تراشه های فوق سیلیکونی نسل جدید رایانه ها را می سازند

تراشه های فوق سیلیکونی نسل جدید رایانه ها را می سازند

تراشه های سیلیکونی جدید پایداری رایانه های کوانتومی را افزایش می دهند و خطا های تراشه های قبلی را ندارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری هیاهو به نقل از نیواطلس، دانشمندان روش جدیدی را برای ایجاد تراشه های سیلیکونی فوق خالص ابداع کرده اند که می تواند رایانه های کوانتومی را پایدارتر کند. 
سیلیکون یک نیمه هادی محبوب برای الکترونیک و محاسبات است، اما ناخالصی های آن می تواند منجر به خطا در رایانه های کوانتومی شود.

در یک مطالعه اخیر، محققان دانشگاه ملبورن و دانشگاه منچستر از یک کاشت یونی برای کاهش ناخالصی های تراشه های سیلیکونی استفاده کردند. محققان از یک ماشین استاندارد به نام کاشت یونی استفاده کردند که در هر آزمایشگاه ساخت نیمه هادی موجود است و می توان آن را با پیکربندی خاصی تنظیم کرد.

این دستگاه پرتو سیلیکون-28 را به سمت یک تراشه رایانه ای شلیک کرد تا ناخالصی های سیلیکون-29 را با سیلیکون-28 مطلوب تر جایگزین کند. نتیجۀ این آزمایش، کاهش قابل توجه خطار در محتوای سیلیکون-29 بود، یعنی از 4.5 درصد به فقط 0.0002 درصد یا دو قسمت در میلیون رسید.

سیلیکون-29 دارای یک نوترون اضافی در هسته هر اتم است که می تواند خطا های محاسباتی ایجاد کند و انسجام کوانتومی را از بین ببرد. تراشه های سیلیکونی فوق العاده خالص می توانند به رایانه های کوانتومی با کیوبیت های زیاد کمک کنند تا برای مدت طولانی تری پایدار بمانند.

این دستاورد بسیار مهم است، زیرا هر چه یک رایانه کوانتومی کیوبیت بیشتری داشته باشد، قدرت بیشتری خواهد داشت، ولی در مقابل خطا ها آسیب پذیرتر می شود. 
گام بعدی برای محققان، آزمایش اثربخشی این تراشه های جدید و نحوه پشتیبانی از رایانه های کوانتومی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تراشه های فوق سیلیکونی نسل جدید رایانه ها را می سازند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تراشه های فوق سیلیکونی نسل جدید رایانه ها را می سازند"، کلیک کنید.