تار و تاریخ به بیستون رسید / ادای دین به تیشه های فرهاد+فیلم

تار و تاریخ به بیستون رسید ادای دین به تیشه های فرهاد فیلم

تازه ترین اثر پروژه «تار و تاریخ » با عنوان «کوهکن» به آهنگسازی میدیا فرج نژاد و خوانندگی رادمهر علیپور در کرمانشاه و در کنار کوه بیستون ضبط شده است.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری هیاهو، تابلو موزیکالِ «کوهکن» اثر دیگری از پروژه «تار و تاریخ» با آهنگسازیِ میدیا فرج نژاد است.
در این اثر رادمهر علیپور آواز می خواند و میدیا فرج نژاد ضمنِ آهنگسازی، تار این قطعه را هم می نوازد.

شعر این آهنگ از سروده های معینی کرمانشاهی است. میدیا فرج نژاد آهنگساز و طراح پروژه «تار و تاریخ» در یادداشتی درباره تابلو موزیکالِ «کوهکن» نوشته است: «در خردسالی و سال های جنگ چند سالی را به واسطه سربازی پدرم در بیستون زندگی کردم، آپارتمان های سازمانی پادگان ارتش!
خاطرات عجیبی از آنچه آنجا گذشت دارم، سال های جنگ و ویرانی و آژیر خطر.

بین آن همه نگرانی، اما دیدن بیستون حس آرامش داشت، قصه ای که بار ها از مادرم و گاهی از دیگر سرباز های پادگان شنیده بودم. قصه فرهاد کوهکن!
بعضی شب ها که صدای شلیک ضدهوایی از خواب بیدارم می کرد، تصور می کردم این صدای تیشه های فرهاد است که به کوه می کوبد، با این افکار خودم را آرام می کردم. در مورد فرهاد تراش و بیستون مهم نیست مورخان چی می گویند! یا توسط چه کسی یا کسانی ساخته شده! یا برای چه چیزی کوه تراشیده شد! مهم باور مردم آنجاست که عمیقا باور دارند «بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد.»

مهم این است که هنوز هم کودکان همان قصه را می شنوند و هنوز هم وقتی به کوه نگاه می کنم چیزی جز تیشه های فرهاد را نمی توانم تصور کنم.
تصنیف «کوهکن» ادای دینم بود به کوه بیستون و جای تیشه هایش، برای آرامشی که بار ها در کودکی به من داد.»

«کوهکن» را پویا پایور میکس و مسترینگ کرده و ضبط آن در استودیو 54 توسط پویا پایور انجام شده است.
کارگردانی، تدوین و تصویرِ این اثر کاری از مرتضی حاج محمدی است. نشر بین المللی این آهنگ هم برعهده موسسه فرهنگی هنری نغمه سازان دلنشین است.
پروژه «تار و تاریخ» حدود دو سال است که کار خود را با تمرکز بر ساخت قطعاتی برای بنا های تاریخی ایران آغاز کرده است. در این پروژه تا کنون حدود دویست تن از هنرمندان سراسر کشورمان حضور داشته اند.

آلبوم «تار و تاریخ» چندی پیش توانست در مسابقه بین المللی گلوبال موزیک اواردز – سال 2023 و در بخش های بهترین نوازندگی و بهترین موسیقی فولک معاصر، دو مدال طلا برای کشورمان به ارمغان بیاورد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تار و تاریخ به بیستون رسید / ادای دین به تیشه های فرهاد+فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تار و تاریخ به بیستون رسید / ادای دین به تیشه های فرهاد+فیلم"، کلیک کنید.