بغداد: یکشنبه مذاکرات برای پایان ماموریت ایتلاف از سر گرفته می شود

درپی تداوم تجاوزات آمریکا به خاک عراق، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که مذاکرات برسر اخراج نظامیان آمریکا طی هفته آتی از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش هیاهو، «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق پنج شنبه شب در بیانیه ای کوتاه در این باره اعلام کرد: برای بررسی و وضع جدول زمانی برای پایان ماموریت ایتلاف بین المللی در عراق، کمیته عالی فنی دوجانبه نظامی میان عراق و آمریکا یکشنبه آینده، 11 فوریه کار خود را از سر می گیرد.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) در همین راستا، طبق دستور نخست وزیر، وزارت امور خارجه با طرف آمریکایی درباره بازگشت به میز گفت وگو ارتباط برقرار کرده است. طرفین تصمیم گرفتند جلسات مذاکره را در چارچوب کمیته عالی مشترک نظامی (HMC) ادامه دهند و دومین نشست مذاکره روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

اولین نشست کمیته عالی مشترک نظامی میان عراق و آمریکا 27 ژانویه در بغداد برگزار شده بود.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که در جریان حمله آمریکا به یک خودرو در شرق بغداد «ابوباقر الساعدی» از فرماندهان گردان های حزب الله عراق به شهادت رسید.

در پی جنایت بزدلانه آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان در جاده فرودگاه بغداد، پارلمان عراق 15 دی ماه 1398 با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد.

با شروع اوت 2014 آمریکا یک گروه ایتلافی از متحدانش به بهانه مقابله نظامی با داعش در عراق تشکیل داد. کشورهای مختلف به صورت هوایی و کمک های نظامی و نیروهای زمینی در این ایتلاف مشارکت کردند.

هدف از تشکیل این ایتلاف «هماهنگی و همکاری در مورد تهدیداتی» اعلام شد که داعش به وجود می آورد، اما پس از شکست داعش در سال 2017 و اعلام رسمی آن نظامیان ایتلاف آمریکا از خاک عراق خارج نشدند و تا به امروز نیز در این کشور حضور دارند تا اهداف و زوایای پنهان تشکیل آن برای همگان برملا شود.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بغداد: یکشنبه مذاکرات برای پایان ماموریت ایتلاف از سر گرفته می شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بغداد: یکشنبه مذاکرات برای پایان ماموریت ایتلاف از سر گرفته می شود"، کلیک کنید.