روزهای خوش تالاب های پارک ملی دریاچه ارومیه + تصاویر

روزهای خوش تالاب های پارک ملی دریاچه ارومیه + تصاویر

با توجه به بارش های قابل قبول در جنوب استان آذربایجان غربی، تالاب های اقماری پارک ملی دریاچه ارومیه بخصوص در شهرستان نقده بنا به گفته مسیولین ذی ربط شرایط خوش و قابل قبولی دارند.

به گزارش خبرگزاری هیاهو از آذربایجان غربی، روز گذشته جمعی از اصحاب رسانه استان از وضعیت تالاب های اقماری دریاچه ارومیه در شهرستان نقده بازدید کردند.

رهاسازی بیش از حقابه مصوب به تالاب ها

سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در حاشیه بازدید از تالاب سولدوز شهرستان نقده در جمع خبرنگاران با اشاره به رهاسازی 77 میلیون مترمکعب حقابه 11 تالاب اقماری پارک ملی دریاچه ارومیه اظهار کرد: میزان حقابه رهاسازی، 13 میلیون مترمکعب بیشتر از میزان مقدار مصوب بوده است.

وی ادامه داد: پس از 20 سال تالاب های درگه سنگی، طالقان، قوپی بابا علی و گرده قیط و ممیند آبگیری شده است.

شهند اضافه کرد: امسال نیز همانند سال گذشته وضعیت زیست محیطی تالابهای اقماری پارک ملی دریاچه ارومیه مطلوب است و با شرایط موجود شاهد تنوع زیستی و گونه ای در این تالابها هستیم.

تالاب درگه سنگی احیا و پذیرای بیش از 15 هزار قطعه فلامینگو شد

لیدا شجاعی فرد رییس اداره تالابهای محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تالاب درگه سنگی بزرگترین تالاب فصلی در شهرستان نقده است، افزود: امسال برای این تالاب بین المللی با بیش از 600 هکتار مساحت، 8 میلیون مترمکعب حقابه رهاسازی شده و انتظار است با توجه به آبگیری مناسب در سال جاری، برخلاف سالیان قبل شاهد ادامه حیات تالاب در فصل تابستان باشیم.

وی با اشاره به اینکه این تالاب بدلیل داشتن منبع غذایی عالی زیستگاه مهمی برای زمستان گذرانی، زادآوری و استراحت پرندگان است، خاطر نشان کرد: طی سال گذشته بیش از 15 هزار قطعه فلامینگو به تالاب درگه سنگی وارد شدند و در فصول و ماه های دیگر سال، پرندگانی نظیر چنگر، اردک سرسفید، میش مرغ و فلامینگوها این تالاب را برای گذران انتخاب کردند

تالاب سلدوز از تالاب های توریستی است

رییس اداره تالابهای محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: تالاب سلدوز تالاب دایمی شهرستان نقده با مساحت 450 هکتار است که امسال تاکنون 9 میلیون مترمکعب آب گیری شده است.

شجاعی فرد گفت: یکی از تالاب های توریستی با زیرساخت های گردشگری است.

اهمیت تالاب های اقماری دریاچه ارومیه برای حفظ تنوع زیستی منطقه

صیاد شیخی مسیول دبیرخانه سنتی کنوانسیون تنوع زیستی محیط زیست اظهار کرد: این تالاب ها، مجموعه اقماری جنوب دریاچه ارومیه و یکی از مناطق خاص اکولوژیک است و هم اکنون 8 کریدور مهاجرتی برای پرندگان مهاجرتی در جهان وجود دارد که سالانه بیش از 50 میلیارد پرنده مهاجر در دنیا از کریدورها عبور می کنند.

وی گفت: کریدور سیبری به آفریقا مسیری است که تالاب های نقده، مهاباد و میاندوآب در آن قرار و بخش اعظمی از پرندگان مهاجر در این تالاب ها در بین مسیر، استراحتگاه موقت دارند و با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه، این تالاب ها برای جلوگیری از اتلاف پرندگان اهمیت به سزایی دارند.

مسیول دبیرخانه سنتی کنوانسیون تنوع زیستی محیط زیست ادامه داد: این تالاب ها از سال ها قبل جدای از دریاچه ارومیه، حقابه داشتند و احیای آنها برای حفظ تنوع زیستی دریاچه ارومیه تا زمان احیای کامل آن حفظ شود در غیر اینصورت شاهد از بین رفتن تنوع گونه ای منطقه خواهدشد.

وی با اشاره به وضعیت قابل قبول تالاب ها در سال جاری اضافه کرد: همگان بر اهمیت احیای دریاچه واقف هستیم و تا احیای این پهنه آبی شاهد بهبود وضعیت تالاب ها هستیم که اتفاق مهمی است.

وی افزود: برای آگاهی بخشی برای جامعه اولا برای ورود مدیریت شده گردشگر و حفاظت از تالاب ها و پهنه های آبی نیازمند همراهی رسانه و مردم هستیم و در صورت موفقیت در این زمینه مردم نیز مطالبه گر احیای تالاب ها خواهندبود.

شیخی گفت: این تالاب ها شاخص ثبت در کنوانسیون رامسر را دارند.

گزارش: سینا افشاریان

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزهای خوش تالاب های پارک ملی دریاچه ارومیه + تصاویر" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزهای خوش تالاب های پارک ملی دریاچه ارومیه + تصاویر"، کلیک کنید.