قهوه به تنهایی باعث کاهش وزن می شود؟

قهوه به تنهایی باعث کاهش وزن می شود؟

آفتاب نیوز :

در عصر حاضر به علت سبک زندگی نامناسب و عادت های غذایی مردم در استفاده از غذا های پرچرب با کالری بالا، نرخ چاقی در کشور های صنعتی رو به افزایش است؛ از این رو بسیاری از افراد به دنبال رسیدن به وزن ایده آل خود از طریق مصرف برخی مواد غذایی هستند.

در سال های اخیر قهوه به یکی از محبوب ترین و متداول ترین نوشیدنی ها تبدیل شده است؛ اما آیا قهوه می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود؟

قهوه به تنهایی باعث لاغری می شود؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال، ابتدا باید بدانیم که مهم ترین نکته در رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده آل، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، متناسب و بر اساس کالری روزانه مورد نیازتان است و صِرف مصرف یک ماده نمی تواند متضمن کاهش وزن شما باشد؛ اما مصرف برخی مواد غذایی می تواند در کنار افرایش فعالیت بدنی، باعث لاغری شود.

کافیین قهوه باعث کاهش وزن می شود

قهوه یکی از این مواد است که اثرات آن بر لاغری مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج مطالعات نشان داده که مصرف قهوه موجب کاهش وزن و بهبود علایم مربوط به دیابت نوع دو می شود. آثار مفید قهوه از طریق مهمترین و فعال ترین ترکیب آلکالوییدی آن یعنی کافیین اعمال می شود.

نتایج یک تحقیق در سال 98 نشان داد که مصرف کافیین موجب افزایش انرژی مصرفی در سوخت و ساز می شود که با توجه به مقدار مصرف کافیین این افزایش 7 تا 22 درصد گزارش شده است.

تحقیقات ثابت کرده اند که کافیین موجود در قهوه موجب افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) می شود. کافیین سبب تحریک آزادسازی اسیدچرب از بافت های چربی می شود که خود برای کاهش وزن مفید است.

اسید کلروژنیک قهوه، عامل دیگری برای کاهش وزن

اگرچه اعتقاد بر این است که علت کاهش وزن ناشی از نوشیدن قهوه عمدتاً به دلیل محتوای کافیین آن است، اما محرک های دیگری نیز در قهوه یافت می شود که می تواند بر متابولیسم انسان تاثیر بگذارد که شامل “تیوبرومین”، “تیوفیلین” و “اسید کلروژنیک” است.

اسید کلروژنیک موجود در قهوه می تواند جذب کربوهیدرات رژیم را کاهش دهد. این ماده قادر به کاهش سطح قند خون و به طور بالقوه دارای اثرات ضد دیابت است.

مصرف چه میزان قهوه باعث کاهش وزن می شود؟

نتیجه یک تحقیق در دانشگاه هاروارد نشان داد که مصرف روزانه 4 فنجان قهوه بدون شکر می تواند باعث کاهش چهار درصدی چربی بدن شود.

قهوه سبز باعث لاغری می شود؟

قهوه سبز، دانه های میوه قهوه هستند که مانند قهوه معمولی، بو داده نمی شوند. در یک مطالعه، موش ها را با عصاره قهوه سبز درمان کردند و دریافتند که وزن کل بدن و تجمع چربی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

تحقیقاتی که تاکنون انجام شده نشان داده که قهوه سبز دارای مقدار بیشتری اسید کلروژنیک است که ممکن است به لاغر شدن شما کمک کند. در یک مطالعه، 50 نفر مبتلا به سندرم متابولیک ـ مجموعه ای از عوامل خطر، از جمله فشار خون بالا و قند خون، که خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهند ـ 400 میلی گرم عصاره دانه قهوه سبز بدون کافیین را دو بار در روز مصرف کردند. افرادی که این عصاره را مصرف کردند در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در قند خون ناشتا، فشار خون و کاهش چربی دور شکم داشتند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قهوه به تنهایی باعث کاهش وزن می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قهوه به تنهایی باعث کاهش وزن می شود؟"، کلیک کنید.