بهره برداری از سد قیزقلعه سی مصداق بارز “آب برای صلح”

بهره برداری از سد قیزقلعه سی مصداق بارز "آب برای صلح"

کارشناس حوزه منابع آبی گفت: سد قیز قلعه سی، بزرگ ترین و مهم ترین طرح مرزی آذربایجان شرقی مصداق بارز تحقق شعار روز جهانی آب سال 2024 با عنوان “آب برای صلح” است که بطور کامل به اتمام رسیده و روز شمار بهره برداری آن آغاز شده است.

امیررضا آزاده در گفت وگو با هیاهو، با بیان اینکه این طرح عظیم شامل سد مخزنی خداآفرین، سد قیزقلعه سی، کانال و شبکه پایاب، جاده های جایگزین و غیره پس از 20 سال انتظار قرار است طی روزهای آینده و با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان به بهره برداری برسد، اظهار کرد: شعار روز جهانی آب در سال 2024 بهره گیری از آب برایصلح تعیین شده بود، چرا که آب به عنوان عامل تداوم حیات و زندگی بشر توانایی ایجاد صلح یا حتی تنش و درگیری را دارد.

وی افزود: زمانی که مردم دسترسی برابر به آب نداشته باشند، بروز تنش ها بین جوامع و کشورها محتمل است، اما این شعار در ایران به عنوان فرصتی برای توجه به مسایل مربوط به آب و ارزش آن به عنوان منبع حیات و اصل اساسی در سطح ملی و منطقه ای مورد توجه بوده و بهره برداری سد قیز قلعه سی مصداق همین شعار است.

این کارشناس حوزه منابع آبی با بیان اینکه حوضه آبریز ارس در کشورهای ایران، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار داشته و این رودخانه مرزی همواره محل ارتباط دیپلماتیک این چهار کشور بوده و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ گفت: بهره برداری از سد قیزقلعه سی نیز نشانگر دیپلماسی موفق آبی دولت آیت الله رییسی است، چرا که تعاملات با جمهوری آذربایجان را افزایش داده و صیانت از دو پل تاریخی در مخزن سد نیز موجب توسعه فرهنگی کشورها خواهد بود.

وی ادامه داد: با استقرار دولت مردمی سیزدهم و هدف گذاری برای افتتاح پروژه های نیمه تمام با عنوان پروژه های اولویت دار، تخصیص اعتبارات پروژه های عمرانی سرعت بیشتری گرفته و امروز این سد مشترک ایران و آذربایجان با عنایت به قدرت خدمات فنی و مهندسی ایران و به دست مهندسین توانمند داخلی آماده بهره برداری است.

به گفته این کارشناس، سد قیز قلعه سی با پیچیدگی فنی و اجرای تجهیزات هیدرومکانیکال، بزرگ ترین و مهم ترین پروژه مرزی آذربایجان شرقی است که آب بزرگ ترین شبکه آبیاری زهکشی شمالغرب کشور را تامین و حقآبه یک میلیارد مترمکعب در سال با تشکیل لکه آبی در راستای حفظ منافع کشور را تثبیت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این طرح عظیم با اشتغالزایی برای بیش از 40 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم  و هزینه به روز شده 5 همتی، علاوه بر تامین آب شبکه خداآفرین به وسعت 74 هزار هکتار و تامین برق به میزان 270 گیگاوات ساعت در سال، توانایی تنظیم آب سالیانه به میزان دو میلیارد مترمکعب برای طرفین دارد، گفت: همانگونه که ذکر شد و به باور صاحب نظران، آب همگام با مقولات مهمی چون امنیت و انرژی، پیشران توسعه بوده و جمهوری اسلامی ایران با بهره برداری مشترک از سد قیز قلعه سی به عنوان نخستین کشور، قدمی بزرگ در راستای تحقق شعار روز جهانی آب برداشته است.

وی اظهار کرد: قطعا این طرح عظیم منطقه ای می تواند علاوه قوت بخشیدن به روابط دو کشور ایران و آذربایجان، آغاز پروژه های عمرانی، آبی، اقتصادی و متعددی در منطقه و حوضه رودخانه ارس و خداآفرین را زمینه سازی کند.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهره برداری از سد قیزقلعه سی مصداق بارز “آب برای صلح”" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهره برداری از سد قیزقلعه سی مصداق بارز “آب برای صلح”"، کلیک کنید.