استفاده از فیلترشکن ها به طور رسمی ممنوع شد

آفتاب نیوز :

این برای اولین بار است که در یکی از مصوبات استفاده از فیلتر شکن ممنوع می شود در قانون جرایم رایانه ای فروش فیلترشکن جرم انگاری شده بود.

شورای عالی فضای مجازی در مصوبه «بررسی راهکار های افزایش میزان سهم ترافیک داخلی و مقابله با پالایش شکن ها» استفاده از فیلترشکن را غیر قانونی اعلام کرده است، مگر در مواردی که مجوز قانونی دریافت شود.

در تبصره این بند از مصوبه تکلیف شده کارگروهی 7 نفره برای «بررسی ساماندهی وضعیت ابزار های پالایش شکن» تشکیل شود. این کارگروه با مسیولیت رییس مرکز ملی فضای مجازی و عضویت دادستان کل کشور، وزرای اطلاعات، ارتباطات، نماینده سپاه پاسداران، دو نفر از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده و نتیجه بررسی ها را به شورای عالی ارسال می کند.

تبلیغ اشخاص حقوقی در پلتفرم های خارجی ممنوع
همچنین شورای عالی فضای مجازی تبلیغ اشخاص حقوقی در پلتفرم های خارجی را صراحتا ممنوع کرده است. وزارت ارشاد با همکاری صداوسیما، فراجا، وزارت اقتصاد و قوه قضاییه مکلف به اجرایی سازی و تامین لوازم آن بوده و باید هر 3 ماه یک بار نتایج را به مرکز ملی فضای مجازی ارایه کند.

همچنین بر اساس بند یک این مصوبه، وزارت ارشاد باید با همکاری وزارتخانه ها اقتصاد و ارتباطات ظرف یک ماه طرحی را برای ترغیب تولیدکنندگان محتوا و کسب وکار های فعال در پلتفرم های خارجی به منظور فعالیت آنها، صرفا در پلتفرم های داخلی آماده کند و برای تصویب در شورای معین ارایه دهد.

این طرح باید طوری طراحی شود که ظرف 6 ماه حداقل 50 درصد از تولیدکنندگان محتوای صفحات و کانال های پر مخاطب، بستر فعالیت شان را از پلتفرم های خارجی به پلتفرم های داخلی منتقل کنند.

ارایه انحصاری خدمات دولتی در پلتفرم های داخلی
بر اساس بند 3 این مصوبه وزارت ارتباطات موظف است با همکاری کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی خدمات دولتی فراگیر و ضروری را به صورت انحصاری در بستر پلتفرم های داخلی ارایه کند.

این وزارتخانه مکلف است امکان ارایه حداقل دو مورد از خدمات فراگیر و ضروری دولتی در سکو های داخلی را تا 6 ماه پس از ابلاغ فراهم نماید.

همچنین تنظیم گران بخشی موظف شده اند با هدف رفع نیاز و ایجاد تنوع در سند مصرف کاربران با سازوکار های حکمرانی پذیر، ظرف مدت یک ماه خدمات و سکو های پر کاربرد (بالفعل یا بالقوه) خارجی را شناسایی و امکان فنی برای دسترسی به خدمات مفید خارجی را در قالب های حکمرانی پذیر بررسی کرده و ضوابط را به مرکز ملی ارایه کنند.

ارایه خدمات تحریم شکن
در بند 5 این مصوبه، وزارت ارتباطات موظف شده است به منظور مقابله با «تحریم های ظالمانه خارجی» خدمت «تحریم شکن» را به شکل رایگان ارایه کند. همچنین بخش خصوصی نیز می تواند برای ارایه این خدمات، مجوز دریافت کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استفاده از فیلترشکن ها به طور رسمی ممنوع شد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استفاده از فیلترشکن ها به طور رسمی ممنوع شد"، کلیک کنید.