دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان

رسول سلیمی: جو بایدن و دونالد ترامپ هفته گذشته بر سر اعتراض حامیان فلسطینی که در محوطه دانشگاه های امریکا رخ داد، موضع گیری های متفاوتی را با رویکرد انتخابات 2024 نشان دادند. در یک سخنرانی روز پنجشنبه در کاخ سفید، بایدن تلاش کرد تا با بیان متعادل نظراتش درباره اعتراضات، از هرج و مرج بیشتر جلوگیری کند. او استدلال کرد که ایالات متحده باید به اعتراض مسالمت امیز احترام بگذارد، در حالی که روشن می کند «اعتراض خشونت امیز حمایت نمی شود.»

در مقابل رقیب انتخاباتی او ترامپ، هنگامی که در دادگاه نیویورک برای محاکمه حضور یافت با لحن متفاوتی از سرکوب پلیس در دانشگاه کلمبیا، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و سایر کالج ها در سراسر کشور حمایت کرد. او در پیام خود یک گام فراتر از بایدن گذاشت و سرکوب پلیس را به عنوان “موضوعی زیبا برای تماشا” ارزیابی کرد. همچنین ترامپ تلاش کرد تا بایدن را به هرج ومرج و تخریب کالج ها متهم کند و در اظهارنظر تندی گفت: «اینها دیوانه های چپ رادیکال هستند و اکنون باید متوقف شوند»

دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان

استراتژی بایدن در برابر ترامپ در جنبش دانشجویی

موج اعتراضات دانشجویی، بایدن را با یک معضل مهم مواجه کرده است. در صورت اظهارنظر بایدن علیه اعتراضات و تشویق اقدامات رهبران دانشگاه و پلیس علیه دانشجویان، او این ظرفیت را خواهد داشت تا رای دهندگان جوان را در انتخابات سرد کند و این موضوع، خطر عدم مشارکت حامیان دموکرات ها در انتخابات را برای بایدن به همراه خواهد داشت. اما بایدن تلاش کرده تا استراتژی میانه ای را دنبال کند. او در سخنرانی گفته «خشونت کافی است، اما از حق اعتراض مسالمت امیز دفاع کرد». بایدن همچنین یهودستیزی را که در برخی از اعتراضات برجسته بود محکوم کرد و در عین حال “اسلام هراسی” و تبعیض علیه امریکایی های عرب را محکوم کرد. او گفت:

«ما یک ملت اقتدارگرا نیستیم که در آن مردم را ساکت کنیم یا مخالفان را سرکوب کنیم. ما یک کشور بی قانون هم نیستیم. ما یک جامعه مدنی هستیم و نظم باید حاکم باشد.»

در این میان، دو مورد از مهم ترین اظهارات بایدن در رسانه های امریکا مورد توجه افکارعمومی قرار گرفت. بایدن در پاسخ به این سوال که ایا اعتراض دانشجویان، او را مجبور به تجدید نظر در سیاست خود در قبال اسراییل کرده است، پاسخ داد: نه.

و در پاسخ به این سوال که ایا او معتقد است گارد ملی باید در اعتراضات مداخله کند – همانطور که برخی از جمهوری خواهان خواستار ان هستند – بایدن همچنین گفت: “نه”.

دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان

بایدن به معترضان با استفاده از انچه که او روش های “خشونت امیز” نامیده است، که شامل یک پایش فیزیکی گسترده توسط پلیس است، هشدار داد.

او گفت: “برای اعتراضات مسالمت آمیز حق اعتراض وجود دارد، اما حق ایجاد هرج و مرج وجود ندارد.» او تاکید کرد: “خرابکاری، تجاوز، شکستن پنجره ها، بستن محوطه دانشگاه، مجبور کردن لغو کلاس ها و فارغ التحصیلی … هیچ کدام از این ها اعتراضی مسالمت امیز نیست. تهدید مردم، ارعاب مردم، القای ترس در مردم، اعتراض مسالمت امیز نیست. این خلاف قانون است، “

بایدن گفت «مخالفت برای دموکراسی ضروری است، اما مخالفت هرگز نباید به بی نظمی منجر شود. من درک می کنم که مردم احساسات قوی و اعتقادات عمیق دارند. در امریکا، ما به حق احترام می گذاریم و از حق محافظت می کنیم تا آنها این را بیان کنند. اما این بدان معنا نیست که همه چیز می رود. این کار باید بدون خشونت، بدون تخریب، بدون نفرت و در چارچوب قانون انجام شود.»

جمهوری خواهان و دموکرات ها به دنبال چه هستند؟

همانند اعتراضات جورج فلوید در سال 2020، ترامپ و جمهوری خواهان به اعتراضات طرف دار فلسطینی ها در محوطه دانشگاه اشاره کرده اند تا بایدن و دموکرات ها را مدیون چپ افراطی نشان دهند. به عبارت دیگر ترامپ و جمهوری خواهان با متهم کردن بایدن به انفعال در برابر چپ های افراطی، تلاش کردند هواداران راست گرای آنها را از بایدن دلسرد کنند.

مایک جانسون، سخنگوی مجلس نمایندگان نیز، هفته گذشته به دانشگاه کلمبیا سفر کرد تا اعتراضات را به سمت کمپین جمهوری خواهان به دست اورد، در حالی که دیگر جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، به دانشگاه جورج واشنگتن سفر کرده بودند.

دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان

بایدن پیش تر جنبش دانشجویی را “اعتراضات یهودی ستیزانه” و “کسانی که نمی دانند چه اتفاقی برای فلسطینی ها می افتد” توصیف کرده بود. ناظران سیاسی در امریکا هشدار دادند که ممکن است دانشجویان و به تبع آن اقشار جوان به بایدن رای ندهند و بسیاری از رای دهندگان جوان نیز ممکن است نسبت به دموکرات ها دلسرد شوند. این در حالی است که اعتراضات در محوطه دانشگاه به جنگ حامیان اسراییل و حماس تبدیل شده است. این همان فرصتی بود که به ترامپ اجازه داد تا یک بار دیگر دیدگاه های رادیکال خود را به عنوان رییس جمهور مطرح کند.

کارشناسان سیاسی معتقدند یکی از مهم ترین ریشه های اعتراضات آن است که بایدن و دستیاران او برای ماه ها از آغاز جنگ غزه، انتقاد گروه های عرب امریکایی را به دلیل حمایت از اسراییل، قبول نمی کردند و شنوای آن نبودند. این در حالی بود که هزاران غیرنظامی فلسطینی در واکنش اسراییل به حمله 7 اکتبر حماس، کشته شدند.

در همین حال، ترامپ در هفته های اخیر تلاش کرده تا با مصاحبه هایش، شکاف بیشتری بین بایدن و رای دهندگان عرب امریکایی ایجاد کند. او حتی در 23 اوریل در دادگاه منهتن به خبرنگاران گفته بود که بایدن “دوست جهان عرب نیست”. این همان نکته ای است که کارشناسان به آن اذعان می کنند ترامپ، طبق معمول، تفاوت های ظریف دیپلماسی را نادیده می گیرد و در حمایت از اقدامات اسراییل تندروی می کند.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دویل بایدن و ترامپ در اعتراضات دانشجویی/ میانه گرایی دموکرات ها در برابر حملات تند جمهوری خواهان"، کلیک کنید.