موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ مهمانی هر روز هفته با یار مهربان

هیاهو گزارش می دهد؛

موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی مهمانی هر روز هفته با یار مهربان

خانه شعرا و نویسندگان منزلگاه گنجینه های معنوی و فکری ماست اگر سری نزنیم گرد غفلت بر روح و روانمان خواهد نشست و ما را از اصلمان دور خواهد ساخت.

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری هیاهو، ونوس بهنود– در گوشه ای از اراضی عباس آباد یادگاری از نویسنده نامدار ایرانی برجای مانده که به تعبیر کسانی که او را می شناسند نه تنها باید آثارش را با شور مزمزه کرد بلکه باید نگاهش به زندگی را زیست.نادر ابراهیمی همچنان در کنار کتاب دوستان است.

متولد 1315 و متوفی در سال1387. فارغ التحصیل رشته زبان انگلیسی از دانشگاه تهران. نویسنده، داستان نویس، مترجم، فیلمساز و پژوهشگر. القابی که به خودی خود موجب نشده است تا خیل عظیمی از جوانان امروز و دیروز به آثار نادر ابراهیمی روی بیاورند. از سال 98 که بخشی از لوازم شخصی و کتب وی در گوشه ای از خانه شعر و ادبیات به نمایش در آمد، فضا نیز برای معرفی هر چه بیشتر او به علاقه مندان به کتاب فراهم شد.

بعد از فوت این نویسنده به همت و پیشنهاد همسرش فرزانه تهرانی مقدم آثار وی در خانه شعر و ادبیات موزه ای را از آن خود ساخت. هر چند شیوع کرونا موجب شد تا رونق این مجموعه کمی با تاخیر مواجه شود اما در نهایت خانه ای برای نادر ابراهیمی شکل گرفت تا زمینه ساز معرفی هر چه بهتر وی باشد.

موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ اینجا کتاب مناسبتان خوانده می شود

5 هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی

موزه نادر ابراهیمی یک کتاب درس است. اشیا بی جانی که هر یک بخشی از زندگی و عقاید نویسنده کرمانی را نمایان می سازد، جانی تازه به رگ های بازدیدکننده می بخشد. این مجموعه تداعی چگونه زیستنی است که نادر در کتاب های خود تلاش می کرد به مخاطب انتقال دهد. وی که از 15 سالگی نوشتن را آغاز کرد در «چهل نامه کوتاه به همسرم»، «بار دیگر شهری که دوست می داشتم»، «خانه ای برای شب»، «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل»، «یک عاشقانه آرام»، «مردی در تبعید ابدی» ، «آرش در قلمرو تبعید»، «بر جاده های آبی سرخ» و «تضادهای درونی» نظر عموم مردم و اهالی شعر و ادب را به خود جلب کرد و جوایز متعددی را از آن خود ساخت.

علاوه بر معرفی آثار وی در این مجموعه، 5 هزار جلد از کتابخانه شخصی شاعر و نویسنده جانمایی شده است. اما این ها نیز به تنهایی گویای عقاید متعالی وی نیست. لوازم شخصی و نوع زندگی منظم، همراه با برنامه ریزی و تربیت اخلاقی و فکری بازدیدکننده را متوجه خلا هایی می سازد که در تکاپوی زندگی روزمره به فراموشی سپرده است. نادر ابراهیمی با انضباط و تعهد و به قول خودش عشق و ایمان، آثاری را به جای گذاشته که چندین نسل از کتاب دوستان ایرانی را سیراب کرده است.در لوح های تقدیر و جوایز ملی و بین المللی توجه کارشناسان و خبرگان داخلی و خارجی به آثار او دیده می شود. بر خلاف شعرا و نویسندگان دیگر، موزه نادر ابراهیمی در خارج از خانه وی دایر شده و با این وجود آن ارتباط معنوی با نویسنده در آثار وی برقرار است.

موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ اینجا کتاب مناسبتان خوانده می شود

توجه به تربیت کودکان

دو ساعت ورزش، 30 صفحه خواندن متن، یک ساعت خدمت و عبادت، یک ساعت بازی با رایکا(دخترش).

این برنامه روزانه که در پانویس آن آمده مهربانی، ادب، ایمان، آرامش، طهارت، پرهیز، کار، کار، کار، کار، گویای توجه نویسنده به تربیت قلبی و فکری خود است.

در عین حال از خدمات نادر ابراهیمی به یادگار گذاشتن کتاب های ارزنده ویژه کودکان و نوجوانان بود. کتبی مانند «دور از خانه»، «کلاغ ها»، «سنجاب ها» و «قصه گل های قالی» . فعالیت حرفه ای وی برای ادبیات کودک با تاسیس موسسه «همگام با کودک و نوجوان» آغاز شد که بعدها این مجموعه عنوان ناشر برگزیده آسیا و ناشر برگزیده نخست جهان را کسب کرد.

وی همچنین تصویرگری کتب کودک از جمله کتاب های «راه دور»، «گل هفت رنگ»،  و «ما بوته گل سرخ را از خواب بیدار کردیم» در کارنامه وی می درخشد.

موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ اینجا کتاب مناسبتان خوانده می شود

در عین حال که نادر ابراهیمی آثار درخشانی برای کوچک و بزرگ خلق کرده است بخشی ازفعالیتش نیز مربوط به نوشتن فیلم نامه ها اختصاص داشت. می توان به فیلمنامه های «آخرین عادل غرب» و «صدای صحرا»، «روزی که هوا ایستاد»، «سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن» نیز اشاره داشت.

غربتی پرمعنی

نادر ابراهیمی یکی از فاتحان قله ادبیات فارسی است. صعود بر قلب مخاطب و پا نهادن بر موانع و سخت کار کردن از ویژگی های آثار خلق شده  نویسنده برگزیده ادبیات داستانی  است. اما به مانند بسیاری از چهره های فرهنگی و هنری غربتی پرمعنی همچون غباری بر روی آثار وی نشسته است. در وضعیتی که خلا معنی و محتوا در کتاب و در آموزش عمومی بیداد می کند، آثار نویسندگانی چون نادر ابراهیمی آنچنان که باید دستاویز تربیت روحی و فکری جامعه نیست.

در واقع به جای معرفی چهره هایی همچون ابراهیمی، این خود علاقه مندان به کتاب هستند که جستجو کرده و پی به گنجینه های فکری آن ها می برند. هر چند باید اقدام همسر شاعر را در زنده نگه داشتن ظرفیت تربیتی نادر ابراهیمی پاس داشت اما شعرا و نویسندگان بیش از این ها می بایست مورد توجه قرار گرفته و آثارشان دستمایه تولید آثار هنری دیگر باشد.

کتابخانه کودک و نوجوانی که از آثار این نویسنده سهمی ندارد یا صنعت سینمایی که فیلم نامه های وی را در گوشه ای بایگانی کرده است و امروز از ضعف فیلمنامه گله و شکایت دارد و گردهمایی های فرهنگی که از قدرت و آموزه های فکری نویسندگانی چون او بی بهره است، به منزله جهالت و بی توجهی به میراث معنوی است. نویسنده سال ها و دهه ها از عمر خود را با دقت و تلاش مستمر برای نوشتن کتاب و فیلم نامه صرف کرده است، پژوهش کرده و هر آنچه لازم بوده و لازم دیده را در کتب خود آورده است و امروز نباید صرفاً، کتاب یک عاشقانه آرام وی به عنوان کادوی عشاق به یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

مهمانی هر روز هفته یار مهربان

خانه شعرا و نویسندگان منزلگاه گنجینه های معنوی و فکری ماست اگر سری نزنیم گرد غفلت بر روح و روانمان خواهد نشست و ما را از اصلمان دور خواهد ساخت.

رییس خانه شعر و ادبیات در خصوص معرفی آثار فاخر ادبیات ایرانی در این مجموعه و در خانه موزه نادر ابراهیمی به خبرنگار هیاهو گفت: در همه دنیا کتاب و ادبیات دو موضوع تنیده در هم است و 70 درصد کتاب های منتشره در دنیا به ادبیات مرتبط است. با این پیش فرض ما هر روز برنامه داریم. شنبه های روایت خوانی، یکشنبه های مثنوی خوانی، دوشنبه های شعر و سه شنبه های داستان.

مهدی قزلی تاکید کرد: علاقه مندان می توانند به صورت رایگان در این نشست ها شرکت کرده و لذت خواندن را تجربه کنند. حتی نویسندگان می توانند کتاب های خود را در این جلسات خوانده و نظر عموم را دریاف کنند.

وی با اشاره به خواندن کتاب همراه با حضور نویسندگان اضافه کرد: در کتابخانه نادر ابراهیمی هم که نوعی از قفسه باز است افراد می توانند در محل مطالعه کنند و حتی می توانند کتاب های ارزشمند این نویسنده را بخوانند.

رییس خانه شعر و ادبیات به تولید ویدیو و محتواهایی جهت درج در شبکه های اجتماعی و حتی معرفی کتاب ها از طریق صدا و سیما اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال برنامه های 10 کتاب که در دهه فجر با هدف معرفی 10 کتاب مرتبط با انقلاب اسلامی برگزار شد و یا برنامه «کتابم» که معرفی 34 کتاب توسط نویسندگان در دوره قبلی نمایشگاه کتاب بود.

وی به معرفی 80 کتاب در نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و گفت: در معرفی آثار خوب و یا آینده دار تمامی ظرفیت خود را به کار بسته ایم. ضمن اینکه ما در حوزه نشر فعالیت نداریم و هدف معرفی کتاب ها است و به جای چاپ و نشر به دنبال کتابخوانی هستیم.

قزلی معتقد است به اندازه کافی کتاب خوب برای خواندن داریم و همچنان کتاب هایی نوشته می شود که ارزش خواندن را داشته باشد. به دلیل افزایش کمیت کتاب ها پیدا کردن کتاب خوب سخت شده است. در گذشته فقط افراد حرفه ای در حوزه نشر کتاب فعالیت داشتند امروز هر فردی قادر به چاپ کتاب خوب است.

رییس خانه شعر و ادبیات این وضعیت را اقتضای زندگی امروزی دانست و گفت: ما در دوره تلاطم اطلاعات هستیم. کتاب های زیادی برای خواندن است و هدف ما معرفی کتاب های مناسب برای تمامی اقشار است و اینکه بتوانیم کمک حال کسانی باشیم که به دنبال مطالعه کتاب هستند و تلاش می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که کدام کتاب برای کدام مخاطب مناسب است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ مهمانی هر روز هفته با یار مهربان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موزه نادر، خانه ای برای ادب ورزی/ مهمانی هر روز هفته با یار مهربان"، کلیک کنید.