با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید

به گزارش هیاهو و به نقل از هیاهو، این پلیمر با نام «اپوکسی E44» در دمای اتاق، پلاستیک شیشه ای سختی است، اما پس از گرم شدن، شکلی نرم و لاستیکی به خود می گیرد و می تواند به شکاف های دیگر سطوح نفوذ کند؛ جالب تر این که اگر در همان حال سرد شود، پیوندهایی بسیار قوی ایجاد می کند. برای جدا کردنش کافی است که دوباره آن را گرم کنید.

دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ (NTU) سنگاپور در آزمایش ها دیدند که این چسب روی طیف وسیعی از بافت های مختلف می چسبد و هیچ اثر چسبندگی از خود بر جای نمی گذارد. محققان دریافتند که بهترین شکل برای این ماده، مجموعه ای از ساختارهای شبیه مو به نام «فیبریل» است که هرکدام چند میلی متر عرض دارند.

با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید

به عنوان مثال، در یکی از دستگاه ها از فیبریل هایی با سطح مقطع 19٫6 میلی مترمربع استفاده شد که هرکدام می توانند تا 1٫56 کیلوگرم را تحمل کنند. افزودن فیبریل های بیشتر، حداکثر وزنی را که ماده می تواند تحمل کند، افزایش می دهد.

پروفسور جیمی هسی (Jimmy Hsia)، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: «این فناوری برای دستگیره های چسبنده و ربات های کوهنورد بسیار مفید خواهد بود و ممکن است روزی به انسان ها اجازه دهد مانند یک مرد عنکبوتی واقعی از دیوارها بالا بروند».

بااین حال هنوز برای مرد عنکبوتی شدن زود است. این چسب حافظه دار برای استفاده تجاری کاملاً آماده نیست. برای شروع فرآیند چسبیدن، چسب باید تا 60 درجه سانتی گراد حرارت داده شود تا از سطح جدا شود و رسیدن به آن دما با استفاده از سشوار، یک دقیقه طول می کشد. پس از فشرده شدن روی سطح، حدود سه دقیقه زمان لازم است تا چسب به اندازه کافی خنک شود تا در جای خود قفل شود. این دما و سرعت عمل برای بسیاری از کاربردها مناسب نیست و هرچند ممکن است برای مصارف صنعتی مانند گیره های رباتیک که بارهای سنگین را حمل می کنند، کارگشا باشد، اما محققان می گوید که با کار بیشتر می توان این محرک ها را تغییر داد.

دکتر لینگهو چانگهونگ (Linghu Changhong)، نویسنده اول این مطالعه می گوید: «یافته های ما نشان می دهد که کاهش زمان انتظار تا چندین ثانیه امکان پذیر است و دما را می توان به دمای نزدیک بدن کاهش داد که به طور چشمگیری امکان استفاده از آن در شرایط مختلف را ممکن می کند. محرک های تغییر ماده از یک حالت به حالت دیگر نیز می تواند متفاوت باشد، مانند استفاده از جریان الکتریکی یا نور به جای دما».

درنهایت، محققان می گویند که این روش می تواند برای ساخت ربات هایی استفاده شود که می توانند از سطوح بالا بروند یا برای وسایل بالا رفتن مانند دستکش و چکمه برای انسان، مفید واقع شود.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید"، کلیک کنید.