شرایط یک ناشر برای پذیرش اثر

شرایط یک ناشر برای پذیرش اثر

یک ناشر درباره تغییر رویکردشان برای پذیرش و انتشار اثر توضیح داد.

اعظم کیان افزار، مدیر نشر افراز در گفت وگو با هیاهو درباره روند پذیرش اثر در این نشر گفت: «نشر افراز، بیش از هر نشر دیگری از نوقلمان و کتاب اولی ها حمایت می کرد و می کند، آن زمان امکانات و شرایط برای این کار فراهم بود، اما با توجه به افزایش قیمت کاغذ، تغییر شرایط بازار کتاب و وضع معیشت خانواده ها و شرایط حاکم بر جامعه و وضع اقتصاد نابسامان و نوسان ارز و… و نیز تعهدات قبلی، به خاطر کم کردن تولید چه چاپ اولی چه تجدیدچاپی در این چند سال اخیر، به ویژه این یکسال و اندی گذشته، کمتر امکان پذیرش اثر داشتیم و نمی توانستیم تعهدات جدیدی را بر عهده بگیریم. در واقع حدود 5 سالی بود که کتاب جدیدی نپذیرفتیم، مگر نویسندگان و مترجمانی که پیش تر با ما کار کرده بودند و یا در موارد نادر کتاب پذیرفتیم.»

 او افزود: «این درحالی است که هر روز بدون استثنا نویسندگان و مترجمان زیادی برای چاپ کتابشان به ما مراجعه می کردند و تماس می گرفتند، که در این چند ساله در همان ابتدای تماس می گفتیم پذیرش اثر نداریم اما به دلایل بسیاری ازجمله اینکه ما همیشه کار جدید و چاپ اولی ارایه می کنیم و همیشه نگاه حمایتی به نویسندگان و چاپ آثارشان داریم و باتوجه به تماس ها و پیام های مکرر هر روزه، به فکر چاره افتادم و دنبال راهکاری مطلوب بودیم که ایده راه اندازی سایت جدیدی به ذهنم رسید و اواخر سال گذشته ایده سایت را به طراح سایت انتشارات دادم و فروردین ماه نسخه آزمایشی سایت در دسترس قرار گرفت و همین هفته جاری نهایی شد و اکنون در دسترس کاربران و مخاطبان هست.»

او سپس درباره این سایت توضیح داد: «پدیدآور اعم از نویسنده، مولف و مترجم و…، به عنوان یک کاربر می تواند با وارد شدن به سایت (http://azamkianafraz.com/) و ثبت نام، نسبت به بارگذاری اثر خود در قالب فایل پی دی اف، اقدام کند و سپس کاربران دیگر با خواندن این اثر به آن امتیاز می دهند. این کاربران هم افراد کتابخوان هستند و هم کارشناسان نشر که پیش تر با نشر افراز همکاری داشتند، اعم از کارشناسان و دبیران بخش های مختلف نشر که از ابتدای تاسیس، با نشر افراز همکاری داشتند و هم نویسنده و مترجمانی و… که در یک حوزه تخصصی که قرار است نظر دهند بیش از دو کتاب در نشر افراز منتشر کرده اند، رای هر کاربر یک امتیاز محسوب می شود و رای کارشناس پنج امتیاز در واقع تلاش داشتیم فقط سلیقه یک نفر به عنوان کارشناس برای انتخاب کتاب برای چاپ اعمال نشود و سلیقه های متفاوت را در بر بگیرد. و درنهایت نظر خود مردم باشد و این مردم باشند که بگویند چه کتابی می خواهند، چه متنی ارزش چاپ دارد و دوست دارند کتابش را داشته باشند.

ناشر یادآور شد: مهلت ارایه فایل تا پایان هر فصل است، و بعد از بررسی آرا و ارزیایی و جمع بندی امتیاز کتاب ها، در هر فصل، 10 کتاب که بالاترین امتیاز را از کاربران و کارشناسان در حوزه های تخصصی که نشر افراز فعالیت دارد، ادبیات نمایشی، داستانی، شعر، سینما، نقد و… داستان، نمایشنامه نویسی، شعر، نقد، و.. برگزیده و همگی با سرمایه گذاری نشر، منتشر می شود.

این ناشر سپس با اشاره به مشکل نقدینگی ناشران گفت: «در حال حاضر ناشران، برای تولید کتاب تمامی هزینه ها را نقدی پرداخت می کنند، اما در ازای کتاب های فروش رفته، چک های بلندمدت هشت یا ده ماهه می گیرند، که این روند شاید تا همین چند سال پیش روال عادی و عرفی محسوب می شد، اما اکنون در این شرایط شمشیر دو لبه ای است که نشر ایران را نابود می کند و باعث می شود، ناشران کوچک امکان ادامه حیات نداشته باشند و حذف شوند، در همین راستا در کنار این سایت، در حال طراحی و راه اندازی اپلیکشنی در حوزه فروش و توزیع کتاب هستیم تا مشکل نقدینگی ناشران نیز برطرف شود، به روال کتابخوان افراز، کتاب در سه فرمت کاغذی، الکترونیک و صوتی برای کاربران در دسترس است، اما تاکید بر فروش کتاب کاغذی است،

او در ادامه گفت: «همکاران بخش آی تی نشر، درحال تولید و ساخت این اپلیکیشن هستند و تمام تلاشمان بر این است بتوانیم در ایام نمایشگاه کتاب امسال، از این اپلیکیشن رونمایی کنیم.»

کیان افراز، درباره اینکه شاید برخی بگویند وقتی کتاب در سایت بارگذاری شده و چه نیازی به انتشار فیزیکی اثر هست، گفت: اتفاقا به این موضوع هم فکر کرده ایم. خواندن کتاب در سایت و دادن رای با خرید اشتراک امکان پذیر است؛ یعنی کاربر با پرداخت هزینه کتاب ها را می خواند و امتیاز می دهد. در ضمن اینکه کتاب ها خام هستند یعنی صفحه آرایی، ویراستاری و نمونه خوانی، طراحی جلد، فیپا، توزیع سراسری در کشور، در کتاب فرشی ها، و… نشده اند. این امکان هم برای مولفان وجود دارد که نظرات کاربران را در بخش های مختلف داشته باشند و با اعمال تغییرات و نظرات کارشناسان، در فصل های دیگر دوباره کتاب را بارگذاری کنند تا درنهایت به جاپ برسد.

او تاکید کرد: بارگذاری کامل کتاب را برعهده خود پدیدآورندگان گذاشته ایم؛ ممکن است برخی به هر دلیلی نخواهند کتاب خود را به صورت کامل بارگذاری کنند، این کاربران می توانند در مرحله ی اول یک دوم کتاب را بارگذاری کنند و اگر امتیاز لازم را آورد در فصل بعد بقیه کتاب را بارگذاری کنند، بدیهی است اولویت با کسانی است که کتابشان به صورت فایل کامل بارگذاری شده است. آثار ترجمه ارسال 10صفحه ابتدایی متن اصلی الزامی است، فایل ها در قطع رقعی، فونت آی آرلوتوس 14 فاصله خط یک، ارسال شود.

کیان افراز سپس گفت: از دیگر امکانات این سایت، ارایه فیلم های مستند فرهنگ و هنر است، که در این سال ها تولید شده است و کمتر امکان انتشار داشته اند، این سایت امکانی است برای انتشار این فیلم های مستند، ازجمله مستند «ظهیرالدوله در اغما» به نویسندگی و کارگردانی اعظم کیان افراز که تولید آن از سال 1380 شروع شد و تدوینش سال 1400، این مستند که کارگردان روای است، در گفت وگو با اشخاصی چون زنده یادان، پوران فرخزاد که از فروغ و از مرگ و تشیع فروغ گفته، سیروس نیرو، کیومرث منشی زاده و اسداله امرایی و… از ظهیرالدوله و بزرگانی که آنجا آرمیده اند، گرفته اند در این مستند، کارگردان با پخش تصاویری از گورستان پرلاشرز که خودش در ژانویه 2017ثبت کرده و به تصویر کشیده، تلاش داشته با مقایسه وضعیت این چند دهه ظهیرالدوله را به تصویر بکشد و قرار است به زودی در این سایت اکران عمومی شود.

وی در پایان اظهار کرد: مستند، «طهران، تماشاخانه تهران»، مستند «بختیار علی» همگی به تهیه کنندگی و کارگردانی خودم تولید شده است در این سایت اکران عمومی می شود. همچنین فیلم تیاتر، که مخاطبان با همان اشتراک اولیه امکان بازدید دارند و نیز بخشی به عنوان آلبوم عکس، قاب هایی از بزرگان فرهنک و هنر کشور است که تاکنون منتشر نشده است، قاب هایی از جلسات رونمایی، نقد کتاب، هشت مارس و… که در دفتر نشر افراز برگزار شده و می شود، یا اسناد تاریخی و عکس های گروه های تیاتری و یا پشت صحنه فیلم هایی مثل «شهر زیبا» اصغر فرهادی و یا «آفساید» جعفر پناهی و… از این دست قاب های منتشرنشده یا کمتر دیده شده از دیگر بخش های جالب این سایت است که به نظر می رسد این سایت و اپلیکیشن تلاشی است در بهبود کیفیت تولید و فروش نشر و کتاب و تحولی است در صنعت نشر کشور.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرایط یک ناشر برای پذیرش اثر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرایط یک ناشر برای پذیرش اثر"، کلیک کنید.