واشنگتن پست: تکاپوی دولت بایدن برای توافق با عربستان سعودی بی نتیجه خواهد ماند

به گزارش هیاهو به نقل از هیاهو، دولت بایدن برای انجام دادن برخی توافق ها با عربستان سعودی در تکاپو است که به گفته مقامات آمریکایی، گامی رو به جلو برای توافقی سه جانبه میان آن ها و رژیم صهیونیستی است. این توافق در بر دارنده مزایای کلانی برای عربستان سعودی و تعهدات پرمخاطره جدیدی برای آمریکا است. اما احتمال ندارد که رژیم صهیونیستی با شروط عربستان سعودی برای عادی سازی روابط موافقت کند. بنابراین، هر توافقی که دولت بایدن با ریاض انجام دهد، احتمالا، هرگز اجرایی نخواهد شد.

در این یادداشت که در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر شده، با این مقدمه آمده است: «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا شایعات درباره توافقات امنیتی آمریکا-عربستان سعودی را در یک جلسه استماع در کنگره تایید کرد. بلینکن در کمیسیون تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که توافقات «بسیار نزدیک به نهایی شدن هستند». ظاهرا، این توافق ها آمریکا را متعهد به کمک به عربستان سعودی برای دفاع از خود در صورت حمله به آن می کند، تسلیحات پیشرفته تر آمریکایی را در اختیار ریاض قرار می دهد و طبق آن، آمریکا قرار است به عربستان برای طراحی یک برنامه هسته ای کمک کند. در عوض، عربستان سعودی نیز با عادی سازی روابط با اسراییل موافقت خواهد کرد.

بلینکن در ادامه گفت که عربستان سعودی مادامی که رژیم صهیونیستی به خواسته های آن عمل نکند، حاضر به عملی کردن تعهداتش در این توافقات نیست. او بیان کرد، «عربستان سعودی به وضوح گفته است که حتی با وجود تکمیل شدن توافقات میان ما، آن ها اول باید شاهد عملی شدن دو چیز باشند؛ باید شاهد برقرار شدن آرامش در غزه باشند و راهی عملی برای تشکیل کشور فلسطین داشته باشند.»

این موضوع با توجه به این که غزه در شرایط جنگی است و به نظر می رسد که فاجعه به طور کلی ماندنی باشد، می تواند از سرعت این روند بکاهد. درباره «راهی عملی برای تشکیل کشور فلسطین» نیز باید گفت که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی علنا مخالف آن است. بسیاری از ساکنان اراضی اشغالی نیز مخالف این طرح هستند.

واشنگتن پست: تکاپوی دولت بایدن برای توافق با عربستان سعودی بی نتیجه خواهد ماند

استقبال «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان از «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، 5 فوریه 2024 در ریاض

وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع خود در کمیته روابط خارجی سنا در پاسخ به این سوال سناتور «کریس مورفی» که «چرا در این باره عجله می کنید»، پاسخ داد که دولت می خواهد الان، بخش عربستان سعودی توافق را نهایی کند تا به کابینه فعلی یا آینده رژیم صهیونیستی فشار بیاورد تا برنامه ای را برای تشکیل کشور فلسطین اجرایی کند.

بلینکن گفت: اسراییل باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد پیش برود و از فرصت دست یافتن به چیزی استفاده کند که از زمان تاسیس خود به دنبال آن بوده است که همان عادی سازی روابط با کشورهای منطقه است.

در ادامه این یادداشت آمده است: مورفی در گفت وگویی در این باره گفته است که فکر نمی کند تنها پیش روی برای توافق با عربستان سعودی ایده خوبی باشد. به این دلیل که، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی شریک امنیتی قابل اعتمادی برای آمریکا نیست.

مورفی در ادامه گفت: فارغ از این که مفاد توافق چه باشند، هنوز این تصور وجود دارد که نمی توان چیزهایی را باور کرد که محمد بن سلمان می گوید.

این سناتور آمریکایی همچنین گفت: تا زمانی که ریاض روابط با تل آویو را عادی سازی نکرده است، امکان ندارد که کنگره «مقدس ترین تعهد ما در امنیت ملی را به رژیمی سرکوبگر و مستبد بدهد» و بدون رضایت سنا، این توافقات به اجرا نخواهند رسید.

بایدن از زمانی که از وعده انتخاباتی خود در سال 2020 صرف نظر کرد که در آن، ولیعهد سعودی را شخصی طردشده خوانده بود، تلاش کرده است که به بن سلمان نزدیک تر شود. اما ناظران سعودی می گویند، دولت او از شتابزدگی برای انجام دادن این توافق ها با عربستان انگیزه های به خصوصی دارد؛ «ملک سلمان» پادشاه سعودی و پدر بن سلمان 88 سال دارد و بیمار است. بنابراین، گرم کردن روابط با جانشین او عمل گرایانه به نظر می رسد.

واشنگتن پست: تکاپوی دولت بایدن برای توافق با عربستان سعودی بی نتیجه خواهد ماند

وزیر خارجه بحرین، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، رییس جمهور آمریکا و وزیر خارجه امارات، توافق ابراهیم، 15 سپتامبر 2020، کاخ سفید

از سوی دیگر، سیاست های انتخاباتی نیز ممکن است در کار باشند. «سایمون هندرسون» در بخش خلیج فارس و انرژی اندیشکده واشنگتن می گوید، دولت می خواهد توجیه معقولی هم برای استراتژی خود در غزه و هم برای رویکرد گسترده تر منطقه ای بیابد.

واشنگتن پست نوشته است: دولت آمریکا با نهایی کردن این توافق ها با دانستن این که به نتیجه مطلوب نخواهند رسید، از تنها اهرم فشار خود در مقابل ریاض برای پرداختن به دیگر نگرانی های آمریکا صرف نظر می کند. این بهای گزافی برای اقدامی در زمینه روابط عمومی است، به ویژه با توجه به این که سعودی ها می دانند که مجبور نیستند به تعهدات خود در توافق عمل کنند. با این وجود، بلینکن با حمایتی تزلزل ناپذیر از این طرح اشاره می کند که بایدن برنامه دارد که به هر طریق، این توافق ها را اجرایی کند.

به نوشته این روزنامه، دولت «دونالد ترامپ» موفق شد توافق عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی (توافق ابراهیم) را به سرانجام برساند، چراکه تمامی طرفین مسیله تشکیل کشور فلسطین را نادیده می گرفتند. از زمان عملیات «طوفان الاقصی» توسط گروه حماس علیه رژیم صهیونیستی در 7 اکتبر و درگرفتن جنگ غزه، این امر امکان پذیر نیست و بنابراین، شرایط عادی سازی روابط با کشورهای بیشتری فراهم نیست: «تظاهر به چیزی خلاف آن برای بن سلمان که معامله قرن نصیبش می شود، معنی دارد اما نه برای منافع آمریکا.»

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واشنگتن پست: تکاپوی دولت بایدن برای توافق با عربستان سعودی بی نتیجه خواهد ماند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واشنگتن پست: تکاپوی دولت بایدن برای توافق با عربستان سعودی بی نتیجه خواهد ماند"، کلیک کنید.