قطر چگونه توانست دوباره قهرمان آسیا شود؟/ «مرورگر» شادی!

حامد جیرودی؛ اگر در مرورگر گوگل نام تیم ملی قطر را سرچ کنید، به نورافشانی های جالبی برمی خورید که نشان از قهرمانی این تیم دارد. فشفشه هایی که می شد برای قهرمانی تیم ملی ایران در آسیا زده شود اما شاگردان امیر قلعه نویی از پس آن بر نیامدند تا وقتی سوت پایان بازی ایران و قطر به نشانه پیروزی میزبان به صدا درآمد، حدس بسیاری این باشد که عنابی ها برای دومین بار پیاپی کاپ قهرمانی جام ملت های آسیا را بالای سر می برند. اتفاقی که در نهایت رخ داد و شاگردان مارکز لوپز با برتری مقابل اردن، توانستند دومین قهرمانی پیاپی خود در قاره کهن را جشن بگیرند و ورزشگاه زیبای «لوسیل» که سال گذشته شاهد قهرمانی یاران لیونل مسی در جام جهانی 2022 بود، این بار پذیرای شادی یاران حسن الهیدوس باشد. اما قطری ها در حالی قهرمانی شان در جام ملت های 2019 را تکرار کردند که کمتر کسی فکر می کرد که آنها این بار در خانه خود جشن قهرمانی بگیرند ولی این کشور در طول سال های اخیر، مسیری را طی کرده که موفقیت در میادین مختلف فوتبال، کمترین پاداش آن بوده است. آنها که با فیلیکس سانچس مسیری طولانی را از سال 2006 آغاز کرده بودند، با او به قهرمانی جام ملت های 2019 رسیدند تا ثمره شیرین برنامه ریزی درست و کار روی فوتبال پایه را با این مربی اسپانیایی ببینند. شیوخ قطری که در این سال ها، پروژه بزرگ میزبانی جام جهانی را پیگیری می کردند، پس از اینکه به بهترین نحو ممکن از پس این کار برآمدند، پس از جام جهانی دست به تغییر نیمکت خود زدند و هدایت عنابی ها را به دست کارلوس کی روش سپردند اما وقتی دیدند با این مربی پرتغالی راه به جایی نمی برند، خیلی سریع و در آستانه جام ملت ها با او قطع همکاری کردند و یک مربی اسپانیایی دیگر را آوردند تا خاطره خوش کار با سانچس را برای آنها تکرار کند.

«تینتین» با اینکه مربی نام آشنایی نبود اما یک ویژگی بزرگ داشت و آن حضور پنج ساله اش در فوتبال قطر بود. او که از سال 2018 تا قبل از دسامبر 2023 هدایت الوکره را برعهده داشت، توانست شوک مثبتی به عنابی ها پس از ناکامی با کی روش وارد کند و در نهایت این تیم را به دومین قهرمانی اش در آسیا برساند. این تغییر به موقع را می توان رمز بزرگ پیروزی قطر در جام ملت ها دانست. کشوری که حالا به غیر از ساختارهای ویژه ای که در ورزش با ساخت استادیوم های مدرن و زیبا برای خود به وجود آورده، از لحاظ فنی هم شرایط بسیار خوبی را برای خود ایجاد کرده است. نسلی که سانچس با پرورش بازیکنانی مانند اکرم عفیف ساخت، به خوبی توانست با مارکز به راه خود ادامه دهد و موفقیت بزرگ دیگری را برای این کشور حاصل کند. این پروسه ای است که بی تردید فوتبال ایران هم باید آن را دنبال کند. ساختارسازی، برنامه ریزی درست، انتخاب صحیح مربی و رسیدگی به فوتبال پایه که در سال های قبل تاکنون به درستی پیگیری نشده و باعث شد حسرت قهرمان شدن در آسیا 48 ساله شود!

257 251

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قطر چگونه توانست دوباره قهرمان آسیا شود؟/ «مرورگر» شادی!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قطر چگونه توانست دوباره قهرمان آسیا شود؟/ «مرورگر» شادی!"، کلیک کنید.