خروج بیمارستان مسیح از فهرست آثار ملی به استان ابلاغ نشده است

خروج بیمارستان مسیح از فهرست آثار ملی به استان ابلاغ نشده است

هیاهو/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: هیچ ابلاغی مبنی بر خروج بیمارستان تاریخی مسیح از فهرست آثار ملی به استان نیامده است.

داریوش فرمانی در گفت و گو با هیاهو با اشاره به حواشی اخیر تخریب بیمارستان تاریخی مسیح در کرمانشاه، اظهارکرد: این بیمارستان تاریخی سال 1382 به ثبت ملی می رسد، اما در سال 1390 با پیگیری های مالک از فهرست آثار ملی خارج می شود. 

وی افزود: بعد از خروج بنا از فهرست  آثار ملی، مالک حدود یک سوم این بنای تاریخی را تخریب می کند و به دنبال آن دست به آتش سوزی در بنا و وارد کردن آبهای سطحی سیل 1398 به آن و … می زند تا آن را به صورت کامل تخریب کند. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: با توجه به ارزشمندی این بنای تاریخی که بخشی از هویت تاریخی شهر کرمانشاه به شمار می رفت، با پیگیری های صورت گرفته سال 1400 به عنوان یک اثر واجد ارزش مجددا در فهرست آثار تاریخی ایران قرار می گیرد. 

وی در پاسخ به ادعاهایی مبنی بر خروج این اثر از فهرست  آثار ملی، عنوان کرد: هیچ ابلاغیه ای مبنی بر خروج این اثر از فهرست آثار ملی به استان داده نشده و اگر خارج شده بود باید قطعا به استان اطلاع رسانی می شد. 

فرمانی در ادامه در خصوص این ادعا که پس از صدور حکم رای دیوان عدالت اداری در سال 1402 میراث فرهنگی نیز در جریان این حکم قرار گرفته، عنوان کرد: میراث فرهنگی استان تا حدود دو هفته قبل در جریان چنین حکمی قرار نداشت و هیچ نامه ای نه از سوی دیوان عدالت اداری و نه از سوی شهرداری در این خصوص به میراث فرهنگی ابلاغ نشده بود. 

وی با بیان اینکه شهرداری باید از میراث فرهنگی برای تخریب بنا استعلام می گرفت، عنوان کرد: حدود دو هفته پیش که مالک بنا با حکم دیوان و مجوز شهرداری برای تخریب بنا اقدام کرد، در جریان این حکم قرار گرفتیم و بلافاصله نیز به دیوان عدالت ادارای اعتراض کردیم، چرا که این حکم بدون حضور نماینده ای از میراث فرهنگی و یا در جریان گذاشتن این نهاد صادر شده است.  

مدیرکل میراث فرهنگی استان در پاسخ به این سوال که چرا میراث فرهنگی در سالهای گذشته برای بازسازی این بنا اقدام نکرده بود، عنوان کرد: تا پیش از سال 1400 امکان بازسازی این بنا وجود نداشت، چرا که این اثر از فهرست آثار ملی خارج شده بود و میراث فرهنگی عملا اجازه صرف اعتبارات دولتی برای بازسازی آن را نداشت. 

وی تاکید کرد: پس از سال 1400 که بنا دوباره در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت، با توجه به اینکه بازسازی آن اعتبارات کلانی می خواست که میراث فرهنگی آن را در اختیار نداشت، دو بار با مالک بنا نشست هایی را داشتیم و درخواست کردیم تا به صورت مشارکتی از ظرفیت سرمایه گذاران برای احیاء آن استفاده شود که با وجود اینکه ما با سرمایه گذاران نیز هماهنگی هایی را انجام دادیم، اما مالک با آنها به توافق نرسید. بنیاد شهید نیز پیگیری هایی را برای خرید و بازسازی آن انجام داد که به نتیجه نرسید. 

چند روز پیش بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه که پیشینه ساخت آن به دوره قاجاریه می رسد و دومین بیمارستان تاریخی کشور است، توسط مالک آن تخریب شد.

پایان خبر هیاهو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خروج بیمارستان مسیح از فهرست آثار ملی به استان ابلاغ نشده است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خروج بیمارستان مسیح از فهرست آثار ملی به استان ابلاغ نشده است"، کلیک کنید.