ارز باید به تدریج تک نرخی شود

ارز باید به تدریج تک نرخی شود

آفتاب نیوز :

داوود منظور امروز در سی و یکمین همایش پولی و بانکی در بانک مرکزی با بیان اینکه در جریان امور کشور با وجود شهادت رییس جمهور هستیم، اظهار کرد: در این مدت شاهد برگزاری دور جدید مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی بودیم که نشان می دهد با همه حوادث غمبار، برقراری امور کشور به صورت عادی ادامه دارد. در این حادثه 70 هیات خارجی برای عرض تسلیت آمدند که نشان از دیپلماسی عزت دارد.

منظور به برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و افزود: برنامه هفتم توسعه نظم قانونی مساعدی برای نظم و ثبات و کارآمدی فراهم کرد؛ این موارد در برنامه هفتم تصویب شد و در روز های آینده قانون برنامه هفتم ابلاغ می شود.

به گفته منظور، هدفگذاری مهم در برنامه هفتم در نظر گرفته شده که نرخ تورم تک رقمی، رشد نقدینگی زیر 14 درصد و نرخ کفایت سرمایه بانک ها 8 درصد شود. رسیدن به نرخ رشد 8 درصد اقتصاد، در برنامه هفتم بانک توسعه جمهوری اسلامی توسط دولت ایجاد می شود. بانک های توسعه بخشی هم ایجاد می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد سیاست ارزی هم گفت: در شرایطی که بانک مرکزی یک حساب ارزی خارجی در خارج ندارد، سالانه 150 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی است.

منظور، تصریح کرد: هر فعال اقتصادی باید میزان ارز و جریان ارزی خود را به بانک مرکزی اعلام کند. کسی نمی تواند بگوید ارز خودم هست، بله مال اوست، ولی باید بانک مرکزی اطلاع داشته باشد. در همه جای دنیا یک دلار بدون اطلاع بانک مرکزی جا به جا نمی شود.

منظور گفت: نرخ ارز ترجیحی با افزایش 7 برابری از 4200 به 28500 رسید و باید کم کم تک نرخی شود. در این دولت از تنخواه بانک مرکزی استفاده نکردیم، نرخ تورم از 43.7 درصد به 37 درصد رسیده است.

معاون رییس جمهور اضافه کرد: نرخ رشد اقتصادی بر اساس آمار مرکز آمار ایران در پایان سال قبل به 5.7 درصد رسید که به زودی اعلام می شود. همچنین تراز عملیاتی بودجه از 420 همت منفی به 200 همت کاهش یافت یعنی پول نفت را به هزینه جاری نبردیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارز باید به تدریج تک نرخی شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارز باید به تدریج تک نرخی شود"، کلیک کنید.