امیرعبداللهیان برحمایت ایران از فرآیندهای مردم سالاری درعراق تاکید کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان امروز میزبان وزیر خارجه عراق و هیات همراه از جمله قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق بود و دو طرف در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمان عراق، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از فرآیندهای مردم سالاری در عراق تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به عزم‌ تهران برای گسترش همه جانبه مراودات و تعاملات در سطوح دولتی، بخش خصوصی و مردمی از آمادگی ایران برای لغو عام روادید برای سفر اتباع دو کشور خبر داد.  

امیرعبداللهیان همچنین ابراز امیدواری کرد با سفر هفته آینده وزیر راه و شهرسازی ایران به عراق شاهد نهایی شدن مقدمات اجرای پروژه راه آهن شلمچه – بصره باشیم. امیر عبداللهیان تصریح کرد بسیاری از ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی دوطرف مورد استفاده قرار نگرفته اند که با اجرایی شدن پروژه های توافق شده قبلی و نیز اتصال هرچه بیشتر اقتصاد دو کشور می‌توان شاهد ارتقاء‌ قابل توجه روابط در مدت زمان کوتاه بود.

در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، اظهار امیدواری کرد با توجه به تشکیل  کمیته مشترک قضایی، شاهد پیگیری جدی‌تر و مجازات عاملین، آخرین و مسببین این جنایت تروریستی و آوردن آنها به پیشگاه عدالت باشیم.

وزیر امورخارجه ایران همچنین ضمن استقبال از تصمیم پارلمان، دولت و مردم عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا، ارتش، دولت و مردم عراق را در سطحی از توانایی و قابلیت و بلوغ خواند که کاملا توانایی حفظ و صیانت از حاکمیت و امنیت خود را دارا می‌باشند.

در این دیدار فؤاد حسین نیز ضمن تشکر از کلیه حمایت‌ها و مواضع همدلانه تهران، از آمادگی عراق برای گسترش روابط دوجانبه، بویژه در خصوص مسایل تجاری و اقتصادی خبر داد.

وزیر امورخارجه عراق با برشمردن پروژه های مشترک فی ما بین، اظهار کرد امروز فرصت خوبی برای روابط فراهم آمده‌است تا شاهد جهشی در ابعاد مختلف باشیم.

فواد حسین همچنین ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت امنیتی این‌کشور و خروج آمریکا، توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

دو طرف در این‌ملاقات در خصوص برخی موضوعات دیگر از جمله افغانستان، مذاکرات وین، مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه گفت وگو کردند.

در این‌ملاقات وزیر امور خارجه ایران از ابتکار بغداد برای میزبانی گفت وگوهای ایران و عربستان و نیز مساعی جمیله این کشور در انتقال سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن، مرحوم ایرلو، تقدیر کرد.

امیرعبداللهیان برحمایت ایران از فرآیندهای مردم سالاری درعراق تاکید کرد