اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم

اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم

وضعیت گره خورده وزن 77 کیلوگرم بعد از تورنمنت وهبی امره که اسفند سال گذشته با حضور 4 کشتی گیر ایرانی در آنتالیا برگزار شد و همچنین اصرار و پیگیری شیرازی ها، سرانجام محمدرضا مختاری و محمدعلی گرایی را به چرخه المپیک بازگرداند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری هیاهو، در سال های اخیر مدعی اصلی و شماره یک وزن 77 کیلوگرم محمدعلی گرایی بوده که سه نشان برنز جهانی هم در کارنامه دارد، این کشتی گیر، اما طی دو مسابقه جهانی 2022 و 2023 بلگراد ناکام مسابقات را ترک کرد، ضمن اینکه از پیکار جهانی آخر، محرومیتی یک ساله هم به واسطه پرتاب بطری به تشک مبارزه برادرش با حریف ژاپنی، عایدش شد.

درحالیکه کاپیتان تیم ملی فرنگی در تلاش برای کاهش محرومیتش بود، چرخه انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی با مسابقات قهرمانی کشور که در غیاب گراییِ محروم و امین کاویانی نژاد معاف شده از این مسابقه، در قم استارت خورد که امیر عبدی با شکست علی اسکو در فینال، قهرمان 77 کیلوگرم شد و محمدرضا مختاری که سال دوم حضورش در این وزن را سپری می کند و قبلا دو مسابقه جهانی را در وزن 72 کیلوگرم پشت سر گذاشته، نیز در جایگاه سومی قرار گرفت.

درادامه با نظر کادرفنی تیم ملی، امین کاویانی نژاد و سه کشتی گیر دیگر به جام وهبی امره ترکیه اعزام شدند که این رقابت ها به جای آنکه گره انتخابی ملی پوش اعزامی به گزینشی و سپس المپیک را باز کند، گره را کورتر کرد! مختاری، عبدی و کاویانی نژاد در یک گروه قرار گرفته و اسکو نیز از سوی دیگر جدول به فینال رسید. 

اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم

امین کاویانی نژاد موفق به شکست امیر عبدی شد، اما در ادامه مقابل محمدرضا مختاری تن به شکست داد. مختاری که دیگر شانس زیادی برای همراهی تیم ملی در مسابقات بیشکک داشت، طی یک کشتی جنجالی با حریفی از تیم میزبان، همراه با حریفش دیسکالیفه شده و باوجودی که اتحادیه جهانی او را محروم نکرد، اما از سوی فدراسیون کشتی برای مدتی تعلیق شد تا به کل شانس حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و گزینشی آسیایی را از دست بدهد.

با دیسکالیفه شدن مختاری، کاویانی نژاد جایگزین او در جدول شد و درنهایت با شکست اسکو در فینال، قهرمان 77 کیلوگرم شد تا نماینده ایران در مسابقات گزینشی بیشکک شود و عبدی هم به قهرمانی آسیا برود.

عبدی که عملکرد رضایت بخشی در قرقیزستان نداشت، اما کاویانی نژاد با وجود کسب سهمیه، نتوانست رضایت کادرفنی را صددرصد جلب کند. از آن سو، محرومیت گرایی هم به 6 ماه کاهش پیدا کرده و او از سیزدهم فروردین می توانست به صحنه بازگردد.

در پایان مسابقات گزینشی آسیایی، ابتدا نامی از محمدعلی گرایی در بین دعوتی ها نبود، در ادامه او به صورت مجزا آن هم در وزن 82 کیلوگرم به اردو دعوت شد که هییت کشتی فارس طی مصاحبه ای اعلام کرد، گرایی قصدی برای کشتی گرفتن در 82 کیلوگرم ندارد و هدفش تلاش برای حضور در المپیک است.

اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم

اصرار و پیگیری شدید شیرازی ها برای بازگرداندن محمدعلی گرایی و محمدرضا مختاری به چرخه المپیکی، درنهایت کار خودش را کرد و باتوجه به اینکه امین کاویانی نژاد هم خیلی مطمین نشان نداده بود، روز گذشته حسن رنگرز رسما از اعزام مختاری و گرایی در وزن 77 کیلوگرم به تورنمنت مجارستان خبر داد و تنها در صورتی که یکی از آنها مدال طلا بگیرد، در فاصله 15 روز بعد از این مسابقه، بین طلایی تورنمنت بوداپست و امین کاویانی نژاد مبارزه انتخابی برگزار می شود. 

کاویانی نژاد به واسطه کسب سهمیه تنها به یک برد احتیاج دارد و حریفش باید دو بار او را شکست دهد. به این ترتیب حالا انتخاب ملی پوش 77 کیلوگرم کشتی فرنگی، از بین محمدعلی گرایی، امین کاویانی نژاد و محمدرضا مختاری اتفاق خواهد افتاد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اصرار و پیگیری شیرازی ها جواب داد؛ بازگشت گرایی و مختاری به چرخه 77 کیلوگرم"، کلیک کنید.