تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود

در شرایطی که به اوج فعالیت بیست وپنجمین چرخه 11 ساله خورشید نزدیک می شویم، مجموعه ای از نواحی فعال که سیارات در برابر آن ها کوتوله ای بیش نیستند، همراه با رشته های خورشیدی پرپیچ وتاب بر سطح ستاره فروزان منظومه شمسی خودنمایی می کنند.

رشته ها، پلاسمای داغی هستند که درون میدان مغناطیسی نیرومند مناطق فعال شناور شده اند و آن هایی که به از لبه خورشید بالاتر دیده می شوند، زبانه های خورشیدی را تشکیل می دهند. زبانه های عظیمی که نزدیک به وضعیت ساعت 4 (صفحه ساعت را در نظر بگیرید) و ساعت 9 در اطراف لبه خورشید دیده می شوند، حلقه های پس شراره ای حاصل از 2 فوران خورشیدی کلاس X هستند که همان روز 26 اردیبهشت اتفاق افتادند. جالب تر اینکه زبانه واقع در موقعیت ساعت 4 با لکه های خورشیدی عظیم AR 3664 ارتباط دارد که پشت لبه خورشید پنهان شده اند و فوران عظیم آن ها سبب شد شفق های قطبی تا عرض های میانی نیز دیده شوند.

تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود

فام سپهر، لایه نازک و کم فروغی بر فراز نورسپهر (قرص درخشان خورشید) است که به خاطر درخشندگی کمتر نسبت به نورسپهر، با چشم غیرمسلح دیده نمی شود. در شرایط خورشیدگرفتگی کامل می توان برخی از زبانه ها وشراره های فام سپهر را درلبه خورشید مشاهده کرد، اما به لطف دمای بالاتر فام سپهر (10هزار کلوین) در مقایسه با دمای نور سپهر (5800 کلوین)، اتم های هیدروژن در فام سپهر تابش خاصی به نام تابش هیدروژن آلفا (خط اول رشته بالمر) می تابانند. اگر تلسکوپ یا دوربین عکاسی را به فیلتر هیدروژن آلفا مجهز کنید و با آن به خورشید بنگرید، می توانید جزییات حیرت انگیز فام سپهر و سطح خورشید را به وضوح ببینید.

اعتبار عکس: Steen Søndergaard. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود"، کلیک کنید.