اختصاص ۱۵هزار میلیارد تومان برای بهینه مصرف سوخت در لایحه بودجه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،مصطفی نخعی در گفت‌وگویی با تشریح جلسه امروز-یکشنبه-کمیسیون انرژی از انتخاب سه نفر از اعضای این کمیسیون برای عضویت در کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در جلسه امروز کمیسیون گزارش دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و مشخصا احکام و تبصره‌های  مربوط به حوزه انرژی بررسی شد.

پیش‌بینی هفت‌هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

وی،  توسعه برق تجدیدپذیر را از نقاط قوت لایحه بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت: بالغ بر ۷ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیرها از محل عوارض برق و تبصره ۱۴  برای توسعه تجدیدپذیرها پیش‌بینی شده است.

راه اندازی ۵ هزار مگاوات برق حرارتی با مشارکت مردم

نخعی همچنین با اشاره به تبصره ۱۵ لایحه بودجه افزود: از دیگر اقداماتی که برای نخستین بار در قوانین بودجه سنواتی اتفاق افتاده،پیش‌بینی ۵ هزار مگاوات برق حرارتی در قالب تشکیل صندوق پروژه است که از طریق مشارکت‌های مردمی اجرا می‌شود. درواقع مردم مشارکت کرده، سهامدار شده، نیروگاه‌ها احداث می‌شوند و مردم سهامدار این نیروگاه‌ها هستند البته این مهم در تبصره ۱۵ به صراحت پیش‌بینی شده است.

به گفته این نماینده مجلس در جهت حمایت از کارخانه‌هایی که دارای نیروگاه هستند و انرژی خود را تامین می‌کنند، گاز این کارخانه‌ها یارانه‌ای در نظر گرفته شده است البته مشروط به اینکه کنتور مجزایی داشته باشند.

برنامه‌ریزی برای تولید ۶ هزار مگاوات برق/در نظر گرفتن ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده برای تولید ۶ هزار مگاوات برق برنامه‌ریزی شده است، گفت: همچنین ۱۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت در نظر گرفته شده است که این عدد نسبتا خوبی است چراکه می‌تواند به بهبود مصرف انرژی در کشور کمک کند، البته به شرط انکه به طور مناسبی از سوی نهادهای ذی ربط هزینه شود.

عدم تعریف منبع بودجه ای مشخص برای توسعه پالایشگاه‌سازی در لایحه بودجه   

نخعی با اشاره به نقاط ضعف و ابهامات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در حوزه انرژی، توضیح داد: تبصره‌هایی در حوزه انرژی وجود دارند که منابع لازم برای آن‌ها صریح و شفاف پیش‌بینی نشده است به‌عنوان مثال جزء(ط) تبصره یک درخصوص پالایشگاه‌سازی است که منبع بودجه‌ای مشخصی برای آن معرفی نشده است.

حذف تبصره‌های مهم قانون بودجه ۱۴۰۱ در حوزه انرژی از لایحه بودجه سال آینده   

وی اظهار کرد: همچنین تبصره‌ها و بندهای مهم و اثرگذاری که مجلس در حوزه انرژی به قانون بودجه ۱۴۰۰ اضافه کرده در لایحه بودجه سال آینده حذف شده که بند(ل) تبصره یک درباره اصلاح رابطه مالی میان نفت و دولت، مبحث تعرفه‌گذاری پلکانی، بند(ه) تبصره یک درمورد ال.پی.چی خودروها، بند(ز) تبصره ۱۵ درباره افزایش قیمت برق صنایع بخشی ازجمله تبصره‌های حذف شده در لایحه بودجه به شمار می‌آیند که این موضوع برای نمایندگان نگران‌کننده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: به طور کلی اگرچه حوزه انرژی در لایحه بودجه چالش دارد اما تلاش کمیسیون انرژی تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف طی یک هم‌اندیشی میان دولت و مجلس است.

اختصاص ۱۵هزار میلیارد تومان برای بهینه مصرف سوخت در لایحه بودجه