سیاه نمایی یا واقعیت؛ افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟

در گفت وگو با هیاهو مطرح شد؛

سیاه نمایی یا واقعیت؛ افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟

قیمت طلا و سکه در دو روز اخیر به دلیل رشد قیمت طلای جهانی و نوسانات بازار ارز که افزایش تنش ها در خاورمیانه بر آن اثرگذار بود، شاهد رشد هیجانی شده است. اما آیا این روند ادامه دارد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری هیاهو، قیمت سکه و طلا در بازار، تنش جدیدی را در سایر بازارها ایجاد کرده است. اما پیش بینی ادامه این شرایط با توجه به وضعیت اقتصادی کشور کمی سخت تر از گذشته شده است.

در همین رابطه علیرضا رضاپور، کارشناس بازار طلا در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری علم و فناوری هیاهو اظهار کرد: بیشترین عامل تعیین کننده در نرخ طلا در کشور ما نرخ دلار است و برخی از پیش بینی ها خبر از افزایش نرخ آن در سال جدید می دهند ضمن آنکه روند افزایشی قیمت دلار در ماه های پایانی سال گذشته نیز عاملی موثر در رشد نرخ طلا، مصنوعات طلا و سکه در بازار داخلی بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت سکه و طلا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت: از واقعیت تا سیاه نمایی در بازار سکه را می توان تنها به نرخ دلار ارزیابی کرد. نرخ دلار به عنوان یکی از عوامل موثر در افزایش نرخ طلا روندی افزایشی در ماه های اخیر داشته و تحولات سیاسی نیز موجب شدت گرفتن این روند افزایشی شده است.

بیشترین نوسانات بازار طلا در سه ماه پایانی 1402 رقم خورد

قیمت سکه

وی به تحولات بازار طلا در اواخر سال 1402 اشاره کرد و افزود: بیشترین نوسان ها و تحولات بازار طلا مربوط به ماه های پایانی سال بوده و بیشتر متاثر از افزایش نرخ اونس و قیمت طلا بوده است.

کارشناس بازار طلا با اشاره به نقش بهای جهانی هر اونس طلا در قیمت طلای داخلی عنوان کرد: هر اونس طلا از هزار و 810 دلار به محدوده 2 هزار و 220 دلار رسید که نشان از رشد قابل توجه بهای اونس داشته است. به طور معمول بازار ها در اواخر سال روندی افزایشی را تجربه کرده و در میانه سال به تعادل می رسند و ما شاهد بودیم که در مورد طلا نیز همین شرایط وجود داشت.

تقاضای خرید در بازار مصنوعات طلا به صفر رسیده است

وی درباره شرایط تقاضا در بازار طلا نیز عنوان کرد: تقاضای خرید در بازار مصنوعات طلا به صفر رسیده است و خرید ها بیشتر متمرکز بر سکه است به این دلیل که بیشتر اهداف با هدف سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار می شوند و طبیعی است که مایل به پرداخت کارمزد و مالیات هم نیستند.

تقاضای خرید طلای نو به 10 درصد رسیده است

کارشناس بازار طلا اظهار کرد: شرایط تقاضا در بازار طلا به گونه ای است که تنها 10 درصد از خرید مصنوعات مربوط به طلای نو است و بیشتر طلای کارکرده و دست دوم به فروش می رسد.

رضاپور گفت: این کاهش تقاضا تاثیر نامناسبی بر فعالیت کارگاه های مصنوعات طلا گذاشته و در حالی که در گذشته هفته ای یک بار به کارگاه ها مراجعه می شد اکنون ماهی یک بار خرید انجام می شود.

حذف کارگاه های کوچک طلاسازی و کاهش ظرفیت در واحد های بزرگ

کارشناس بازار طلا تصریح کرد: در شهری مانند مشهد شرایط به گونه ای پیش رفت که دوسوم کارگاه های طلاسازی ظرفیت خود را کاهش داده یا تعطیل شده اند. کارگاه های کوچک نیز حذف شده اند و تنها کارگاه های بزرگ باقی ماند ه اند که تنها با درصد کمی از ظرفیت خود به کار تولید ادامه می دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیاه نمایی یا واقعیت؛ افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیاه نمایی یا واقعیت؛ افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟"، کلیک کنید.