آنفلوانزای پرندگان جان یک مرد را در مکزیک گرفت

آنفلوانزای پرندگان جان یک مرد را در مکزیک گرفت

هیاهو/اصفهان سازمان بهداشت جهانی(WHO) مرگ یک مرد مکزیکی ناشی از سویه ای از آنفلوانزای پرندگان به نام H5N2 را اعلام کرد. این سویه پیش از این هرگز در انسان یافت نشده است.

به گزارش هیاهو و به نقل از گاردین، مرد مکزیکی بر اثر اولین مورد انسانی آنفلوانزای پرندگان سویه H5N2 جان خود را از دست داد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که مرگ یک مرد در مکزیک ناشی از سویه ای از آنفلوانزای پرندگان به نام H5N2 بوده است که پیش از این هرگز در انسان یافت نشده بود.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد که مشخص نیست این فرد چگونه آلوده شده است. در بیانیه ای آمده است: اگرچه در حال حاضر منبع قرار گرفتن در معرض ویروس در این مورد ناشناخته است، اما ویروس A(H5N2) در طیور در مکزیک گزارش شده است.

دانشمندان برای تغییرات و جهش های این ویروس که می تواند نشان دهنده تطبیق آنفلوانزای پرندگان برای انتشار آسان تر در بین انسان ها باشد، در حالت آماده باش هستند.

همچنین، آژانس سازمان ملل گفت که خطر فعلی ویروس آنفلوانزای پرندگان برای جمعیت عمومی در مکزیک کم است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که مرد 59 ساله ای که در بیمارستان مکزیکوسیتی بستری شده بود، در 24 آوریل پس از ابتلا به تب، تنگی نفس، اسهال، حالت تهوع و ناخوشی عمومی درگذشت.

وزارت بهداشت مکزیک روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال فرد به فرد آنفلوانزای مرغی در مورد مردی که جان خود را از دست داده است، وجود ندارد و او به بیماری قبلی نیز دچار نبوده است.

در ماه مارس، دولت مکزیک شیوع A(H5N2) را در یک خانواده در ایالت میچوآکان غربی این کشور گزارش کرد، اما در آن زمان اعلام کرد که خطری برای مزارع تجاری دوردست و یا سلامتی انسان ها وجود ندارد.

به گفته آژانس بهداشت جهانی، پس از مرگ این مرد در ماه آوریل، مقامات مکزیکی وجود ویروس را تایید کرده و مورد را به WHO گزارش کردند.

در ماه مارس سه مورد شیوع H5N2 در بخش های مجاور مکزیک رخ داده بود، اما مقامات نتوانستند ارتباطی میان آن ها پیدا کنند.

دانشمندان گفتند که این مورد در مکزیک با شیوع گونه دیگری از آنفوانزای پرندگان H5N1، در ایالات متحده که تاکنون سه کارگر مزرعه را آلوده کرده است، ارتباطی ندارد.

با توجه به جدول زمانی شیوع آنفلوانزای پرندگان از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سایر گونه های آنفلوانزای پرندگان در سال های گذشته باعث مرگ مردم، از جمله 18 نفر در چین در طول شیوع H5N6 در سال 2021 در سراسر جهان شده است.

Andrew Pekosz، متخصص آنفلوانزا در دانشگاه جان هاپکینز گفت که از سال 1997، ویروس های H5 به طور مداوم بیش از هر ویروس دیگری از آنفلوانزای مرغی تمایل به آلوده کردن پستانداران را نشان داده اند.

او گفت: بنابراین این زنگ هشدار به صدا در می آید که ما باید در مورد نظارت بر این عفونت ها بسیار هوشیار باشیم، زیرا هر بروز و نشانه ای از این ویروس فرصتی است که جهش هایی از ویروس صورت بگیرد و انسان ها را بیشتر آلوده کند.

در حال حاضر مواردی از آنفلوانزای پرندگان در پستاندارانی مانند فوک ها، راکون ها، خرس ها و گاو شناسایی شده است که عمدتاً به دلیل تماس با پرندگان آلوده است.

استرالیا اولین مورد عفونت انسانی A(H5N1) خود را در ماه می گزارش کرد و اشاره کرد که هیچ نشانه ای از انتقال وجود ندارد.  

پایان خبر هیاهو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آنفلوانزای پرندگان جان یک مرد را در مکزیک گرفت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آنفلوانزای پرندگان جان یک مرد را در مکزیک گرفت"، کلیک کنید.