تحلیل جامع بازار فارکس در سال 2025

بررسی انواع اندیکاتورها فارکس + بهترین بروکر برای ایرانیان

تحلیل‌گران تکنیکال، اندیکاتورها را به‌عنوان مهم‌ترین ابزار برای ترید در بازار (Forex) می‌دانند. با استفاده از اندیکاتورها می‌توانید سیگنال‌های خرید و فروش دارایی‌های مختلف مانند جفت ارزهای معاملاتی و کامودیتی (Commodity) را به‌دست بیاورید. هر چند مهم است بدانید بروکر هایی که حساب اسلامی دارند کدامند؟

تحلیل جامع بازار فارکس در سال 2025

تعداد اندیکاتورهایی که تا به امروز ابداع شده‌اند، بسیار زیاد است و هر سال هم بر تعدادشان افزوده می‌شود. البته بدیهی است که استفاده از انواع اندیکاتورهای فارکس برای یک ترید حین معامله‌گری امکان‌پذیر نیست. به‌همین دلیل قصد داریم در این مطلب به معرفی ۸ اندیکاتور برتر بازار فارکس در سال ۲۰۲۴ بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

۱٫ اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)

در حالت کلی وقتی شاخص RSI به‌محدوده پایین‌تر از ۳۰ می‌رسد، دارایی وارد محدوده اشباع فروش می‌شود. یعنی احتمالا در آینده نزدیک، فشار فروش در بازار کاهش پیدا می‌کند و دارایی روند صعودی به‌خود می‌گیرد.

2.اندیکاتور RSI

برعکس وقتی این شاخص به محدوده بالای ۷۰ می‌رسد، دارایی وارد محدوده اشباع خرید می‌شود. این یعنی احتمالا خریداران در آینده نزدیک دست از خرید می‌کشند و روند نزولی آغاز می‌شود.

بعضی از ایده‌ها در بازارهای مالی شاید خیلی مبتنی بر اصول فنی نباشند؛ اما تجربه نشان داده است که در بیشتر اوقات درست از آب در می‌آیند. مثلا از نظر تاریخی این ایده در بازارهای مالی وجود دارد که دارایی‌ها در بلند مدت به‌سمت میانگین متحرک خود حرکت می‌کنند. در واقع هر چه فاصله نمودار از خط میانگین متحرک بیشتر شود، احتمال نزدیک شدن آن‌ها به‌یکدیگر افزایش پیدا می‌کند.

در ساده‌ترین تعریف، میانگین متحرک از محاسبه میانگین قیمت دارایی در یک بازه زمانی مشخص به‌دست می‌آید. از به‌هم متصل شدن داده‌های محاسبه شده، یک خط به‌دست می‌آید که به‌عنوان خط میانگین متحرک شناخته می‌شود. البته میانگین متحرک در حالت‌های دیگری مانند میانگین متحرک نمایی هم محاسبه می‌شود تا تاثیر قیمت داده‌های جدید بیشتر شود.

۳٫ اندیکاتور شاخص کانال دارایی (CCI)

اندیکاتور شاخص کانال دارایی (CCI) بیشتر برای معامله کامودیتی‌ در بازار فارکس کاربرد دارد. کاربرد اصلی این اندیکاتور، اندازه‌گیری شتاب تغییرات قیمت دارایی‌هاست. این اندیکاتور هم به‌عنوان یک اسیلاتور شناخته می‌شود و محدوده اشباع خرید و فروش را نشان می‌دهد.

وقتی شاخص به محدوده بالای ۱۰۰+ برود، دارایی به محدوده اشباع خرید رسیده است. برعکس وقتی این شاخص به محدوده زیر ۱۰۰- می‌رسد، دارایی در محدوده اشباع فروش قرار می‌گیرد. معمولا در این شرایط به احتمال بسیار زیاد در کوتاه مدت روند قیمت معکوس می‌شود.

۴٫ اندیکاتور جریان نقدینگی (MFI)

ورود و خروج سرمایه به بازار نقش تعیین کننده‌ای در افزایش یا کاهش قیمت دارایی‌ها دارد. به‌همین دلیل در اختیار داشتن یک شاخص برای اندازه‌گیری این موضوع اهمیت زیادی دارد. اندیکاتور MFI برای این منظور ابداع شده است. این شاخص هم به‌عنوان یک اسیلاتور بین ۰ تا ۱۰۰ نوسان می‌کند و سطوح اشباع خرید و فروش را نشان می‌دهد.

وقتی این شاخص به زیر ۲۰ می‌رسد، دارایی در محدوده اشباع فروش قرار می‌گیرد و سیگنال خرید صادر می‌شود. برعکس وقتی به ناحیه بالای ۸۰ می‌رسد، دارایی در منطقه اشباع خرید قرار می‌گیرد و سیگنال فروش صادر می‌شود. ترکیب این شاخص با اندیکاتور RSI در کنار آموزش فیبوناچی اصلاحی برای دستیابی به سیگنال‌های دقیق به‌شما کمک می‌کند.

۵٫ اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku)

اندیکاتور ایچیموکو یک شاخص کاربردی در تحلیل خطوط روند، سطوح حمایت و مقاومت و شناسایی نقاط ورود و خروج بازار است. این اندیکاتور که ظاهری شبیه به ابر روی نمودار دارد، از چهار جزء اصلی تنکانسن، کیجونسن، سنکو اسپن و خطوط حمایت و مقاومت تشکیل می‌شود.

وقتی خط تنکانسن، خط کیجونسن را از پایین به بالا قطع می‌کند، سیگنال خرید صادر می‌شود. همین سیگنال وقتی خط کیجونسن از خط مقاومت بالای اندیکاتور عبور می‌کند هم مجدد صادر می‌شود.  برعکس وقتی خط تنکانسن، خط کیجونسن را از بالا به پایین قطع می‌کند، سیگنال فروش صادر می‌شود. علاوه بر آن اگر خط سنکو اسپن از ناحیه حمایت ابر ایچیموکو خارج شود هم، سیگنال فروش صادر می‌شود. استفاده از این اندیکاتور کمی تخصصی‌ است و معمولا تریدرهای حرفه‌ای به‌سراغ آن می‌روند.

نوسان‌گیری در بازار فارکس یکی از روش‌های کاربردی برای معامله و کسب سود است. معمولا در مواقع انتشار اخبار مهم در بازار فارکس، بعضی از دارایی‌ها فاز نوسانی به‌خود می‌گیرند. شدت نوسانات یک دارایی مشخص می‌کند که چه میزان فرصت معامله در آن ایجاد شده است.

ناگفته نماند که این شاخص تنها برای نوسان‌گیری استفاده نمی‌شود. بلکه سایر تریدرها نیز می‌توانند در تعیین حد سود و ضرر از آن کمک بگیرند. بر این اساس، در شرایط نوسانی، حد ضرر را با فاصله بیشتری از نقطه ورود تعیین می‌کنند تا احتمال لیکویید شدن پوزیشن‌ها به‌حداقل برسد.

معامله کردن در جهت خطوط روند بدون ارزیابی قدرت روندها کاری بسیار پرریسک و خطرناک است؛ چراکه هیچ روندی برای همیشه پایدار باقی نمی‌ماند. بنابراین لازم است شاخص‌هایی در اختیار داشته باشید تا به‌کمک آن‌ها قدرت روند‌های فعلی را اندازه بگیرید.

این اندیکاتور به‌صورت خطوط نقطه‌چین روی نمودار ترسیم می‌شود. وقتی نمودار روند صعودی دارد، این خط روند به بالا ترسیم می‌شود. برعکس وقتی نمودار روند نزولی دارد، این خطوط نقطه چین بالای خط روند به سمت پایین حرکت می‌کنند.

اندیکاتور پارابولیک سار

زمانی که این اندیکاتور با نمودار برخورد می‌کند و به سمت بالا یا پایین آن می‌رود، نقاط احتمالی بازگشت قیمت ظاهر می‌شوند. البته باید برای تصمیم‌گیری قطعی در این زمینه بهتر است از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید.

یافته‌های کلیدی: پیش‌بینی NEO برای سال‌های 2023-2030

قیمت امروز. قیمت کنونی رمز-ارز NEO برابر با 11.96 دلار است.

قیمت در پایان سال 2023. تحلیلگران اینگونه برآورد کرده‌اند که این سکه ممکن است یک روند صعودی را تجربه کند و تا پایان سال 2023 به حدود 10 تا 20 دلار برسد.

قیمت برای سال آینده 2024. یک پیش‌بینی خاص نشان می‌دهد که سکه NEO این پتانسیل را دارد که تا سال 2024 به حداکثر قیمت 10 – 19.04 دلار برسد.

قیمت بلند-مدت 2025-2030. پیش‌بینی NEO برای دوره 2025-2030 متفاوت است. پیش‌بینی قیمت برای سال 2025 از 6.85 تا 12.15 دلار متغیر است. با این وجود، تا سال 2030، انتظار می‌رود که قیمت با برآوردها از 1.75 تا 8.07 دلار کاهش یابد. باید متذکر شد که پیش‌بینی می‌شود این رمز-ارز از سال 2026 تا 2030 سیر صعودی امیدوارکننده‌ای داشته باشد و پیش‌بینی می‌شود قیمت آن از حدود 10.58 دلار در سال 2026 به ارزش تخمینی 16.42 دلار تا سال 2030 افزایش یابد.

بینش‌ها. چنین بینش‌هایی بر پتانسیل NEO در بازار ارزهای دیجیتال تأکید دارند، که به پشتوانه‌ی مهارت‌های فناوری و توانایی آن در حمایت از اقتصاد هوشمند از طریق ایجاد دارایی‌های دیجیتال و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند.

تحلیل تکنیکال شاخص NEOUSD

در روش استفاده از اندیکاتور استوکاستیک و برای تحلیل تکنیکال شاخص NEOUSD معامله گران می توانند از تایم فریم ها و ابزارهای معاملاتی مختلفی بسته به شیوه و راهبرد معاملاتی خود استفاده کنند.

برای تحلیل کوتاه‌مدت و معاملات میان روز بازه‌های زمانی از تایم فریم دقیقه‌ای (M1) تا ساعتی (H1) مناسب هستند. با این حال، برای پیش‌بینی‌های بلندمدت بهتر است از بازه‌های زمانی روزانه (D) تا ماهانه (M) استفاده شود. این تایم فریم ها بهتر به شناسایی روندهای اصلی، سطوح حمایت و مقاومت، و الگوهایی که نشان‌دهنده تغییرات احتمالی قیمت هستند، کمک می‌کنند. توصیه می‌شود از ابزارهای تکنیکال زیر استفاده شود:

    میانگین‌های حرکتی (MA) به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا جهت و قدرت یک روند را تعیین کنند، و همچنین به عنوان سطوح حمایت و مقاومتی پویا عمل می‌کنند. برای تحلیل بلندمدت، می‌توانید از MA با طول بیشتر استفاده کنید، میانگین های حرکتی ای مانند 50، 100 یا 200.

     اندیکاتور MACD –  با کمک این اندیکاتور معامله‌گران می‌توانند قدرت و جهت یک روند را شناسایی کنند، و همچنین سیگنال‌هایی در مورد تغییرات احتمالی دریافت کنند. این اتفاق زمانی می افتد که خطوط MACD متقاطع شوند و یا انحراف پیدا کنند.

    اندیکاتور RSI نشان می‌دهد که آیا قیمت در منطقه خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد قرار دارد یا خیر و همچنین اندیکاتور سیگنال‌هایی در مورد تغییرات احتمالی ارائه می‌دهد

کلام پایانی

در این مطلب ۸ مورد از انواع اندیکاتورهای فارکس که بیشترین کاربرد را در بین تریدرهای حرفه‌ای دارند، معرفی کردیم. در کنار کار کردن با اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، نیاز به یک بروکر دارید که امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های معاملاتی را به‌بهترین شکل ممکن برای شما فراهم کند.

بروکر بهترین انتخاب پیش روی تریدرهای ایرانی برای فعالیت در فارکس است. فرقی نمی‌کند که به‌تازگی معامله‌گری را آغاز کرده‌اید یا سال‌هاست که به‌عنوان تریدر فعالیت می‌کنید، آی‌تی‌بی می‌تواند برای شما پلی به‌سوی موفقیت در بازار فارکس باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحلیل جامع بازار فارکس در سال 2025" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحلیل جامع بازار فارکس در سال 2025"، کلیک کنید.