صبحانه ای که کاهش وزن را 4 برابر می کند

صبحانه ای که کاهش وزن را 4 برابر می کند

هیاهو/خراسان رضوی افرادی که از رژیم غذایی سرشار از پروتیین و کربوهیدرات برای صبحانه پیروی می کنند، چهار برابر بیشتر از افرادی که رژیم استاندارد کم کربوهیدرات را در طول روز دنبال می کنند، وزن کم خواهند کرد.

به نقل از هلث، نتایج تحقیقات نشان می دهد، وعده غذایی حجیم برای صبحانه که سرشار از پروتیین و کربوهیدرات باشد با کاهش وزن مرتبط است.

در این تحقیق افراد به رژیم کم کالری و کم کربوهیدرات در طی روز پایبند بودند. افرادی که از این رژیم پیروی کردند، چهار برابر بیشتر از افرادی که رژیم استاندارد کم کربوهیدرات در طول روز داشتند، وزن کم کردند.

دکتر دانیلا یاکوبوویچ و همکارانش نشان دادند که موفقیت این رژیم غذایی در درازمدت به توانایی آن در ایجاد احساس سیری و کاهش میل به کربوهیدرات ها و شیرینی ها مرتبط است. در این تحقیق 94 زن چاق غیرفعال شرکت و به 2 گروه تقسیم شدند تا مشخص شود که صبحانه مملو از پروتیین و کربوهیدرات موثرتر از رژیم سخت کم کربوهیدرات است یا خیر.

رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات حاوی 1085 کالری در روز بر اساس 78 گرم چربی، 51 گرم پروتیین و 17 گرم کربوهیدرات بود. برای شرکت کنندگانی که از این رژیم استفاده می کردند، صبحانه کوچکترین وعده غذایی در طول روز بود که حاوی فقط 290 کالری بود.

افرادی که رژیم گرفتند می توانستند برای صبحانه شیر، تخم مرغ، گوشت، میوه، غلات و نان مصرف کنند اما میزان کربوهیدرات فقط هفت گرم و پروتیین 12 گرم بود. گروه رژیم غذایی با صبحانه حجیم، روزانه 1240 کالری متشکل از 97 گرم کربوهیدرات، 93 گرم پروتیین و 46 گرم چربی مصرف کردند. صبحانه آنان 610 کالری حاوی 58 گرم کربوهیدرات، 47 گرم پروتیین و 22 گرم چربی بود. ناهار  395 کالری، حاوی 34 گرم کربوهیدرات، 28 گرم پروتیین و 13 گرم چربی و شام  235 کالری گرم، پنج گرم کربوهیدرات، 18 گرم پروتیین و 26 گرم چربی بود.

دوره تحقیق هشت ماه بود که چهار ماه اول بر کاهش وزن و چهار ماه آخر بر حفظ وزن متمرکز بود. گروه سختگیرانه کم کربوهیدرات 28 پوند (12.7 کیلوگرم) و گروه صبحانه حجیم 23 پوند (10.5 کیلوگرم) وزن کم کردند.

با این حال، در هشت ماهگی، کسانی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشتند،  وزن آنان 18 پوند (8.2 کیلوگرم) اضافه شد، در حالی که کسانی که رژیم غذایی صبحانه حجیم داشتند، وزن خود را کاهش دادند و 16.5 پوند (7.5 کیلوگرم)   وزن کم کردند.

به طور متوسط، کسانی که صبحانه حجیم مصرف کردند 21 درصد از وزن خود را از دست دادند، اما کسانی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشتند، تنها 4.5 درصد وزن کم کردند. علاوه بر این، شرکت کنندگان پس از مصرف صبحانه حجیم احساس سیری بیشتری کردند و هوس کمتری به کربوهیدرات و شیرینی نشان دادند.

دکتر یاکوبوویچ گفت: اکثر نتایج تحقیقات کاهش وزن مشخص کرده اند که رژیم غذایی با کربوهیدرات بسیار کم، روش خوبی برای کاهش وزن نیست زیرا میل به کربوهیدرات ها را تشدید  و متابولیسم را کند می کند. در نتیجه، پس از یک دوره کوتاه کاهش وزن، بازگشت سریع به چاقی وجود دارد.

وی معتقد است که رژیم غذایی با صبحانه حجیم کارایی دارد زیرا او بیش از 15 سال است که با موفقیت از این برنامه غذایی برای بیماران خود استفاده کرده است. صبحانه حجیم اشتها را تحت کنترل نگه می دارد و میل به مواد قندی یا نشاسته ای مانند شیرینی، دسر، سیب زمینی، پاستا و نان را کاهش می دهد. همچنین حاوی میوه و سبزیجات بیشتری است که سطح ویتامین ها و فیبر مصرفی را افزایش می دهد.

وی افزود: تنها پنج درصد از رژیم های محدودکننده کربوهیدرات پس از 2 سال موفق هستند. بیشتر رژیم های محدودکننده کربوهیدرات به انگیزه های اعتیادآور خوردن توجه نمی کنند.

نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در سانفرانسیسکو ارایه شد.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صبحانه ای که کاهش وزن را 4 برابر می کند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صبحانه ای که کاهش وزن را 4 برابر می کند"، کلیک کنید.