مرد محکوم به قصاص با بخشش اولیای دم به زندگی بازگشت

مرد محکوم به قصاص با بخشش اولیای دم به زندگی بازگشت

آفتاب نیوز :

جوانی که به خاطر قتل در درگیری خیابانی محکوم به قصاص شده بود با بخشش اولیای دم از مرگ نجات یافت و خانواده مقتول هم از او خواستند راهی را انتخاب کند که از بخشش پشیمان نشوند.

به گزارش سایت جنایی، ماجرای این پرونده که منجر به صدور حکم قصاص شد، مربوط به اوایل بهار سال 1397 است. آن روز توجه رهگذرانی که در خیابان مشغول کارهای روزمره و عبور و مرور بودند، به درگیری دو مرد جوان جلب شد. به گفته شاهدان، درگیری آنها با مشاجره شروع شد و بعد از لحظاتی یکی از آنها دست به چاقو برد و  با زدن چند ضربه ای پا به فرار گذاشت.

شهروندانی که شاهد این درگیری خونین بودند با اورژانس و پلیس تماس گرفتند. به این ترتیب پسر زخمی به بیمارستان برده شد و همزمان ماموران پلیس هم تحقیقات خود را برای دستگیری ضارب فراری آغاز کردند، اما دقایقی بعد جوان مجروح جانش را از دست داد و ضارب فراری به عنوان متهم به قتل تحت تعقیب قرار گرفت. 

با حضور تیم جنایی در محل و انجام تحقیقات میدانی تصویر چهره نگاری شده متهم با کمک شاهدان به دست آمد. از طرفی بازبینی دوربین های مداربسته اطراف محل درگیری در دستور کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی قرا گرفت و تصویر دقیقی از مرد فراری در اختیار تیم تحقیق قرار گرفت.

پس از آن نیز در ادامه تحقیقاتی که به شناسایی هویت قربانی منجر شد، کارآگاهان دریافتند او آخرین بار با پسری به نام هومن قرار ملاقات داشت. زمانی که تصویر هومن با تصاویر به دست آمده از قاتل تطبیق داده شد، هویت متهم فراری به دست آمد.

با شناسایی هویت متهم به قتل تحت تعقیب تیمی از کارآگاهان راهی خانه او شدند، اما مرد جوان از خانه اش هم متواری شده بود. بررسی ها برای دستگیری هومن ادامه داشت تا اینکه مرد جوان در مخفیگاهی شناسایی و بازداشت شد.

او در تحقیقات به قتل اعتراف کرد و در رابطه با انگیزه اش خود گفت: مدتی قبل خواهرم با مقتول در فضای مجازی آشنا شده بود. مقتول به بهانه سرمایه گذاری طلاهای خواهرم را گرفته بود، اما بعد از مدتی خواهرم متوجه شده بود که سرمایه گذاری در کار نیست و مقتول هم طلاها یا حداقل پول آن را پس نمی داد. ماجرا تا جایی پیش رفت که چند باری خواستیم شکایت کنیم اما او ما را از این کار مصرف می کرد.

متهم بازداشت شده ادامه داد: درنهایت با مقتول تماس گرفتم و او را به محل قرار دعوت کردم. قرار بود طلاها را بیاورد اما گفت طلایی در کار نیست و اگر باشد هم چیزی به من نمی دهد. سر همین دعوایمان شروع شد و بعد از بگومگو او را با چاقو زدم و فرار کردم که بعد فهمیدم فوت شده است.

هومن با اعتراف به قتل و تشریح درگیری مرگبار و انگیزه اش به اتهام قتل بازداشت شد. در ادامه در اختیار ماموران اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفت و با توجه به پیچیدگی کمی که در پرونده وجود داشت با تکمیل تحقیقات پرونده برای محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد. هومن در جلسه محاکمه و در حضور قضات دادگاه به دفاع از خود پرداخت. او مدعی بود که قصد قتل نداشته و در یک لحظه عصبانی شده و ناخواسته ضربه را به جایی از بدن پسر جوان زده است.

درنهایت قضات دادگاه کیفری استان تهران با توجه به درخواست اولیای دم، اعترافات متهم، بازسازی صحنه، اظهارات شاهدان و سایر مدارک و شواهد موجود در پرونده، مرد جوان را به قصاص محکوم کردند. پس از آن پرونده برای بررسی حکم صادره به دیوان عالی کشور رفت و با تایید حکم از صوی قضات دیوان عالی کشور، پرونده این جوان که اکنون متهم به قتلی بود که به قصاص محکوم شده و حکم قصاص او قابل اجرا بود. به همین دلیل پرونده بار دیگر دادسرای جنایی تهران بازگشت و برای اجرا به شعبه سوم دادیاری اجرای احکام دادسرای امور جنایی پایتخت ارجاع شد.

به این ترتیب نام مرد جوان در لیست اجرای قصاص قرار گرفت و مراحل یکی پس از دیگری برای اجرای او آماده می شد، اما دادیار شیما جعفرمحمدی چند جلسه با اولیای دم و وکیل آنها برگزار کرد. با توجه به اینکه مرد جوان در زندان متنبه و از قتلی که مرتکب شده به شدت پشیمان بود، اولیای دم موافقت کردند از قصاص او گذشت کنند که برای محقق شدن رضایت دو شرط برای رضایت به قصاص نشدن قاتل مطرح کردند.

مادر مقتول زمانی که در مقابل دادیار شعبه سوم اجرای احکام نشست، گفت: با اینکه خیلی برایمان سخت است حاضرم از قصاص قاتل پسرم بگذرم، اما دو شرط دارم. از قاتل می خواهم دیه را پرداخت کند، چون قصد داریم آن را خرج امور خیریه و کارهای عام المنفعه کنیم. همچنین از او می خواهم بعد از آزادی از زندان کاری نکند که من و خانواده ام از گذشت پشیمان شویم.

به دنبال بخشش اولیای دم، هومن از مرگ نجات یافت و به زودی در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه می رود تا این بار از جنبه عمومی جرم محاکمه شود.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرد محکوم به قصاص با بخشش اولیای دم به زندگی بازگشت" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرد محکوم به قصاص با بخشش اولیای دم به زندگی بازگشت"، کلیک کنید.