این نوع بی حسی در پا ها زنگ خطر ابتلا به دیابت است

این نوع بی حسی در پا ها زنگ خطر ابتلا به دیابت است

آفتاب نیوز :

افزایش سطح قند خون زمانی رخ می دهد که گلوکز اضافی در جریان خون وجود داشته باشد و زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به طور موثر از انسولین استفاده نمی کند یا آن را تولید نمی کند. این کمبود انسولین یا مقاومت به انسولین اغلب منجر به دیابت می شود که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) حدود 42.2 کرور نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و باعث مرگ 10.5 میلیون نفر در سال می شود.

دیابت می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، عمدتاً با آسیب رساندن به رگ های خونی بزرگ و کوچک که می تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته شود و باعث مشکلاتی در کلیه ها، چشم ها، پا ها و اعصاب شود. در این مطلب، ما به طور خاص بر چگونگی تاثیر دیابت بر پا و اینکه آیا بی حسی در اندام تحتانی می تواند نشانه ای از بیماری مزمن باشد تمرکز خواهیم کرد.

پای دیابتی چیست؟

دیابت می تواند منجر به بروز چندین مشکل مرتبط با پا شود که شامل نوروپاتی، گردش خون ضعیف و عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. افزایش سطح قند خون به آسیب عصبی، کاهش حساسیت به جراحات و فشار روی پا ها کمک می کند. همزمان، دیابت گردش خون را مختل می کند و مانع از تحویل اکسیژن و مواد مغذی ضروری به اندام های تحتانی می شود و در نتیجه توانایی بدن برای درمان و مبارزه با عفونت ها را تضعیف می کند.

سیستم ایمنی ضعیف مرتبط با دیابت، حساسیت به عفونت ها را بیشتر می کند و خطر عوارض ناشی از آسیب های جزیی پا را افزایش می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که حدود 60 درصد از بیماران دیابتی دچار نوروپاتی می شوند که در نهایت منجر به زخم پای دیابتی می شود. این خطر در کسانی که کف پای صاف دارند حتی بیشتر نیز می شود، زیرا آن ها دارای سحت فشار نامتناسبی در سراسر پا هستند که منجر به التهاب بافت در مناطق پرخطر پا می شود.

چگونه بفهمیم بی حسی در پا ها نشانه دیابت است؟

بر اساس گزارش Current Diabetes Reports، بی حسی، گزگز، یا سوزن سوزن شدن در پا ها ممکن است نشانه نوروپاتی دیابتی باشد، نوعی آسیب عصبی که تقریباً 50 درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت را در طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. افراد، به ویژه آن هایی که دیابت دارند، باید فوراً تغییرات در پا را به پزشک خود گزارش دهند.

هنگام ارزیابی بی حسی به عنوان یک نشانه بالقوه دیابت، مهم است که علایم همراه را مانند افزایش تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن غیرقابل توضیح و خستگی را در نظر بگیریم.

همچنین باید با کمک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح گلوکز به دنبال تشخیص قطعی باشیم.

فراموش نکنید که آگاهی گسترده از علایم مختلف و اهمیت ارزیابی پزشکی به موقع برای رسیدگی به نگرانی های بالقوه سلامت بسیار ضروری است.

سایر علایمی که باید مراقب آن ها باشید

برخی از علایم دیگر پای دیابتی عبارتند از:

زخم پا یا زخم روی پا

تغییر در بافت و رنگ پوست

پا های خشک و ترک خورده

پای شارکو، جایی که استخوان های پا ضعیف می شوند و ممکن است شکسته شوند، اغلب بدون هیچ آسیبی ظاهری و می تواند منجر به تغییر شکل و مشکل در راه رفتن شود.

پینه ها و میخچه هایی که به دلیل تغییر راه رفتن یا کفش های نامناسب ایجاد می شوند

در آخر

وقتی نوبت به مدیریت عوارض پای مرتبط با دیابت می رسد، مدیریت سطح قند خون از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکار را می توان از طریق رژیم غذایی، ورزش و دارو های تجویز شده توسط پزشکان به دست آورد.

اقدامات مراقبت از پا، از جمله بازرسی های منظم، بهداشت مناسب و مرطوب کردن، برای جلوگیری از مشکلات پوستی و به حداقل رساندن خطر آسیب ضروری است. همچنین انتخاب کفش مناسب برای جلوگیری از نقاط فشار و مشکلات پا بسیار مهم است و معاینات منظم مراقبت های بهداشتی به تشخیص زودهنگام عوارض کمک می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این نوع بی حسی در پا ها زنگ خطر ابتلا به دیابت است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این نوع بی حسی در پا ها زنگ خطر ابتلا به دیابت است"، کلیک کنید.