ضرورت ذخیره سازی خون بند ناف برای مردم باید تشریح شود

ضرورت ذخیره سازی خون بند ناف برای مردم باید تشریح شود

هیاهو/ایلام مدیر دفتر بانک خون بند ناف استان ایلام گفت: استان ایلام تاکنون بیش 1300 ذخیره خون بند ناف داشته است و با توجه به مزیت های منحصر به فرد این کار، ضرورت آن برای مردم باید بیشتر تشریح شود.

«معصومه بلوچی» در گفت وگو با هیاهو در این خصوص اظهار کرد: بند ناف و جفت ارگان هایی برای تبادل مواد غذایی بیین جنین و مادر است که بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شود، امروزه معلوم شده خون بند ناف سرشار از سلول های بنیادی است که می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها به خصوص بیماری های خونی لاعلاج از قبیل سرطان های خونی، کم خونی های مادرزادی، اتیسم، فلج مغزی، تلاسمی، بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: یعنی بعد از پیوند به بافت آسیب دیده باعث باسازی و ترمیم آن عضو می شود، همچنین این سلول ها در مراحل بعد از شیمی درمانی در زمان انواع سرطان ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

بلوچی ادامه داد: نکته مهم این است که برای هر فرد در طول زندگی فقط یکبار و آن هم در زمان تولدش فرصت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف وجود دارد، بنابراین والدین در زمان تولد نوزادشان باید این فرصت را غنیمت بشمارند  و سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد را ذخیره کنند. نمونه خون بند ناف در روز زایمان گرفته می شود و همان روز به مرکز نگهداری در تهران ارسال می شود و پس از آزمایش های لازم و جداسازی سلول های بنیادی، در تانک های مخصوص برای مدت طولانی فریز و نگهداری می شود.

مدیر دفتر بانک خون بند ناف استان ایلام افزود: دفتر نمایندگی خون بند ناف رویان در ایلام زیر نظر جهاد دانشگاهی واحد استان آماده است این خدمت را به هم استانی ها ارایه کند و برای این منظور باید در هفته 33 بارداری با مراجعه یا تماس راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت ذخیره سازی خون بند ناف برای مردم باید تشریح شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت ذخیره سازی خون بند ناف برای مردم باید تشریح شود"، کلیک کنید.