سفیر ایتالیا در تهران با مدیر عامل ایرنا دیدار کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا،جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران امروز با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی،با مدیرعامل ایرنا دیدار و گفت و گو کرد.

 علی نادری در این دیدار با تبریک سال نو میلادی گفت: خوشحال هستیم با کشورهایی که دید مثبت و دوستانه‌ای با ایران دارند، مراودات بیشتری داشته باشیم. مردم ایران ایتالیا را دوست خود می‌دانند و از گسترش همکاری‌های دو کشور استقبال می‌کنند.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم بنا را بر گسترش همکاری‌ها و مراودات با کشورهای دوست مانند ایتالیا گذاشته است، گفت: ایران و ایتالیا دو تمدن قدیمی و ریشه‌دار هستند. روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دو کشور هم همواره در سال‌های اخیر دوستانه بوده است و امیدواریم ارتباطات رسانه‌ای دو کشور هم بهتر از قبل شود.

مدیرعامل ایرنا با اشاره به مذاکرات وین بر لزوم اطلاع رسانی مستقل در خصوص این رویداد تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد رویکرد غالب در اطلاع رسانی از این مذاکرات بر مدار خواست سه کشور اروپایی است و با توجه به  تفاوت دیدگاه‌های کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا با سه کشور اروپایی باید فرایند اطلاع‌رسانی اصلاح شود و در این زمینه نقش رسانه‌های دو کشور حائز اهمیت است.

وی با تاکید براینکه ایران در مذاکرات با جدیت حضور یافته و به دنبال دستیابی به نتیجه است، گفت: جریان رسانه‌ای غرب به دنبال فشار بر تیم مذاکره کننده ایران است و از این طریق تلاش می کنند امتیازات بیشتری از ایران بگیرند به همین دلیل لازم است رسانه‌های مستقل وارد عمل شده و به اطلاع رسانی درست و واقع‌بینانه از مذاکرات کمک کنند.

همچنین در این دیدار جوزپه پرونه سفیر ایتالیا با اشاره به روابط دوستانه دو کشور اظهار کرد: ایتالیا برای مدت طولانی شریک اول اقتصادی ایران در اروپا بوده و با دولت جدید هم روابط خوبی دارد.

سفیر ایتالیا در تهران یادآورشد: طی ماه‌های اخیر وزیران خارجه ایران و ایتالیا دو ملاقات باهم داشته‌اند و در این دیدارها گفت و گوهای خوبی درباره گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای داشتند.

 وی با تبریک موفقیت ایران در واکسیناسیون سراسری و مهار کرونا در کشور، به همکاری‌های ایران و ایتالیا در این زمینه اشاره کرد و گفت: ایتالیا دو میلیون دز واکسن از طریق  سبد کواکس به ایران اهدا کرد و الان هم آمادگی دارد در این زمینه همکاری‌های دو کشور تقویت شود.

پرونه همچنین ضمن ابراز خوش‌بینی به نتیجه مذاکرات وین اظهار کرد: به نظر می‌رسد همه طرف‌ها با جدیت در مذاکرات حاضر شده اند و در این زمینه همکاری رسانه‌ای دو کشور خیلی مهم است.

این دیپلمات ایتالیایی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در سال‌های اخیر گفت: با وجود تحریم، مراودات تجاری و مالی ایران و ایتالیا حفظ شد بویژه در زمینه تامین واکسن شاهد همکاری‌های بانکی دو کشور بودیم.

پرونه با بیان اینکه بخش زیادی از مراودات اقتصادی دو کشور از طریق طرف ثالث انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر قرارداد خوبی بین یک شرکت ایتالیایی با یک شرکت ایرانی در بخش انرژی منعقد شده است.

وی در عین حال با اشاره به نگرانی بانک‌های بزرگ ایتالیایی از همکاری با ایران ابراز امیدواری کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها، مشکلات و موانع پیش روی مراودات اقتصادی و تجاری دو طرف پشت سرگذاشته شود.

سفیر ایتالیا در تهران با مدیر عامل ایرنا دیدار کرد