چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟

به گزارش هیاهو، سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان با طرح ادعاهایی درصددند تا ایران بابت آنچه « عدم همکاری با دیدبان هسته ای سازمان ملل» خوانده اند محکوم کرده و قطع نامه ای را در این چارچوب در شورای حکام آژانس به تصویب برسانند.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داده که ایران اورانیوم را تا سطح 60 درصد غنی سازی می کند و بنابر ادعای غرب و آمریکا توجیه غیرنظامی معتبری ندارد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده هیچ قصدی برای استفاده نظامی از برنامه هسته ای خود ندارد.

به گزارش هیاهو، علاوه بر این طبق گزارش خبرگزاری ها، در پیش نویس قطعنامه ، تمام موارد مورد اختلاف با ایران را لحاظ کرده و ادعاهای پیشین را تکرار می کنند. همچنین در پیش نویس قطعنامه از ایران خواسته شده تا تصمیم خود را برای اخراج چند بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی را لغو و بدون تاخیر دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر فعالیت های هسته ای را دوباره وصل کند.

فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه ای مشترک با هدف غیر صلح آمیز جلوه دادن برنامه هسته ای صلح آمیز ایران ، بیان کردند که ما آماده ایم از تمام اهرم های دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای استفاده کنیم. تشدید فعالیت های هسته ای ایران به امنیت بین المللی آسیب می زند. ما متعهد به راه حل دیپلماتیک هستیم.

این اتهام پراکنی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان در حالی مطرح شده که نمایندگی ایران در سازمان های بین المللی اعلام کرده، «تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات خود تحت برجام کاملاً مطابق با حقوق ذاتی کشور طبق بندهای 26 و 36 توافق بوده و پاسخی به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، همراه با ناتوانی سه کشور اروپایی در پایبندی به تعهدات خود بود. این واقعیت آشکار به هیچ وجه نمی تواند مبنایی برای سه کشور اروپایی برای خودداری از اجرای تعهدات خود باشد».

چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟
مدیرکل آژانس در جلسه شورای حکام

ایران قطعا در مقابل صدور قطعنامه ساکت نمی ماند

«عبدالرضا فرجی راد» دیپلمات پیشین ایران در گفت وگو با هیاهو در تحلیلی نسبت به نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی و بیانیه سه کشور اروپایی اظهار داشت: اروپایی ها مدتی است انتقاد داشته و مدعی هستند که ایران میزان اورانیوم انباشته شده اش بیش از گذشته است و ایران می تواند با این اورانیوم انباشته شده بمب بسازد، لذا باید ایران را کنترل کرد و به هر نحوی که شده جلوی غنی سازی را گرفت.

وی با اشاره به تفاوت دیدگاه اروپا و آمریکا گفت: ظاهرا دیدگاه آمریکایی ها براساس اظهارنظر برخی مقامات سیاسی این کشور، این است که ایران اکنون برنامه ای برای ساختن بمب ندارد، در مقابل اروپایی ها نیز ابراز نگرانی دارند و دلخور هستند از این که آمریکا با ایران مذاکراتی را به طور مستقیم یا غیر مستقیم انجام می دهد و اروپا دخالتی در این مساله ندارد.

سفیر سابق کشورمان در نروژ ابراز عقیده کرد: اما قطعنامه ای که اروپایی ها درصدد صدور آن هستند، هدف شان این است که ایران با آژانس همکاری بیش تری داشته باشد و در مساله پادمانی نیز اجازه دهد تمام کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت شان از سر گرفته شده و میزان غنی سازی را نیز کاهش دهند، لذا این ها موضوعاتی است که اروپایی ها دنبال می کنند.

فرجی راد در ادامه اظهار داشت: از طرف دیگر آمریکایی ها مساله انتخابات ریاست جمهوری را در پیش دارند و می دانند هر قطعنامه ای که توسط شورای حکام صادر و به شورای امنیت سازمان ملل برود، ایران قطعا ساکت نمی ماند و طبیعتا آمریکا هم نمی خواهد تا انتخابات تشنجی میان ایران و آمریکا ایجاد نشود چراکه در شرایط فعلی موضوعات مربوط به غزه، لبنان، دریای سرخ و تنگه باب المندب نیز در جریان است.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین گفت: با توجه به این که در نظرسنجی ها بایدن آرای کمتری نسبت به ترامپ دارد، قصد دارد فعلا با ایران مدارا کند؛ در نتیجه احتمال تصویب قطعنامه بالاست اما قطعنامه فعلا اجرایی و عملیاتی نمی شود و تنها هشداری برای دفعات بعدی است.

چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟
جلسه شورای حکام

قطعنامه شورای حکام در حد اخطار خواهد بود

با توجه به اظهارات اروپایی ها و واکنش آمریکا؛ سه کشور ایران، روسیه و چین نیز بیانیه مشترکی را در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با دستور کار «راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در راستای قطع نامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل» صادر کردند.

در این بیانیه تاکید شد که «ما به همراه طرف های دیگر در مذاکرات، زمان و تلاش سرمایه گذاری کردیم که منجر به نتیجه گیری برجام در سال 2015 و سپس اجرای آن شد. از سال 2018، هنگامی که آمریکا به طور غیرقانونی و یک جانبه از این توافق کناره گیری و تحمیل تحریم های یک جانبه و غیرقانونی و اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران نقطه عطفی برای این توافق شد، حمایت ما از برجام تغییر نکرده است».

همچنین ایران، روسیه و چین در این بیانیه خاطرنشان کردند که «ما از هیچ تلاشی برای بازگرداندن برجام دریغ نکردیم. در 9 دور مذاکره در اینجا در وین شرکت کردیم. ما سه کشور آمادگی خود را برای نتیجه گیری بازگرداندن این توافق براساس متن اوت 2022 تایید کردیم. متاسفانه، سایر شرکت کنندگان برجام؛ فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین آمریکا با وجود وعده های خود، روند مختلفی را انتخاب کردند و هدف مشترک از سرگیری اجرای برجام توسط ما را به خاطر ملاحظات سیاسی خودشان نادیده می گیرند».

فرجی راد در ادامه با اشاره به بیانیه سه گانه ایران، روسیه و چین ابراز داشت: به احتمال زیاد قطعنامه شورای حکام در حد اخطار خواهد بود که هم با وتو روسیه مواجه شود، هم اثر منفی بر مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم ایران و آمریکا برجای نگذارد.

چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟
مقر آژنس بین المللی انرژی اتمی

ایران با آژانس همکاری دارد

این دیپلمات پیشین کشورمان یادآور شد: ایران قطعا استدلال های خود را مطرح خواهد کرد، همان طور که رییس سازمان انژری اتمی گفت؛ ایران همواره به برجام و تعهدات خود پایبند بوده است، این غربی ها بودند که به تعهدات خودشان عمل نکردند. همین اروپایی ها که تا این اندازه بر صدور قطع نامه اصرار دارند خودشان تا امروز چه کار کردند؟ زمانی می گفتند ترامپ از برجام خارج شد، اکنون که حدودا سه سالی است دموکرات ها در قدرت هستند چرا یک بار با کاخ سفید گفت وگو نکردند تا تحریم های ایران در چارچوب برجام برداشته شود؟

وی ادامه داد: در واقع اروپایی ها نخواستند کاری انجام دهند، ایران به تعهداتش عمل کرد اما می بینیم که مدیرکل آژانس همچنان بر روی پادمان و 2 سایتی که مدعی هستند حاوی اورانیوم بوده، تاکید دارد .

سفیر سابق کشورمان در نروژ افزود: در نظر داشته باشند وقتی اسراییل این اندازه فعالیت دارد، تا این حد جنایت و عملیات خرابکاری در ایران انجام داده، این امکان وجود دارد که سایت ها را آلوده کرده و درباره آن نیز به آژانس اطلاع دهد. طبیعتا احتمالش وجود دارد برای این که ایران را زمین گیر کرده و با آژانس، اروپا و یا آمریکا درگیر کند، می تواند دست به چنین اقداماتی بزند.

فرجی راد در پایان گفت: ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری دارد؛ اما آژانس معتقد است برخی کارشناسان دیگر نیز باید فعال شوند. آژانس قانع نیست و می گوید فعالیت حداکثری می خواهد، می گوید اطلاعات مان کم است. علاوه بر این ایران هم می گوید به چند کارشناس مظنون است زیرا می توانند اطلاعات را به خارج از آژانس منتقل کنند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا اروپایی ها یک بار هم با کاخ سفید درباره ایران گفت وگو نکردند؟"، کلیک کنید.