ضعف شدید ارایه خدمات توانبخشی پس از اعمال جراحی/ تولیت خاصی برای توانبخشی در کشور نداریم

نایب رییس نظام پزشکی تهران بزرگ عنوان کرد؛

ضعف شدید ارایه خدمات توانبخشی پس از اعمال جراحی تولیت خاصی برای توانبخشی در کشور نداریم

نایب رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به لزوم ارایه خدمات توانبخشی در زمان لازم برای افراد از ضعف این حوزه به شدت انتقاد کرد.

محمدرضا اسدی نایب رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری هیاهو، با بیان اینکه ما در زمینه اقدامات به هنگام بعد از جراحی، در ضعف بسیار شدیدی از نظر توانبخشی به سر می بریم، گفت: ما الان تنها یک بیمارستان در این زمینه داریم. این ضعف در شهرستان ها و استان ها بسیار شدیدتر هستند. این در حالی است که افراد نیازمند به انجام اقدامات توانبخشی در کشور بسیار زیاد است.

وی افزود: با وجود این نیاز بسیار زیاد، مردم نیاز خود به خدمات توانبخشی را از ُطرق دیگری رفع می کنند که خواست جامعه توانبخشی کشور نیست و این هم هزینه بیشتری برای آنها در پی دارد.

اسدی بیان کرد: بیشتر از اینکه پس از اعمال جراحی از رویکردهای توانبخشی در کشور استفاده شود، از رویکردهای مدیکال استفاده می شود که این موضوع به نیازمندان خدمات توانبخشی آسیب می رساند و ضمن طولانی کردن خدمات علاوه بر آسیب بیشتر موجب افزایش هزینه های مالی بیشتری نیز می شود.

نایب رییس نظام پزشکی تهران بزرگ با بیان اینکه عوامل متعددی در ضعف ارایه خدمات توانبخشی از پس از اعمال جراحی در کشور وجود دارد، گفت: یک عامل اصلی در این رابطه در درون وزارت بهداشت است، در یک ساختار نظامند برای هر خدمتی باید یک ساختار در سلسله مراتب  دیده شود، متاسفانه توانبخشی در پایین ترین قسمت، در قالب یک گروه کارشناسی ذیل یک مرکز  دیده شده است. در صورتی که توانبخشی بر اساس قانون کلی سلامت ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب در بند یک به عنوان 5 خدمت اصلی دیده شده است. متاسفانه به غیر از توانبخشی سایر خدمات در سطح معاونت در وزارت بهداشت هستند.

این کاردرمانگر با بیان اینکه ما تولیت خاصی برای توانبخشی در کشور نداریم، گفت: این امر موجب سردرگمی ارایه دهندگان این خدمات و نیازمندان به این خدمات می شود. اگرچه سازمان بهزیستی بخشی از این خدمات تحت لوای مراقبت و ارایه خدمات توانبخشی توسط بهزیستی ارایه می شود، نهادهایی مانند هلال احمر و آموزش و پرورش نیز برخی دیگر از خدمات را ارایه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه پس از انجام  جراحی برای فرد، در زمانی که پزشکان برای او تجویز کرده اند باید خدمات توانبخشی را دریافت کند، گفت: برای این کار باید تیم توانبخشی در مراکز درمانی وجود داشته باشد که این امر هم مستلزم وجود دپارتمان های آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی است. متاسفانه در کل کشور تنها حدود 20 دانشگاه علوم پزشکی خدمات توانبخشی را دارند که آنها هم نمی توانند در به صورت کامل خدمات توانبخشی را در مراکز دولتی ارایه دهند، چرا که بخش های مربوطه ای برای آن وجود ندارد.

اسدی با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل ضعف خدمات توانبخشی پس از انجام اعمال جراحی در کشور، هزینه های گزاف آن است، گفت: هزینه راه اندازی یک مرکز توانبخشی از هزینه راه اندازی یک بیمارستان عادی بیشتر است. در حالی در سامانه های وزارت بهداشت راه اندازی این مراکز مجوز لازم پیش بینی شده است اما به دلیل هزینه ها رغبتی برای آن وجود ندارد.

وی یادآور شد: همچنین فرایند اخذ مجوزها هم تا حدودی طولانی است، سخت گیری ها و موانع متعددی نیز وجود دارد که هزینه های راه اندازی مرکز را وجود دارد.

اسدی تاکید کرد: دولت باید کمک های لازم را مانند تسهیلات مالی برای راه اندازی مراکز توانبخشی در نظر بگیرد. این یک نیاز است و اگر به موقع و در زمان لازم این خدمات ارایه نشود، همانطور که گفتیم هم آسیب و هم هزینه ها افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر وجود این مراکز در طولانی مدت از هزینه های بستری هم می کاهد.

 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضعف شدید ارایه خدمات توانبخشی پس از اعمال جراحی/ تولیت خاصی برای توانبخشی در کشور نداریم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضعف شدید ارایه خدمات توانبخشی پس از اعمال جراحی/ تولیت خاصی برای توانبخشی در کشور نداریم"، کلیک کنید.