در چه سنی میزان باروری زنان به انتها می رسد؟

در چه سنی میزان باروری زنان به انتها می رسد؟

هیاهو/قزوین متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت: در سن 40 سالگی میزان تخمک ها به 25 هزار تخمک کاهش پیدا می کند و در سن نزدیک به یایسگی به هزار تخمک می رسد، پیری تولیدمثلی مدت ها قبل از اینکه علایم بالینی خودش را نشان دهد آشکار می شود، در سن 42 سالگی به حداقل میزان خودش می رسد و در سن 42 سالگی میزان باروری به انتها رسیده و یا نزدیک به انتها قرار دارد.

گیتا فرشاد در گفت وگو با هیاهو اظهارکرد: در انسان تولید تخمک ها در طول هفته 20 بارداری 6 تا 7 میلیون است و در زمان تولد این مقدار به یک تا 2 میلیون کاهش پیدا می کند، در زمان بلوغ نیز تخمک ها به 300 تا 400 هزار تخمک می رسد و در سن 35 تا 40 سالگی تولیدمثلی یک خانم فقط 400 تخمک آزاد می شود و بقیه تخمک ها هدر می روند.

وی افزود: در سن 40 سالگی میزان تخمک ها به 25 هزار تخمک کاهش پیدا می کند و در سن نزدیک به یایسگی به هزار تخمک می رسد، پیری تولیدمثلی مدت ها قبل از اینکه علایم بالینی خودش را نشان دهد آشکار می شود در این مدت قاعدگی ها منظم است ولی طول و دوره سیکل های قاعدگی به مرور کوتاه می شود و در سن 42 سالگی به حداقل میزان خودش می رسد.

متخصص زنان، زایمان و نازایی بیان کرد: در سن 42 سالگی میزان باروری به انتها رسیده و یا نزدیک به انتها قرار دارد، معمولاً 46 سالگی متوسط یایسگی است که در برخی خانم ها در 43 سالگی و در برخی دیگر تا 54 سالگی هم ممکن است یایسگی به تاخیر بیفتد.

وی با بیان اینکه ژنتیک در ذخیره تخمدان نقش دارد، تصریح کرد: اگر مواردی چون اعمال جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و عوامل محیطی که می تواند تخمدان را تخریب کند را کنار بگذاریم ژنتیک در ذخیره تخمدان نقش دارد، حتماً شنیده اید در ختر خانم هایی که مادرانشان زود یایسه می شوند نیز یایسگی زودتر اتفاق می افتد و این موضوع نشانگر نقش ژنتیک در ذخیره تخمدان است.

فرشاد ادامه داد: علاوه بر اینکه تعداد فولیکول ها در یک خانم با افزایش سن کم می شود کیفیت تخمک ها هم کاهش می یابد البته ممکن است با کم شدن کیفیت تخمک، خانم در سن بالا باردار شود اما این بارداری به انتها نرسیده یعنی بارداری موفق اتفاق نخواهد افتاد و در این شرایط میزان سقط و ناهنجاری های کروموزومی در تخمک ها افزایش پیدا می کند، این خطر اگرچه تا سن 35 سالگی کمتر است اما در سن 40 سالگی این میزان به 70 درصد و در سن 45 سالگی نزدیک به 100 درصد می رسد یعنی نزدیک به 100 درصد تخمک های خانم 45 ساله ناهنجاری دارند و این موضوع نقش سن در باروری یک خانم را نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: آزمایش های متفاوتی وجود دارد که ذخیره تخمدان را تا حدی به ما نشان می دهند یکی از آزمایش مهم و کاربردی آزمایش هورمون AMH است این هورمون از فولیکول های بدوی در زمان جنینی ترشح می شود تا زمانی که فولیکول به 2 تا 5 میلی متر می رسد و سپس ترشح آن متوقف می شود بنابراین هرچه تعداد فولیکول های تخمدان بیشتر باشد میزان هورمون بیشتر می شود.

متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت: با افزایش سن وقتی تعداد فولیکول ها کم می شود میزان این هورمون هم کمتر خواهد شد و این هورمون به خاطر اینکه در طول سیکل قاعدگی خانم تغییرات ناچیزی دارد به راحتی می توانیم ذخیره تخمدان را حدس بزنیم البته سونوگرافی واژینال، تعیین تعداد و اندازه فولیکول ها که توسط متخصصین زنان انجام می شود می تواند شکست درمان و یا موفقیت درمان و ناباروری را نشان دهد.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در چه سنی میزان باروری زنان به انتها می رسد؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در چه سنی میزان باروری زنان به انتها می رسد؟"، کلیک کنید.