یادگیری ماشینی به ساخت دستگاه ام آر آی کمک کرد/ افزایش دسترسی و کاهش حجم و هزینه

یادگیری ماشینی به ساخت دستگاه ام آر آی کمک کرد افزایش دسترسی و کاهش حجم و هزینه

پژوهشگران انگلیسی توانستند به روش یادگیری ماشینی به نوعی فناوری دست پیدا کنند که هزینه ساخت و اندازه دستگاه های ام آر آی را تا حدی چشمگیر کاهش می دهد.

خبرگزاری علم و فناوری هیاهو؛ محققان با استفاده از یادگیری ماشینی توانستند آهن رباهای اَبَررسانایی بسازند که از مدل های قبلی در دستگاه هایی ام آر آی ارزان تر و کوچکتر هستند.

دستگاه های تصویربرداری مغناطیسی (ام آر آی) ابزارهای بسیار مهمی برای مراقبت های پزشکی هستند، اما حتی پس از دهه ها استفاده، اَبَررساناهای زیربنایی آن ها هنوز معایب خود را دارند. امروزه اکثر دستگاه های ام آر آی به آهن رباهای قدرتمندی متکی هستند که از جنس کلاف های بزرگ مس و آلیاژ نیوبیوم-قلع هستند و بنابراین ماشین های ام آر آی را بسیار حجیم و گران قیمت می کنند. به همین دلیل، چنین تجهیزاتی معمولاً به بیمارستان های بزرگ تر، تخصصی و دارای بودجه مناسب منتقل می شوند.

محققان کالج کینگ لندن و چندین دانشگاه ژاپنی با استفاده از یادگیری ماشینی نوع جدیدی از آهنربای فوق قوی ساخته اند که بسیار ارزان تر است و انرژی کمتری نسبت به آهن رباهای سنتی مصرف می کند. همچنین در نوع خود اولین موردی است که الزامات پیچیده دستگاه های ام آر آی را برآورده می کند. این آهن ربای جدید در نهایت می تواند در تاسیسات همجوشی هسته ای، هواپیماهای الکتریکی و برخی قطارها مورد استفاده قرار گیرد.

وجه تمایز آهنربای اَبَررسانای آهنی در طرح و ساختار میکروسکوپی آن است. این  طرح با استفاده از یک سیستم یادگیری ماشینی به نام «باکسویا» (BOXVIA) کشف شد. این سیستم با شناسایی نقاط ضعف و بهبود آن ها توانست ساختار اصلی آهنربا را بهینه کند و بهترین طراحی مناسب برای نیازهای انسان در تجهیزات پزشکی را ارایه دهد.

با انجام این کار، باکسویا یک رویکرد معماری جدید را عرضه کرد که طراحان قبلاً به آن توجهی نمی کردند. این رویکرد به اندازه های مختلف کریستال های آهن متکی است.

مارک آینزلی (Mark Ainslie)، استاد علوم مهندسی در کالج کینگ و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: «فرآیند تحقیقاتی ما زمینه را برای تولیدکنندگان فراهم می کند تا آن ها بتوانند تعداد بیشتری دستگاه ام آر آی را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر بسازند».

به گفته آینزلی، کاهش میزان کلاف های سیمی اَبَررسانا در دستگاه های ام آر آی می تواند نسل جدیدی از ابزارهای کوچک تر باشد که در مطب پزشکان عمومی نیز قابل استفاده خواهد بود و بنابراین دسترسی به این دستگاه پزشکی را در سطح چشمگیری افزایش خواهند داد.

محققان در گام بعدی، می خواهند بررسی کنند که چگونه نانوساختارهای جدید کشف شده در فرایند یادگیری ماشینی، به ساخت آهنرباهای اَبَررسانای قوی تر کمک می کند.

این گزارش از پایگاه اینترنتی پاپیولارساینس به فارسی برگردان شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یادگیری ماشینی به ساخت دستگاه ام آر آی کمک کرد/ افزایش دسترسی و کاهش حجم و هزینه" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یادگیری ماشینی به ساخت دستگاه ام آر آی کمک کرد/ افزایش دسترسی و کاهش حجم و هزینه"، کلیک کنید.