ادعای گروسی درباره مسایل پادمانی ایران در گزارش سالیانه آژانس

ادعای گروسی درباره مسایل پادمانی ایران در گزارش سالیانه آژانس

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش سالیانه خود را درباره اجرای مسایل پادمانی در میان اعضای این نهاد توزیع و بار دیگر ادعاهایی را علیه ایران تکرار کرده است.

به گزارش هیاهو، دیدبان هسته ای سازمان ملل متحد مدعی است به رغم افزایش حضور بازرسان در ایران طی سال گذشته میلادی، میزان درک آن از برنامه هسته ای ایران بهبود نیافته است.

وبگاه شبکه بلومبرگ شامگاه چهارشنبه خبر داده آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی سالیانه بازرسی هسته ای خود را پیش از نشست ماه آینده میلادی در وین، در میان دیپلمات ها توزیع کرده است.

این رسانه آمریکایی مدعی است در گزارش 112 صفحه ای که «رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را تهیه کرده و به رویت بلومبرگ رسیده، آمده است: «درحالی که کار بازرسی به صورت منظم ادامه دارد، پیشرفت اندکی در حل وفصل موضوعات پادمانی باقی مانده انجام شده است».

او در ادامه مدعی شده «تا زمانی که ایران این موضوعات باقی مانده را شفاف سازی نکند، آژانس نمی تواند درباره ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تضمین دهد».

در این گزارش همچنین آمده به رغم اینکه بازرسی های آژانس در سال گذشته هشت درصد افزایش یافته و از زمان اجرای برجام هم فراتر رفته است اما «آژانس اطلاع مداوم خود درباره تولید و فهرست سانتریفیوژها، روتورها و قطعات میانی آن، آب سنگین و کنسانتره اورانیوم را از دست داده است».

این در حالی است که «محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره دیدار و مذاکرات معاونان فنی و حقوقی ایران و آژانس برای گفت وگو بر سر اجرای عملیاتی بیانیه مشترک اسفند 1401 به هیاهو گفت «معاونان ایران و آژانس در تماس و ارتباط هستند و به زودی معاون آقای گروسی برای ادامه گفت وگوها به ایران می آید».

گروسی در سفر اخیر خود به ایران در دیدار با مقامات سیاسی و هسته ای ایران مجموعه ای از اقدامات عملی ملموس را برای احیای بیانیه مشترک اسفند 1401 (4 مارس 2023) با هدف بازگرداندن روند اعتمادسازی و افزایش شفافیت میان ایران و آژانس پیشنهاد کرد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران هم گفت: «ما با یک هژمونی علیه صنعت هسته ای کشورمان مواجه هستیم که با حل فنی مسایل باز هم به واسطه فشارهای سیاسی، فضا را به شکل دیگری در مورد دستاوردهای صلح آمیز هسته ای ایران مخدوش جلوه می دهند».

وی ادامه داد: «مدیرکل آژانس باید حقایق را بدون اظهارنظر و بیان احساسات در شورای حکام گزارش کند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. همه این موارد نشان دهنده این است که برخوردها سیاسی هستند و مباحث حقوقی و فنی تحت الشعاع سیاسی آن ها قرار می گیرد».

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ادعای گروسی درباره مسایل پادمانی ایران در گزارش سالیانه آژانس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ادعای گروسی درباره مسایل پادمانی ایران در گزارش سالیانه آژانس"، کلیک کنید.