سفیر ژاپن به تماشای کدام تئاتر ایرانی نشست؟

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی گروه، کازوتوشی آیکاوا سفیر کشور ژاپن در ایران به همراه  ماتسوشیتا از مسئولین بخش فرهنگی سفارت ژاپن، شامگاه سه‌شنبه 26 بهمن ماه با حضور در تماشاخانه اهورا به تماشای نمایش «چمدان» به نویسندگی کوبو آبه و کارگردانی آریو راقب کیانی نشست.

این سفیر پس از تماشای این اثر، نظر خود را اینگونه عنوان کرد که؛ کارگردانی بسیار خوبی را در نمایش شاهد هستیم و بازی هنرپیشه‌ها و بازیگران نمایش بسیار عالی است و توانستند به خوبی کوبوآبه را تصویر کنند. به خصوص آنکه در دوران کوویید همه شخصیت‌ها تلاش می‌کنند که به داخل چمدان بروند.

وی ادامه داد که نمایش نشان می‌دهد چگونه می‌توانیم با دنیای بیرون از درون آن چمدان ارتباط برقرار کنیم و این موضوع موقعیت جالبی را پدید آورده بود.

کازوتوشی آیکاوا سفیر ژاپن راجع به ارتباط فرهنگی دو کشور مطرح کرد که این نمایش و دیگر نمایش‌ها می‌تواند یک پل ارتباطی بین دو کشور باشد و ژاپن فقط محدود به مانگا(رمان گرافیکی) نیست، بلکه نمایشنامه نویس‌های قابلی چون کوبوآبه دارد.

وی ادامه داد، نمایشنامه‌های زیادی بخصوص در دهه هفتاد میلادی است که در حال حاضر به اشکال و واریاسیون‌های مختلف اجرا می‌شود که شاید علت آن به کوویید برگردد.

او در خصوص اقتباس آثار هنری گفت که طبیعتا این اجرا در ایران روی صحنه رفته است و برای اینکه ارتباط خودش را با فرهنگ ژاپنی از دست ندهد باید اقتباس و تاثیر را از فرهنگ ژاپنی بگیرد به مانند آن چیزی که در این نمایش در خصوص حشرات و عنکبوت مطرح می‌شود.

سفیر ژاپن در پایان گفت: متوجه شدم که خانمی در طول نمایش تماس تلفنی می گیرد و غذایی سفارش می‌دهد که آن غذا نوعی نودل ژاپنی است و شاید این مفهومی برای مخاطب ایرانی نداشته باشد، ولیکن مضمون کار کاملا مرتبط با فرهنگ ایرانی است و من خیلی تحت تاثیر قرار گرفته‌ام که اجرایی با کیفیت از کوبوآبه را در ایران روی صحنه دیدم.

نمایش “چمدان” هر شب ساعت ۲۱:۰۰ در تماشاخانه اهورا روی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند. از بازیگران این نمایش می‌توان به مهسا سیاری، الناز شاهوردی و علیرضا یلوه اشاره کرد. همچنین عوامل این کار عبارت از؛ سمیرا رحمتی(دستیار کارگردان)، بهرام قربانعلی‌زاده،حمید خلفی،شادی حیرت‌پور(گروه  کارگردانی)، سامان مه‌آبادی(طراح گریم)، هانیه شعبانی(مجری گریم)، سارینا شاد(طراح حرکت)، مانی امیری(طراح صحنه و ساخت تیزر)، آنیتا مرشد(طراح لباس)، الناز صباغ‌پور(نقاش پوستر)، سجاد داغستانی(گرافیک)، اردلان آشناگر و امین عطارنژاد(عکاس)، امیر پارسائیان‌مهر(مشاور رسانه)، محمد لهاک (مدیر تبلیغات و روابط‌عمومی)، امیرحسین منصوری، مریم بصیری‌فر، یگانه شمس‌آبادی، بهار بلغاری(گروه روابط عمومی) هستند.

 

سفیر ژاپن به تماشای کدام تئاتر ایرانی نشست؟