تحولاتی که شهید رییسی در مدیریت بحران رقم زد؛ از تاکید بر پیشگیری تا شارژ انبارهای امدادی

تحولاتی که شهید رییسی در مدیریت بحران رقم زد؛ از تاکید بر پیشگیری تا شارژ انبارهای امدادی

از همان روزهای نخست فعالیت آیت الله رییسی به عنوان رییس جمهوری اسلامی، تغییرات مهمی در شیوه مدیریت بحران و توجه به ایمنی، تجهیزات امداد و نجات و پیشگیری از خسارات ناشی حوادث و بلایای طبیعی در کشور ایجاد شد و شیوه مدیریت میدانی او سبب شد تا روحی تازه در کالبد مدیریت بحران کشور و دستگاه های تابعه آن دمیده شود.

به گزارش هیاهو، خدمات شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی چه در دوران حضور در قوه قضاییه و چه در دوران ریاست جمهوری اش متعدد است و بارها نیز به بخش هایی از آن اشاره شده است، در این میان یکی از مواردی که کمتر مورد توجه قرار گرفته بود، توجه ویژه رییس جمهور شهید به مساله مدیریت بحران است. آیت الله سید ابراهیم رییسی  نگاه ویژه ای به موضوع مدیریت بحران داشت تا جایی که او اولین رییس جمهوری بود که در جلسات شورایعالی مدیریت بحران حاضر شد، خروجی آن جلسه مصوبات مهمی بود که برخی از آنها اجرا شده و برخی دیگر نیز با تامین زیرساخت ها اجرایی خواهد شد.

شارژ انبارهای امدادی، تهیه خودروها و تجهیزات به روز امداد و نجات، تامین تجهیزات زلزله نگاری، یکسان سازی شماره های امدادی، افزایش بودجه دستگاه های امدادی، حضور میدانی در صحنه حوادث، تاکید بر ایمن سازی ساختمان ها و … همگی از جمله اقداماتی بود که با حضور رییس جمهور رییسی در دستورکار قرار گرفته و بسیاری از آنها اجرایی شد. اقداماتی که تا پیش از دوران مدیریت او، چندان مسبوق به سابقه نبود. آیت الله رییسی تاکید ویژه ای نیز بر مقوله پیشگیری به عنوان اصل مهم اما کمتر مورد توجه قرار گرفته در مدیریت بحران داشت و تاکید داشت که «ضرورت دارد قبل از اینکه حادثه ای اتفاق بیافتد جلسات مربوط به آن برگزار شود» و «دستگاه ها باید ارتباط خود را با یکدیگر به طور کامل و بدون هیچ شبهه و تردیدی تعریف کنند تا در زمان وقوع حادثه طبیعی و بحران سردرگمی وجود نداشته باشد.»

به گفته مدیران مرتبط با حوزه بحران و امداد و نجات در کشور، شهید رییسی همیشه در بحران ها خود را خیلی زود به صحنه می رساند و سعی می کرد از نزدیک جریان امدادرسانی را هدایت و مدیریت کند تا هم از درد مردم کاسته شود و هم مسیولان مربوطه جدیت کار را مدنظر قرار دهند. همچنین اگر در شرایطی قرار داشت که امکان حضور فیزیکی را نداشت، معاون اول خود را مامور به حضور در محل پیگیری مسایل و مشکلات می کرد.

اولین جلسه شورای عالی مدیریت بحران با حضور شهید رییسی برگزار شد

تصویب اسناد مربوط به حوزه مدیریت بحران 

چهارشنبه 24 آذر ماه 1400، اولین جلسه شورای عالی مدیریت بحران با حضور شهید رییسی و وزرا و دستگاه های مربوطه برگزار شد. در این جلسه شهید رییسی از اقدامات گروه های مردمی و جهادی در بحران ها قدرانی کرد و به مسیولان گوشزد کرد که «همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها و سازمان ها در مقابل حوادث طبیعی باید مدنظر قرار گیرد.» همچنین در این جلسه به مسیله ایمن سازی ساختمان ها، برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی و در نتیجه فرو نشست زمین، رعایت قوانین و مقررات موجود در زمینه آلودگی هوا نیز اشاره شد و مقرر شد این مسایل مورد بررسی کارشناسی قرار گیرند. در پایان این جلسه، سند راهبرد ملی مدیریت بحران با 3 برنامه کاهش خطر حوادث و سوانح، آمادگی و پاسخگویی و بازسازی و بازتوانی نیز به تصویب رسید.

حسین ظفری در گفت وگو با هیاهو درباره اقدامات شهید رییسی گفت: در میان تمام روسای جمهور، اولین جلسه شورای عالی مدیریت بحران کشور، در زمان ریاست جمهوری آیت الله رییسی برگزار شد. در این جلسه مهم، اسنادی مانند سند آمادگی و پاسخ، سند بازسازی و بازتوانی، سند ملی مدیریت بحران و سند پیشگیری از مخاطرات به تصویب رسید. همچنین 29 سند دیگر که ذیل این قانون باید به تصویب این شورا می رسیدند؛ در این جلسه به تصویب رسید و در واقع کلیه الزامات مدیریت بحران به روز شد.

وی با اشاره به ویژگی مردم داری شهید رییسی ادامه داد: در اغلب بحران ها مانند زلزله خوی و سیل سیستان و بلوچستان شاهد بودیم که ایشان در خط مقدم خدمت رسانی به مردم بود. حضور ایشان در بحران ها باعث می شد دستگاه های مربوطه، مسیولیت های خود را جدی تر انجام دهند؛ همچنین گروه های جهادی و مردمی نیز انگیزه بیشتری برای حضور و کمک رسانی پیدا کنند. از آنجایی که بحران ها بیشتر در مناطق محروم رخ داده بود، حضور ایشان در این مناطق باعث دلگرمی مردم آسیب دیده شده و این دلگرمی باعث ایجاد یک نوع انسجام در تمام فعالیت های مدیریت بحران می شد و در واقع چرخه خدمت را به گردش در می آورد.

پیشگیری از بحران ها و کاهش میزان خسارات از اولویت های شهید رییسی بود

اسماعیل نجار، رییس پیشین سازمان مدیریت بحران کشور نیز در گفت وگو با هیاهو با اشاره به مردمی بودن آیت الله رییسی گفت: من بارها شاهد بودم که هر وقت در کشور بحرانی مانند سیل یا زلزله رخ می داد؛ ایشان خودشان جزو اولین نفراتی بودند که برای خدمت رسانی و مدیریت شرایط سر صحنه حضور پیدا می کردند. همین حضور ایشان در صحنه حوادث باعث می شد که درد حادثه دیدگان تسکین یابد و بدانند که دغدغه مردم دغدغه رییس جمهور است.

نجار افزود: من به خاطر دارم ایشان برای انجام امور خاصی به روسیه سفر کرده بودند که در جنوب کرمان سیل آمد. ایشان بالافاصله پس از بازگشت به کشور، در همان فرودگاه دوباره به سمت کرمان حرکت کردند و خود را در کنار مردم رساندند.

 رییس پیشین سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: ایشان امور پیشیگرانه در بحران ها را بسیار مدنظر داشتند و در این جهت اقدامات، مصوبات و پیگیری های جدی نیز انجام دادند. ایشان در پیشگیری از بحران ها و سپس کاهش میزان خسارات از هیچ کوششی دریغ نکردند.

تخصیص بودجه و اعتبارات هلال احمر در اولویت شهید رییسی بود

رییس جمهور شهید سال گذشته با حضور در مراسم روز جهانی هلال احمر با اشاره به اهمیت این نهاد گفت: «در تخصیص اعتبارات کشور هلال احمر دارای اولویت است. بودجه مورد نیاز این مجموعه در دستور کار قرار گیرد.همچنین امنیت شغلی امدادگران و فعالان هلال احمر ارتقا یابد»

شهید رییسی در بخش دیگری از سخنانش رفع نیازهای هلال احمر را از اولویت های دولت سیزدهم برشمرد و گفته بود:«همواره نکته ای که به سازمان برنامه و بودجه گفته ام این بوده که هلال احمر در تخصیص بودجه و اعتبارات در اولویت قرار گیرد و باید به رفع نیازهای این سازمان توجه و اهتمام ویژه داشت.»

آیت الله رییسی با اشاره به بیمه امدادگران نیز تاکید داشت: « کاری که نسبت به بیمه امدادگران در سال 1401 انجام شد، اقدام خوب و قابل تقدیری بود؛ باید امنیت شغلی خدمت گزاران مردم ارتقا یابد و در سال های بعدی نیز تلاش های بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.»

پیرحسین کولیوند، رییس جمعیت هلال احمر درباره اهمیت مدیریت بحران در برنامه های رییس جمهور شهید به هیاهو گفت: «رییس جمهور همیشه نگاه ویژه ای به جمعیت هلال احمر داشت و برای تجهیز انبارهای امدادی، بیمه امدادگران و نوسازی تجهیزات اعتبارات خوبی را در نظر گرفته بود. بر اساس آخرین دستور ایشان بیش از 700 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز انبارهای امدادی اختصاص یافت. همچنین خرید بالگردهای نو نیز در دستور کار ایشان بود که فرصت نشد. با مساعدت ایشان صدها دستگاه آمبولانس و خودروی نجات جدید نیز برای هلال احمر خریداری شد.»

آیت اله رییسی  پیگیر ایمن سازی بافت های فرسوده در تهران بود

ساختمان های فرسوده یکی چالش های جدی در حوادث و بلایا و به خصوص در هنگام زلزله است. موضوعی که آیت الله رییسی توجه ویژه ای به آن داشت و در کنار تاکید بر ایمن سازی و نظارت بر ایمنی ساختمان ها بر نوسازی بافت فرسوده نیز تاکید جدی داشت، عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران در گفت وگو با هیاهو با اشاره به یکی از مثوبات جلسه شورای عالی مدیریت بحران گفت: یکی از مهم ترین اقداماتی که در 30 ماه گذشته با همراهی دولت سیزدهم در پایتخت رخ داد، حرکت پُرشتاب برای افزایش آمار صدور پروانه و تخریب و بازسازی ساختمان های فرسوده بود. با پیگیری های رییس جمهور شهید، آیت الله رییسی بسته مشوق های نوسازی بافت فرسوده ابلاغ شد. به این ترتیب آمار صدور پروانه بعد از گذشت یک دهه در تهران، دوباره صعودی شد و می توان گفت حالا تاحدی صنعت ساختمان از رکود خارج شده است.

اولین رییس جمهوری که در روز آتش نشان در بین آتش نشانان آمد؛ شهید رییسی بود 

قدرت اله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در گفت وگو با هیاهو درباره شهید آیت اله رییسی گفت: سال 1401، برای اولین بار در تاریخ 43 ساله انقلاب، آیت الله رییسی در مراسم هفتم هیاهو روز آتش نشان در جمع آتش نشانان حضور یافت و این مسیله برای ما بسیار زیبا بود و هیچوقت از یاد ما نمی رود. در این مراسم، شهید رییسی برای خانه دار شدن آتش نشانان و پیگیری وضعیت مسکن آنها دستور ویژه صادر کرد. 

آیت الله سید ابراهیم رییسی، هشتمین رییس جمهور کشورمان در سی ام اردیبهشت ماه، در حالیکه از افتتاح سد قیز قلعه سی در آذربایجان شرقی بازمی گشت دچار سانحه سقوط بالگرد شد و به همراه دیگر همراهانش از جمله آیت الله سیدمحمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و … به شهادت رسید. مقام معظم رهبری در پیام تسلیت شهادت آیت الله رییسی، از ایشان به عنوان «رییس جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش» یاد کردند. همچنین در این پیام عنوان شد که « رییسی عزیز خستگی نمیشناخت» که این خصوصیت شهید رییسی زبان زد عام و خاص بود.

پایان خبر هیاهو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحولاتی که شهید رییسی در مدیریت بحران رقم زد؛ از تاکید بر پیشگیری تا شارژ انبارهای امدادی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحولاتی که شهید رییسی در مدیریت بحران رقم زد؛ از تاکید بر پیشگیری تا شارژ انبارهای امدادی"، کلیک کنید.