چاقی با 32 نوع سرطان مرتبط است

چاقی با 32 نوع سرطان مرتبط است

آفتاب نیوز :

چاقی دیگر فقط مربوط به بیماری قلبی یا دیابت نیست. چاقی در حال حاضر به طور محکم با 32 نوع مختلف سرطان مرتبط است که به طور بالقوه باعث افزایش 40 درصد از همه موارد می شود.

در حالی که ارتباط بین چاقی و برخی از سرطان ها، مانند سرطان سینه و روده، به خوبی ثابت شده است، تحقیقات جدید دامنه بسیار گسترده تری از خطر را نشان می دهد.

این تحقیق نه تنها ارتباط موجود را تایید می کند، بلکه اضافه وزن را در ایجاد چندین سرطان دیگر که قبلاً با چاقی مرتبط نبوده اند، دخیل می کند که شامل ملانوم بدخیم، شکل خطرناک سرطان پوست و تومور های معده است که بر پوشش معده تاثیر می گذارد.

فراتر از این سرطان های رایج، این تحقیق همچنین به ارتباط بالقوه بین چاقی و سرطان در مکان های کمتر شایع مانند روده کوچک و غده هیپوفیز اشاره می کند. علاوه بر این، سرطان های سر و گردن، همچنین سرطان های آلت تناسلی نیز اکنون در فهرست بدخیمی هایی هستند که به طور بالقوه ناشی از اضافه وزن هستند.

این طیف گسترده از سرطان ها به طور قابل توجهی درک تاثیر چاقی بر خطر سرطان را گسترش می دهد. این یافته ها نه تنها بر ضرورت پرداختن به اپیدمی چاقی به دلیل تاثیرات شناخته شده آن بر سلامت قلبی عروقی و دیابت بلکه بر پیامد های گسترده آن در پیشگیری و درمان سرطان تاکید می کند.

چاقی چگونه ویران کننده است؟

دانشمندان در حال ایجاد معمای پیچیده هستند که در آن چاقی باعث ایجاد مجموعه ای از اختلالات بیولوژیکی می شود. چربی اضافی، به ویژه بافت چربی، نه تنها به عنوان انبار ذخیره انرژی، بلکه به عنوان اندام غدد درون ریز فعال نیز عمل می کند.

چاقی اغلب منجر به مقاومت به انسولین می شود، جایی که سلول های بدن به طور موثر به انسولین، هورمونی که سطح قند خون را تنظیم می کند، پاسخ نمی دهند. برای جبران، پانکراس انسولین بیشتری تولید می کند. بافت چربی در افراد چاق مقدار زیادی استروژن نیز تولید می کند.

به طور خاص، نتایج نشان داد که به ازای هر پنج امتیاز افزایش در شاخص توده بدنی یک فرد، خطر ابتلا به چندین سرطان رایج به طور قابل توجهی افزایش می یابد به این معنی که حتی افزایش وزن متوسط می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان شود.

نتایج این مطالعه بر اهمیت حفظ وزن سالم به عنوان یکی از اجزای مهم پیشگیری از سرطان تاکید دارد. هر چه شاخص توده بدنی یک فرد بالاتر باشد، مستعد ابتلا به طیف گسترده ای از بیماری های بالقوه تهدیدکننده زندگی است.

این یافته بر نیاز فوری افراد و ابتکارات بهداشت عمومی برای تمرکز بر مدیریت وزن و انتخاب سبک زندگی سالم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان تاکید دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چاقی با 32 نوع سرطان مرتبط است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چاقی با 32 نوع سرطان مرتبط است"، کلیک کنید.