قرارداد گاز ما با شوروی یکی از استعماری ترین قراردادهای کره ی زمین بود

قرارداد گاز ما با شوروی یکی از استعماری ترین قراردادهای کره ی زمین بود

به گزارش خبرگزاری هیاهو، بامداد دوشنبه 12 خرداد 59 هفت ماه پس از اشغال سفارت آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، کنفرانس بین المللی رسیدگی به مداخلات آمریکا در ایران با پیام امام خمینی و سخنان دکتر ابوالحسن بنی صدر ریاست جمهوری وقت افتتاح شد. در همان روز صادق قطب زاده وزیر وقت امور خارجه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی درباره ی این کنفرانس پاسخ داد. اما یکی از پاسخ های او درباره ی قرارداد صدور گاز ایران به شوروی قابل تامل بود:

«قراردادهایی که بین آمریکا و ایران منعقد شده بوده است خود گویای فجایعی است آیا این قراردادها در جلسات این کنفرانس افشا خواهد شد؟

قطب زاده: در حال حاضر ما هیچ گونه قراردادی با آمریکا نداریم، بر خلاف بعضی از تبیلغات ناروایی که بعضی از روزنامه های وابسته به شوروی عنوان می کنند. تمام قراردادهای گذشته ی ایران با آمریکا نیز لغو شده است و ما در حدود 250 اعلام جرم بر علیه قراردادها در آمریکا نیز کرده ایم. حال انتشار این قراردادها مستلزم یک مقدار زیادی وقت و کار است که در حال حاضر وکلای ما در آمریکا مشغل تنظیم آن هستند.

این قراردادها فقط با آمریکا نیست. قرارداد گاز ما با شوروی یکی از استعماری ترین قراردادهایی بود که بر روی کره ی زمین وجود داشت. شوروی گاز ما را 27 سنت می خرید و در کشورهای اروپایی تا 5.5 دلار می فروخت و بعد لطف کردند و آن را به 63 سنت افزایش دادند و وقتی که با مخالفت شدید ما روبه رو شدند و ما پیشنهاد 3.60 دلار کردیم آن ها به 2.10 دلار موافقت کردند. بنابراین این گونه قراردادها توسط همه ی کشورها به ما تحمیل شده بود.» (بامداد 13 خرداد 59)

25957

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قرارداد گاز ما با شوروی یکی از استعماری ترین قراردادهای کره ی زمین بود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قرارداد گاز ما با شوروی یکی از استعماری ترین قراردادهای کره ی زمین بود"، کلیک کنید.