فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان

فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز - خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان

حسین ظفری معاون پیشگیری و کاهش خطرپذیری سازمان مدیریت بحران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار هیاهو درباره فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز جمعه تا یکشنبه هفته آینده هشدار داد.

وی گفت: در این بازه زمانی احتمال بروز رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ وجود دارد.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد: این سامانه بارشی امروز جمعه آذربایجان شرقی، اردبیل، شرق خراسان شمالی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، مازندران، شنبه آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز، مازندران و شمال غربی سمنان ویک‌شنبه نیمه جنوبی اردبیل، شمال آذربایجان غربی، شرق آذربایجان شرقی، دامنه و ارتفاعات سمنان را بر می‌گیرد.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پدیده پیش رو مخاطراتی مانند جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌ای کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی را برای استان‌های مذکور به دنبال خواهد داشت.

ظفری همچنین به سامانه دوم بارشی نیز اشاره کرد و گفت: سامانه دوم از روز جمعه هفته آتی شروع و تا یکشنبه ادامه خواهد داشت و در پی آن وزش باد شدید و در مناطق مستعد توفان گرد و خاک شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی را بر خواهد گرفت و در مناطق مستعد توفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان را به دنبال خواهد داشت.

وی توصیه کرد: پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی را مهم خواند.

این عضو شورای عالی مدیریت بحران کشور افزود: این هشدار مدیران کل مدیریت بحران استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، تهران، البرز، سمنان و خراسان شمالی اعلام و ابلاغ شده است که نسبت به تشکیل جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و شهرستان‌ها اهتمام لازم را داشته باشند. همچنین اعلام آماده باش کامل به اعضای ستاد استان‌های مذکور شده است تا اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی به همراه هشداردهی و اطلاع رسانی عمومی در رسانه‌های محلی را معمول کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های شدید محلی از امروز – خبرگزاری هیاهو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.