دیپلماسی فعال ایران در اجلاس همکاری اسلامی / امیرعبداللهیان چه گفت؟

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش دوشنبه شب ایرنا، امیرعبداللهیان در این توئیت نوشت: گفت وگوهای متنوع در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد. توسعه همکاری با پاکستان، کشورهای همسایه و اسلامی / تاکید کردم آینده افغانستان در سایه تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام تضمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: آزادی سرزمین مادری فلسطینان و قبله اول مسلمین نیز مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان بامداد روز یکشنبه برای شرکت در هفدهمین نشست فوق العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان وارد اسلام‌آباد شد.

وی پس از دیدار با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی‌اش، در نشست کشورهای اسلامی حضور پیداکرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه این اجلاس با نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان دیدارهای جداگانه‌ای انجام داد که اصلی ترین مبحث آن تقویت همکاری‌های دوجانبه بود.

وی همچنین با وزیران امور خارجه ترکیه، جمهوری آذربایجان، سیرالئون، اردن و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز دیدار کرد.

نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شامگاه یکشنبه با تصویب بیانیه مشترک موسوم به اعلامیه اسلام‌آباد به کار خود پایان داد و اعضای سازمان بر تعامل نزدیک و موثر برای کمک به مردم افغانستان توافق کردند.

کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نظر دارند که یک صندوق مالی بشردوستانه برای کمک به مردم افغانستان و تلاش برای غلبه بر بحران انسانی و اقتصادی این کشور تاسیس کنند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پس از حضور در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد و دیدار با مقام‌های پاکستانی از جمله همتایان خود از برخی از کشورهای اسلامی، یکشنبه شب پایتخت پاکستان را به مقصد تهران ترک کرد.

دیپلماسی فعال ایران در اجلاس همکاری اسلامی / امیرعبداللهیان چه گفت؟