معلمی با حقوق 30 هزار تومانی! – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار هیاهو؛ داستان از کمبود معلم در مدارس آغاز شد. وقتی که علی فرهادی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت: هیاهو 1402 را با کمبود بیش از 200 هزار معلم آغاز کردیم.

در چنین شرایطی بود که وزارت آموزش و پرورش برای جبران کمبود نیرو، از دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان استفاده کرد.

بر اساس تصمیم وزارت آموزش و پرورش دانشجویان ورودی 99 دانشگاه فرهنگیان، که سال آخر تحصیل خود را می گذراندند؛ اواخر هیاهو سال تحصیلی جاری به ناگاه و برخلاف همه وعده های دانشگاه، یک سال زودتر معلم شدند تا با فداکاری خود و عشقی که به تدریس به کودکان دارند, دانش آموزان کمتری از کمبود معلم ضربه بخوردند.

اما این تدریس اجباری دانشجومعلمان در مدارس چه آثار زیانباری داشت؟

پیگیری های خبرنگار هیاهو نشان می دهد این نومعلمان از هیاهو 1402 یعنی به مدت 7 ماه از سال تحصیلی 1403-1402 در مدارس مشغول تدریس بودند ولی واریزی هایی کمتر از یک میلیون تومان برای این 7 ماه تدریس به آنان داده شده است..

30 هزار تومان حقوق گرفتم

یکی از این نومعلمان که دانشجوی سال چهارمی دانشگاه فرهنگیان در تهران بود به خبرنگار هیاهو گفت: من برای رفتن به کلاس درس هر روز هزینه ایاب و ذهاب دارم؛ هزینه های دیگری هم به من تحمیل می شود تا در کلاس درس حاضر شوم اما این ماه برای من فقط 30 هزار تومان واریز کردند. بخشی از حقوقم بابت هزینه و شهریه کلاس های مجازی دانشگاه کسر شد و بخش دیگر ناشی از تبدیل وضعیت ما از دانشجویی به معلمی بود که یک ماه از حقوقم کسر گردید.

نه تنها حقوق معلمی مناسبی به این دانشجو معلمان پرداخت نشده که مبلغی از کمک هزینه و حقوق دانشجویان هم به بهانه هزینه های خوابگاه از آنان کسر شده است.

موضوع عجیب کسر 45 درصد از حقوق

شاید عجیب ترین و ناعادلانه ترین برخوردی که با دانشجومعلمان در سال تحصیلی جاری شده؛ کسر 45 درصد و 25 درصد از حقوق دانشجومعلمان است.

تعدادی از دانشجومعلمان در گفت و گو با هیاهو تایید کردند که دانشگاه هزینه خدمات ارایه شده به دانشجو را بدون اطلاع قبلی و در اقدامی نامتعارف از حقوق دانشجومعلمان برداشته است. حقوقی که در ماه های قبل هم ناچیز بود؛ حالا با این کسورات حسابی آب رفته است.

دانشجومعلمان معتقدند مسیولان دانشگاه بدون محاسبه دقیق میزان استفاده دانشجو از امکانات خوابگاهی و امکانات رفاهی، از حقوق دانشجویان خوابگاهی 45 درصد و از حقوق دانشجویان ترددی و غیرخوابگاهی 25 درصد را کسر می کند؛ سوالی که مطرح می شود این است که میزان استفاده دانشجویان از امکانات رفاهی چه مقدار است یا باید چه مقدار باشد که از حقوق دانشجو معلم مبلغی کسر نشود.

دانشجومعلمان می پرسند چرا کسر حقوق ناشی از تبدیل وضعیت به یکباره و بدون اطلاع قبلی صورت گرفته است؟

دانشجو معلمان بر این موضوع تاکید داشتند که تاکنون چندین هزار دانشجوی متعهد خدمت در دانشگاه های مختلف کشور تحصیل کرده اند، از حقوق و مزایای قانونی بهره مند شده و نسبت به پرداخت هزینه غذا و خوابگاه اقدام کرده اند، اما مسیله و موضوعی تحت عنوان کسر 25 درصد و 45 درصد نداشته اند، لذا کسر 45 درصد و 25 درصد مبتنی بر قانون نیست و لغو آن نیز نیاز به قانون گذاری جدید ندارد.

معلمی با حقوق 30 هزار تومانی!

تدریس همزمان دانشجومعلمان به وضعیت تحصیلی آنان در دانشگاه فرهنگیان هم ضربه زده است؛ در ابتدایی ترین حالت، یک دانشجو معلم ناچار است بسیاری از زمان خود را روزانه و در طول هفته به جای مطالعه مطالب دانشگاهی، به تدریس در کلاس، طراحی پرسش از دانش آموزان و تصحیح اوراق امتحانی بگذراند.

دانشگاه فرهنگیان که در ابتدا قول داده بود نهایت همکاری را با وضعیت شغلی این دانشجو معلمان کند؛ امتحانات پایان ترم را حضوری برگزار کرد که بسیاری از دانشجومعلمان را برای شرکت در امتحانات به دردسر انداخت. بسیاری از این دانشجومعلمان به جلسه آزمون نرسیدند و یا کلاس های درس خود را به ناچار برای شرکت در امتحانات رها کردند.

اجبار ناگهانی دانشجومعلمان برای حضور در کلاس درس برای معلمی، عمل نکردن به وعده های پی در پی در خصوص واریز مبلغ حق التدریسی ها و کسورات دانشگاه که به صورت غیرشفاف، ناگهانی و بدون اطلاع قبلی بر دانشجومعلمان تحمیل شده است؛ موجب شده تا دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان خصوصاً دانشجویان ورودی 99 چه در تدریس در مدرسه و چه در تحصیل در دانشگاه دچار مشکل شوند.

حال این سوال مطرح است که با توجه به تداوم کمبود معلم در مدارس، آیا در سال های آینده باز هم شاهد به کار گیری بدون برنامه و نامناسب دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در کلاس های درس خواهیم بود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معلمی با حقوق 30 هزار تومانی! – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معلمی با حقوق 30 هزار تومانی! – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.