کرانه باختری؛ چالش جدید رژیم صهیونیستی

کرانه باختری؛ چالش جدید رژیم صهیونیستی

عملیات فشرده ارتش رژیم صهیونیستی در دوره اخیر و جنگ این رژیم در جبهه جنوبی با نوار غزه و جبهه شمالی با لبنان در کنار درگیری مداوم با ایران، سوالاتی را در مورد از بین رفتن منابع و توانمندی های نظامی این رژیم ایجاد می کند.

به گزارش هیاهو، عملیات های ارتش رژیم صهیونیستی در جبهه جنوبی و شمالی همزمان با تشدید تنش در کرانه باختری است که به دلیل افزایش تجاوزات و خشونت های شهرک نشینان و عملیات های ضدصهیونیستی فلسطینی هاست.

ارتش رژیم صهیونیستی عملیات نظامی خود را علیه گروه های فلسطینی در کرانه باختری تشدید کرده است.

کارشناسان و متخصصان امور رژیم صهیونیستی بر این باورند که نهادهای امنیتی و نظامی در اراضی اشغالی علاقه ای به شعله ور شدن جبهه کرانه باختری ندارند چراکه تنش امنیتی در کرانه باختری بر توانایی های نظامی این رژیم در دیگر جبهه ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مصطفی قبها، کارشناس مسایل رژیم صهیونیستی گفت: از اکتبر گذشته، اسراییل در پی حفظ آرامش در کرانه باختری و جلوگیری از هر گونه درگیری بین شهرک نشینان و فلسطینی ها بوده است.

وی اظهار داشت که این امر به وضوح در بازداشت های گسترده ای که با آغاز جنگ علیه غزه انجام شده است، مشهود است.

قبها به ارم نیوز گفت: علیرغم تمایل اسراییل برای متشنج نکردن فضای امنیتی در کرانه باختری، اخیرا مشخص شده است که جبهه کرانه باختری از نقطه نظر امنیتی و با توجه ناتوانی ارتش اسراییل در کنترل خشونت شهرک نشینان قابلیت بیشتری برای متشنج شدن دارد.

وی افزود: حماس در آغاز جنگ موفق به شعله ور کردن جبهه کرانه باختری نشد اما در حال حاضر موفق شده است اسراییل را وارد نبرد جدیدی کند که منجر به تحلیل رفتن توانایی های نظامی اسراییل به ضرر جبهه های غزه، لبنان و ایران می شود.

وی خاطرنشان کرد: اسراییل مجبور خواهد شد برخی از نیروهای خود را از غزه خارج کند و تعدادی از طرح ها و عملیات های نظامی را به تعویق بیاندازد تا عملیات گسترده ای را در کرانه باختری انجام دهد تا پیش از پیشبرد جنگ علیه حماس در نوار غزه، خیال خود را از بابت جبهه کرانه باختری راحت کند.

به گفته قبها اگر خشونت شهرک نشینان و عملیات نظامی در کرانه باختری بالا بگیرد، عملکرد نظامی ارتش تل آویو در جبهه های دیگر کاهش می یابد و سایر طرف ها را قادر می سازد تا حملات دقیق تری را علیه آنها انجام دهند.

ایمن یوسف، کارشناس مسایل رژیم صهیونیستی معتقد است که ارتش این رژیم نمی تواند در چند جبهه بجنگد و در حال حاضر در رویارویی با حماس، حزب الله و ایران به حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا و غرب وابسته است.

یوسف در گفتگو با «ارم نیوز» توضیح داد که شعله ور شدن جبهه کرانه باختری، افزایش خشونت شهرک نشینان و افزایش گردان های نظامی اسراییلی که در کرانه باختری فعالیت می کنند، بر کاهش عملکرد این رژیم در جبهه های شمال و جنوب تاثیر خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: برای اسراییل، جبهه ای که بیش از همه از تنش های امنیتی و خشونت شهرک نشینان در کرانه باختری متاثر می شود، جبهه غزه خواهد بود به ویژه اینکه ارتش اسراییل مجبور خواهد شد بخشی از نیروهای خود را برای عملیات در کرانه باختری و بازگرداندن آرامش به آنجا از غزه خارج کند.

این کارشناس افزود: به نظر من اسراییل در حال حاضر هیچ اقدام نظامی در غزه انجام نخواهد داد و به حداقل رویارویی با حزب الله در مرزهای شمالی اکتفا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: تنش امنیتی در کرانه باختری بزرگترین خطری است که اسراییلی ها را تهدید می کند.

یوسف گفت: اسراییل به حملات هوایی به مناطق درگیر در جبهه های شمالی و جنوبی اکتفا خواهد کرد و برای همسویی با تلاش های بین المللی و منطقه ای برای آرام کردن اوضاع با ایران، تلاش خواهد کرد تا بتواند از آزادی عمل در کرانه باختری برخوردار باشد.

یوسف تصریح کرد: توانایی های نظامی اسراییل به شدت تحت تاثیر تشدید اوضاع در کرانه باختری قرار خواهد گرفت و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر مجبور به اتخاذ تصمیمات بی سابقه ای برای کاهش تنش ها خواهد شد که باعث خشم شرکای راستگرای او می شود. چنین تصمیماتی برای کاهش انتقادات بین المللی از اسراییل خواهد بود.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کرانه باختری؛ چالش جدید رژیم صهیونیستی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کرانه باختری؛ چالش جدید رژیم صهیونیستی"، کلیک کنید.