رگبار و رعد و برق در 7 استان/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس

رگبار و رعد و برق در 7 استان/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس

آفتاب نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، با احتمال بارش تگرگ سه شنبه (8 خردادماه) در شمال آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، شمال سمنان، شمال غرب خراسان رضوی، ارتفاعات مازندران و گلستان و چهارشنبه (9 خردادماه) در شمال آذربایجان غربی، ارتفاعات استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران و سمنان پیش بینی می شود.

حاکمیت این شرایط جوی پنج شنبه (10 خردادماه) در شمال استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات استانهای مازندران، سمنان و اردبیل، جمعه (11 خردادماه) در شمال آذربایجان غربی، شنبه (12 خردادماه) در شمال استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و یکشنبه (13 خردادماه) در ارتفاعات آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی اشاره کرد. به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در سفرهای بین شهری، احتیاط در سفر با هواپیماهای سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی دردستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده 24 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا 1.5 و دور از سواحل بیش از 1.5 متر پنج شنبه و جمعه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر در شمال خلیج فارس پیش بینی می شود.

در این وضعیت آب و هوایی خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست. سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توصیه می کند.

به گزارش هیاهو هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسیولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رگبار و رعد و برق در 7 استان/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رگبار و رعد و برق در 7 استان/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس"، کلیک کنید.