3 باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال

3 باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال

3 باشگاه لیگ برتری در صورت عدم اخذ مجوز حرفه ای در لیگ بیست و چهارم، از بیست و پنجمین دوره لیگ برتر فوتبال حذف می شوند.

به گزارش هیاهو، یکی از دلایلی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به سمت تدوین دستورالعمل سقف بودجه و نظارت بر قراردادها رفت، ناتوانی 10 باشگاه از 16 باشگاه لیگ برتری در اخذ مجوز حرفه ای بود. پارسال تنها 6 باشگاه سپاهان، گل گهر، تراکتور، پرسپولیس، نساجی و فولاد توانستند مجوز حرفه ای بگیرند و باقی باشگاه ها در این امر ناکام بودند.

با گذشت یک سال از اعمال قوانین جدید و اجرای نسبی آنها، تعداد باشگاه هایی که مجوز حرفه ای AFC و ملی اخذ کردند به 11 تیم افزایش پیدا کرد و تنها 5 باشگاه استقلال خوزستان، ذوب آهن اصفهان، صنعت نفت آبادان، مس رفسنجان و ملوان بندر انزلی مجوز حرفه ای نگرفتند تا تعداد باشگاه های بدون مجوز حرفه ای نصف شود.

با وجود پیشرفت فوتبال ایران در این زمینه، خطر بزرگی در کمین 3 باشگاه از 5 باشگاه لیگ برتری است که مجوز حرفه ای نگرفته اند. ماجرا از این قرار است که طی دو سال گذشته مدیران فدراسیون فوتبال چندین بار عنوان کردند که باشگاه هایی که سه دوره پیاپی نتوانند مجوز ملی را اخذ کنند، به احتمال زیاد از لیگ برتر حذف می شوند.

به عنوان مثال سال گذشته منصور قنبرزاده، نایب رییس دوم فدراسیون فوتبال گفته بود: «AFC هر سال با توجه به اینکه لیگ برتر ایران حرفه ای است، معیارهای سخت تری اعمال می کند. برای مثال اگر باشگاهی سه دوره نتواند مجوز ملی بگیرد، قاعدتا نباید در لیگ برتر فعالیت کند. قانون تجارت هم همین را می گوید. ماده 141 قانون تجارت می گوید که اگر شرکتی در سه دوره مستمر زیان ده باشد، هر یک از سهام داران می توانند تقاضای انحلال کنند. این منطق تجاری ماجراست و باشگاه ها هم در قالب یک شرکت تجاری فعالیت می کنند.»

در همین راستا در بین 5 باشگاهی که مجوز نگرفته اند، با کنار گذاشتن استقلال خوزستان که یک دوره مجوز حرفه ای نگرفته و صنعت نفت آبادان که سقوط کرده، سه باشگاه ذوب آهن، مس رفسنجان و ملوان در خطر نگرفتن مجوز ملی برای سومین سال پیاپی قرار دارند. با این اوصاف این سه باشگاه در صورتی که در لیگ بیست و چهارم هم نتوانند مجوز حرفه ای بگیرند، باید منتظر جرایم سنگین و حذف از بیست و پنجمین دوره لیگ برتر باشند. البته در این روزها باتوجه به پرونده فساد در فوتبال در باشگاه مس رفسنجان، ممکن است این باشگاه به سقوط به لیگ دسته یک محکوم شود.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "3 باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "3 باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال"، کلیک کنید.