ویژگی های منحصربه فرد مردم اصفهان در دفاع مقدس استثناء است

ویژگی های منحصربه فرد مردم اصفهان در دفاع مقدس استثناء است

هیاهو/اصفهان یک پژوهشگر دفاع مقدس با بیان اینکه ویژگی های منحصربه فرد مردم اصفهان در دفاع مقدس استثناء است، گفت: اگرچه دشمن تغییراتی را با جنگ شناختی و جنگ نرم ایجاد کرده است، اما امروزهم در همه برنامه ها و مراسم دینی و مذهبی، نام اصفهان در صدر است و مردم اصفهان همچنان رنگ و سبقه دینی خود را حفظ کرده اند.

اصفهان در طول تاریخ کشور همچون نگینی در پهنه ایران درخشش داشته و این تلالو را در همه عرصه ها حفظ کرده است، دفاع مقدس یکی از عرصه هایی است که بسانِ هنر، صنعت و تاریخ، اصفهان در آن سرآمد است و تقدیم 24 هزار شهید برای حفظ ایران عزیز گواه ارزشمند و عظیمی بر این مدعاست.

محسن نصری، نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در گفت وگو با هیاهو ضمن اشاره به اینکه ما بعد از پیروزی انقلاب مقطعی داریم که با عنوان «جنگ ماقبل جنگ» شناخته می شود، اظهار کرد: در این مقطع گروهک های مختلف در 4 گوشۀ کشور یعنی کردستان، گنبد و ترکمن صحرا، سیستان بلوچستان و خوزستان با عناوین مختلفی مثل خلق کُرد، خلق ترکمن، خلق بلوچ و خلق عرب با تحریک دشمنان سربرآورده و درگیری ها و بحران هایی را ایجاد می کردند تا با ناامن کردن کشور مانع از استقرار نظام جمهوری اسلامی شوند.

او ادامه داد: از سوی دیگر، آغاز تهاجم بعثی ها به کشور ما 8 اسفند 57 یعنی دو هفته پس از پیروزی انقلاب با حمله به منطقه سیرین در غرب کشور مرز شهرستان بانه و عراق اتفاق افتاد، تا 31 شهریور 59 بیش از 700 مورد حمله به 1400 کیلومتر مرز ایران و عراق انجام شد و سرانجام شهریور 59 جنگ سراسری آغاز می شود. در دوران جنگ مانند قبل از جنگ که کشور هم زمان درگیر بحران های داخلی و حملات خارجی بود، مجموعه سپاه و بسیج اصفهان نقش اساسی ایفا می کنند. با پیروزی انقلاب اسلامی کمیته دفاع شهری در خیابان کمال اسماعیل اصفهان در محل ساواک قبلی و با حضور افرادی مثل مرحوم پرورش، حجت الاسلام سالک و آقای رحیم صفوی و … تشکیل می شود و بعد از آن ابتدای سال 58 این مکان به سپاه اصفهان تبدیل می شود.

نصری اضافه کرد: اولین نیروهایی که برای مقابله با اشرار و تشکیل سپاه به منطقه سیستان و بلوچستان می روند شهید کفعمی و شهید مهندس ولی الله نیکبخت از اصفهان هستند، یا در کردستان  و آزادسازی شهر پاوه نیروهای اصفهان از اولین افراد بودند که برای مقابله با بحران خلق کرد و آزادسازی شهر پاوه با محوریت شهید چمران شرکت داشتند که تعدادی از نیروهای اصفهانی هم در همان زمان به شهادت رسیدند، پس از آن در جریان آزادسازی شهر سنندج در اردیبهشت 59 سه مجموعه ایفای نقش دارند، نیروهای سپاه اصفهان به فرماندهی آقای رحیم صفوی، نیروهای گردان دو سپاه تهران به فرماندهی احمد اسلیمی که اهل اصفهان است و نیروهای ارتش به فرماندهی شهید صیاد شیرازی که او هم در اصفهان خدمت می کرد.

او ادامه داد: درواقع به نوعی فرماندهی سه ضلع آزادسازی سنندج با نیروهای اصفهانی بود و به همین دلیل هم بود که شهدای اصفهان در غرب کشور و کردستان، بیش از شهدای خود استان کردستان است در جریان خلق عرب و درگیری های خوزستان هم نیروهای اصفهان حضور داشتند، و در بحران گنبد و ترکمن صحرا هم دربهمن 58 از سپاه اصفهان شهید خرازی و نیروهای اصفهان اعزام می شوند. درواقع در این دوران سخت کشور، سپاه و بسیج اصفهان نقش محوری هم در فرماندهی و هم در مبارزات میدانی داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور 59 گفت: بعد از شروع جنگ، بازهم نیروهای بسیج و سپاه اصفهان اولین نیروهایی بودند که برای مقابله با حملات بعثی ها اعزام می شوند، سردار حجازی که سه پیش در سوریه به شهادت رسیدند و در زمان شهادت جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران بودند، در مصاحبه ای که با ایشان داشتم روایت کردند که روز بعد از آغاز جنگ همراه با شهید مسجدیان به دیدار حجت الاسلام سالک رفتیم که فرمانده سپاه اصفهان بودند، و با پیکانی که از سپاه گرفتیم برای فراهم کردن مقدمات حضور رزمندگان اصفهانی در جنوب کشور به سمت اهواز حرکت کردیم.

رتبه اول شهدای جنگ تحمیلی از آنِ اصفهان است

نصری افزود: در پی آن گروه های مختلفی به سمت اهواز می آیند و در نهایت با هدایت سردار رحیم صفوی در منطقه دارخوین که نام روستایی بین اهواز و آبادان بود جلوی بعثی ها را می گیرند. شهید خرازی که در کردستان فرمانده گردان ضربت بودند و در آزادسازی سنندج نقش محوری داشتند هیاهو 59 از کردستان به اهواز می آیند و خط پدافندی با نام خط شیر را تشکیل می دهند. در واقع هسته اولیه تشکیل لشکر امام حسین(ع) از سپاه اصفهان در دارخوین با حضور شهید خرازی، شهید محمدرضا زاهدی و… شکل می گیرد.

او اضافه کرد: اصفهانی ها در دفاع مقدس ویژگی های شاخص و منحصر به فردی دارند که در کشور استثناء است، اول آنکه 24 هزار شهید استان اصفهان، نسبت به جمعیت، رتبه اول را در شهدای جنگ تحمیلی به اصفهان داده است، ویژگی دیگر آن است نیروها و فرماندهان اصفهانی نه تنها در یگان های اصفهانی مثل لشکر امام حسین(ع) و لشگر 8 نجف اشرف حضور داشتند، بلکه در استان های دیگرهم نقش فرماندهی داشته اند، برای مثال فرمانده لشکر 25 کربلا از شمال کشور، سردار مرتضی قربانی بود که از نیروهای اصفهان هستند، فرماندهی تیپ قمر بنی هاشم از استان چهارمحال و بختیاری بر عهده سردار کریم نصر بود و بعد از آن سردار زاهدی فرماندهی را بر عهده داشتند،  در واقع نیروهای اصفهان در لشکرها و یگان های مختلف هم در سطح فرماندهی و هم در سطح رزمندگان نقش محوری و حضور پررنگ داشتند.

این پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به نقش پررنگ و محوری اصفهان در جریان انقلاب و دفاع مقدس، بیان کرد: اولین  اعتراضات مردمی و اولین حکومت نظامی در زمان پهلوی در اصفهان اتفاق افتاد و بعد از آن در جریان انقلاب و دفاع مقدس، مردم اصفهان همواره سرآمد بوده اند و این امر از یک سه گانه در اصفهان ناشی می شود؛ اصفهان را شهر گنبدهای فیروزه ای می خوانند، گنبد محل عبادت است و بیش از 90 درصد شهدای ما نیز در جریان انقلاب و دفاع مقدس افراد فعال در همین مساجد بوده اند، این گنبدهای فیروزه ای در طی تاریخ به پرچم های مشکی عزاداری امام حسین(ع) تبدیل شد. مراسم عزاداری اهل بیت از ویژگی شاخص اصفهان است که در ایام مختلف سال در مساجد حسینیه ها و منازل برگزار می شود.

نصری اضافه کرد: حضور پررنگِ عبادت در مساجد و عزاداری اهل بیت در زندگی مردم، تربیت این نیروهای ارزشمند برای کشور و انقلاب و این شهدای بزرگ را رقم زد که از نظر توانمندی و نقش ویژه در دفاع مقدس بی نظیر هستند، در واقع نقش بی بدیل اصفهان به دینداری و ولایتمداری مردم این دیار بازمی گردد که خود را در انقلاب و دفاع مقدس به خوبی نشان داد.

او تصریح کرد: اگرچه ما در سطح کشور و اصفهان تغییر و تحولات فرهنگی را شاهد هستیم و دشمن تغییراتی را با جنگ شناختی و جنگ نرم ایجاد کرده، اما امروز هم در همه برنامه ها و مراسم دینی و مذهبی مثل مراسم اربعین، عزاداری های محرم و اعتکاف ها نام اصفهان در صدر است، در واقع مردم اصفهان همچنان رنگ و سبقه دینی خود را حفظ کرده اند اگرچه باید در زمینه های فرهنگی، شناختی و اقناعی برای نسل جوان فعالیت های بیشتری انجام دهیم .

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویژگی های منحصربه فرد مردم اصفهان در دفاع مقدس استثناء است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویژگی های منحصربه فرد مردم اصفهان در دفاع مقدس استثناء است"، کلیک کنید.