روایتی جدید از سقوط بالگرد رییس جمهور/ هلیکوپتر متلاشی شده بود / برخی پیکرها سوختگی زیادی داشتند

روایتی جدید از سقوط بالگرد رییس جمهور/ هلیکوپتر متلاشی شده بود / برخی پیکرها سوختگی زیادی داشتند

آفتاب نیوز :

هاشم نژاد در گفتگو با هیاهو روز حادثه را این گونه روایت می کند:

پس از آنکه خبر های وقوع سانحه بالگرد در فضای عمومی پیچید، امدادگران زیادی به منطقه اعزام شدند؛ از آنجا که شرایط جوی خاصی در منطقه حاکم بود، تشخیص داده شد که فردی هم در حوزه هواشناسی به منطقه اعزام شود و از آنجا که بنده در حوزه هواشناسی کوهستان تخصص دارم، به تیم امداد و نجات هلال احمر زنجان برای سفر به منطقه ملحق شدم.

عصر هنگام از زنجان به سمت منطقه حرکت کردیم؛ هوا گرفته و ابری بود و شرایط جوی به سمت ناپایداری پیش می رفت؛ تا به منطقه برسیم، شاهد بارش های پراکنده، رعد و برق های شدید، رگبار و … بودیم. تقریباً ساعت 3 بامداد آخرین روز از اردیبهشت به منطقه رسیدیم.

از منطقه ورزقان عبور کردیم، چادر های امداد و نجات برپا بود؛ جاده های معدنی نرم و خاکی بود و با بارش باران تبدیل به گِل و لغزنده شده بود. این شرایط حرکت خودرو ها را بسیار سخت و دشوار کرده بود. به این شرایط وجود شاخ و برگ درختان جنگل در مسیر و بافت پرپیچ و خم جاده را هم اضافه کنید که چقدر شرایط تردد را دشوارتر می کند.

تیم های پهپادی هم در منطقه حضور داشتند و در کنار کوادکوپتر ها در حال گشت زنی بودند. حدود ساعت 5:30 تا 6 بود که اعلام شد محل دقیق سانحه مشخص شده است. منطقه بسیار مه آلود بود و همین مه آلودگی کار را بسیار سخت تر می کرد. شیب ها کوه ها و دره ها نیز تند و تیز بود و همین رفت و آمد امداد زمینی را دشوار می کرد و از سوی دیگر امکان امداد هوایی به خاطر وجود مِه وجود نداشت.

بالاخره و با تلاش بی وقفه تیم های امدادی، بالگرد سانحه کشف شد؛ بالگردی که به دلیل اصابت با کوه متلاشی شده بود؛ پیکر شهیدان عزیز هم پیدا شد. برخی پیکر ها دارای سوختگی بودند و برخی به دلیل آسیب دیدن، ترومای سنگین و شدید مثل شکستگی داشتند.

اگر بخواهم دقیق تر بگویم دو پیکر از شهدا سوختگی زیادی داشتند، یک پیکر نیمه سوخته و یک پیکر تروما و شکستگی های زیاد و شدیدی داشت. کادر پروازی هم بیشترین آسیب ها را دیده بودند. پیکر مطهر امام جمعه تبریز هم کمی دورتر از پیکر سایر شهدا روی زمین گل آلود پیدا شد، درحالی که به دلیل خونریزی های داخلی به مقام رفیع شهادت رسیده بود.

پیکر های شهدا داخل برانکارد گذاشته شد و امدادگران زنجانی چهار پیکر را به آمبولانس ها منتقل کردند. مسیر بازگشت، اما به دلیل لغزندگی شدید، افزایش مه و سربالایی سخت تر از مسیر رفت بود، با این همه سرانجام و پس از ساعاتی پیکر ها منتقل و تحویل مراجع قانونی شد.

نظر های متفاوتی درباره چرایی این سانحه وجود دارد، اما بنده به عنوان هواشناس معتقدم به دلیل وجود ناپایداری های شدید جوی و وجود مه غلیظ در کوهستان در آن روز، می توان “عامل جوی” را دلیل وقوع این سانحه دانست. از سوی دیگر از آنجا که منطقه کوهستانی و دارای شیب های تند و شکاف های بزرگی است، خلبان نمی توانسته فرود مناسبی داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایتی جدید از سقوط بالگرد رییس جمهور/ هلیکوپتر متلاشی شده بود / برخی پیکرها سوختگی زیادی داشتند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایتی جدید از سقوط بالگرد رییس جمهور/ هلیکوپتر متلاشی شده بود / برخی پیکرها سوختگی زیادی داشتند"، کلیک کنید.