ژانویه 2024 گرمترین ماه جهان شد

هیاهو/خراسان رضوی سرویس تغییرات آب وهوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه (هشتم فوریه) اعلام کرد که جهان به تازگی گرمترین ژانویه خود در تاریخ را تجربه کرده است و به روند گرمای استثنایی ناشی از تغییرات آب وهوایی ادامه می دهد.

به نقل از رویترز، ماه گذشته در رکوردهای این سرویس که به سال 1950 بازمی گردد، از گرمترین ژانویه قبلی که در سال 2020 رخ داد، پیشی گرفت.

این ماه استثنایی پس از این مورد قرار دارد که سال 2023 به عنوان گرمترین سال سیاره در رکوردهای جهانی از سال 1850 رسید زیرا تغییرات آب وهوایی ناشی از اقدامات بشری و پدیده آب وهوایی ال نینو که آب های سطحی در شرق اقیانوس آرام را گرم می کند، دما را بالاتر برد.

تاکنون، ماه از ژوین در مقایسه با ماه مشابه در سال های گذشته، گرمترین ماه جهان بوده است.  

سامانتا برگس، معاون مدیر سرویس تغییرات آب وهوایی کوپرنیک گفت: این ماه، نه تنها گرمترین ژانویه تاریخ است، بلکه در دوره 12 ماهه بیش از 1.5 درجه سانتی گراد بالاتر از دوره قبل از صنعتی شدن را تجربه کرده ایم.

وی می گوید: کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه ای تنها راه جلوگیری از افزایش دمای جهانی است.

پدیده ال نینو ماه گذشته شروع به تضعیف کرد و به گفته دانشمندان می تواند اواخر امسال به همتای خنک تر لانینا تبدیل شود. با این حال، میانگین دمای جهانی سطح دریاها در ماه گذشته بالاترین میزان در تاریخ ژانویه بوده است.

کشورها در توافقنامه پاریس در سال 2015 توافق کردند که با اجتناب از افزایش گرمایش جهانی به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد از ایجاد پیامدهای شدیدتر و غیرقابل برگشت جلوگیری کنند.

با این وجود، هنوز جهان هدف توافق پاریس را که به میانگین دمای جهانی در طول چندین دهه اشاره دارد، نقض نکرده است.

برخی از دانشمندان گفته اند که این هدف دیگر نمی تواند به طور واقع بینانه محقق شود اما از دولت ها خواسته اند که سریع تر برای کاهش انتشار دی اکسیدکربن برای محدود کردن گرمای مرگبار، خشکسالی و بالا آمدن دریاها اقدام کنند.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ژانویه 2024 گرمترین ماه جهان شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ژانویه 2024 گرمترین ماه جهان شد"، کلیک کنید.