استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان استان 33 درصد افزایش یافته است

استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان استان 33 درصد افزایش یافته است

هیاهو/البرز رییس کل دادگستری استان البرز گفت: اجرای برنامه های عملیاتی معاونت نظارت بر زندان استان البرز منجر به افزایش 33 درصدی استفاده از پابند الکترونیک و 32 درصدی اعطای مرخصی به محکومان جرایم سبک شده است.

به گزارش هیاهو، حسین فاضلی هریکندی با تشریح اقدامات انجام شده در مجموعه قضایی استان البرز در زمینه کاهش جمعیت کیفری و زندان گفت: در راستای اجرای دستورات و تاکیدات رییس قوه قضاییه، یکی از سیاست های دادگستری کل استان البرز در کنار سختگیری در جرایم خاص، مهم و سرقت ها، اهتمام در کاهش جمعیت کیفری و مساعدت قانونی در مورد زندانیان جرایم سبک است.

وی با اشاره به تدوین و اجرای «برنامه های عملیاتی معاونت نظارت بر زندان و اجرای احکام دادگستری کل استان البرز» در سال گذشته اضافه کرد: در همین راستا با برنامه ریزی انجام شده و تعیین 19 شاخص ارزیابی عملکرد حوزه های قضایی استان در زمینه زندان و کاهش جمعیت کیفری، با همکاری خوب روسای دادگستری و دادستان های حوزه های قضایی و اداره کل زندان های استان البرز، نتایج ارزیابی های پایان سال نشان داد که استان البرز در بسیاری از شاخص های مدون، رشد قابل توجهی داشته است.

رشد 33 درصدی استفاده از پابند الکترونیک

رییس کل دادگستری استان البرز یکی از شاخص های بهبود یافته را «استفاده از پابند الکترونیک» برشمرد و ادامه داد: با ارزیابی و امتیازدهی مبتنی بر شاخص ها، در سال 1402 نسبت به سال 1401 رشد 33 درصدی در صدور احکام پابند الکترونیک از سوی دادگاه های استان داشته ایم و بدین ترتیب در سال قبل 720 نفر از محکومان به جای حضور در زندان، ضمن انجام فعالیت های اجتماعی معمول و حضور در کنار خانواده، دوران محکومیت خود را سپری کردند و صرفا محدودیت در تردد داشته اند.

افزایش 32 درصدی اعطای مرخصی به زندانیان

وی یکی دیگر از دستاوردهای برنامه تدوین شده را افزایش پنج برابری صدور احکام مبتنی بر «پذیرش توبه» متهمان از سوی دادگاه های استان عنوان کرد و متذکر شد: همچنین افزایش 11 درصدی احکام تعلیق اجرای مجازات، منجر به این شد که از ورود 1033 نفر از محکومان به زندان جلوگیری شود.

فاضلی هریکندی افزایش اعطای مرخصی به زندانیان را از دیگر دستاوردها برشمرد و تصریح کرد: با توجه به آثار اعطای مرخصی به محکومان که موجب حضور آن ها در خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی و تلاش برای جلب رضایت شاکی می شود، در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، 32 درصد افزایش اعطای مرخصی به محکومان را شاهد بودیم.

افزایش 13 درصدی پذیرش اعسار

وی در ادامه با بیان اینکه برخی از زندانیان را «محکومان جرایم غیرعمد و مالی» تشکیل می دهند که اجرای برخی سیاست های حمایتی می تواند به کاهش جمعیت زندان و آزادی این محکومان منجر شود گفت: با توجه به اینکه پذیرش اعسار محکومان مالی و صدور حکم به تقسیط مبلغ محکومیت آنها، ضمن جلوگیری از بازداشت غیرضرور این قبیل افراد موجب پرداخت محکومیت به اقساط می شود با اجرای این سیاست، در سال گذشته درخواست اعسار محکومان مالی 13 درصد بیشتر از سال قبل از آن پذیرفته شد؛ در زمینه محکومان مهریه، با توجه به اعمال این سیاست ها از سال های قبل، افزایش پذیرش اعسار به میزان چهار درصد بوده است.

کاهش 14 درصدی بازداشت های کوتاه مدت

یکی از معضلات دستگاه قضایی که بارها مورد تاکید رییس قوه قضاییه واقع گردید، بازداشت های کوتاه مدت به جهت عدم امکان معرفی کفیل یا عدم تودیع وثیقه به خصوص در ایام منتهی به تعطیلات است که مشکلاتی را پیش روی دستگاه قضایی و افراد بازداشت شده و خانواده های آن ها قرار می دهد که رییس کل دادگستری استان البرز در تشریح برنامه های انجامی برای کاهش این نوع بازداشت ها در استان، متذکر شد: در زمینه جلوگیری از این قبیل بازداشت ها، آموزش ها، نظارت ها و اقدامات انجام شده منجر به کاهش 14 درصدی بازداشت کوتاه مدت کمتر از سه روز و کاهش 17 درصدی بازداشت کوتاه مدت کمتر از 10 روز در سال گذشته شد؛ همچنین بازداشت کوتاه مدت قبل از ایام تعطیل نیز 32 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن را نشان می دهد.

محرومیت متهمان سرقت از نهادهای ارفاقی

وی با تاکید به اینکه هیچ یک از نهادهای ارفاقی مشمول متهمان و محکومان جرایم خاص، مهم و سرقت نمی شود، ابراز امیدواری کرد: در سال جدید هم با برنامه ریزی انجام شده در زمینه کاهش جمعیت کیفری، موفقیت های بیشتری حاصل شود و زندان به محلی تبدیل شود که صرفا افراد مخل نظم و آسایش و امنیت عمومی و مرتکبین جرایم خشن و مهم در آن تحمل محکومیت کنند.

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان استان 33 درصد افزایش یافته است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان استان 33 درصد افزایش یافته است"، کلیک کنید.