امیرعبداللهیان: به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان در آخرین روز از همایش «گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه» با اشاره به گفت و گوهای جاری در وین میان جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان۱+۴ اظهار کرد: گفت و گوهای عزت‌مندانه از ابتدای عمر دولت در دستور کار بوده و کماکان نیز همین رویکرد با جدیت و سخت کوشی تیم مذاکره کننده دنبال می‌شود.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به نحوه تعامل ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و اینکه این سازمان بین المللی در مقاطعی از ابزار فنی برای تاثیرگذاری سیاسی بر گفت و گوهای وین استفاده کرده اظهار داشت: شب گذشته به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم که می‌تواند برخی نگرانی‌های ادعایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران را برطرف کرده و تداوم بیش از پیش همکاری‌های متقابل با آژانس را به دنبال داشته باشد.

امیرعبداللهیان برخی ادعاهای مطرح شده در خصوص وجود خواسته‌های فرابرجامی در متون پیشنهاد شده از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان را کذب محض خواند و تاکید کرد: این متون کاملا مبتنی بر برجام است و هیچ چیز فرابرجامی در آنها نیست.

وی خاطرنشان کرد: این متن‌ها نتیجه ده‌ها ساعت بحث و گفت و گو در مرکز است و رویکرد ما رفع کامل تحریم‌های برجامی در مقابل رفع نگرانی‌های مورد ادعای طرف های مقابل درخصوص برنامه هسته ای صلح آمیز ایران است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: هم اکنون در وین بر روی دو سری از متون گفت و گو می‌شود؛ متن اول حاصل ۶ دور اول گفت و گوهاست. در عین حال طرف‌های مقابل پذیرفته اند متن‌های پیشنهادی تازه ایران هم روی میز باشد تا از بحث و تلفیق همه اینها یک متن جمع بندی شده واحد به دست آید. در نهایت نیز این فرایند باید به بازگشت طرف‌های مقابل به تعهداتشان منتهی شود.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل با حسن نیت و با نگاه به حل مسئله به تلاش‌های خود ادامه دهند و تاکید کرد: ما خوشبین هستیم در شرایطی که طرف مقابل واقع بینانه عمل کند، بتوانیم به پیشرفت در این دور از مذاکرات نائل آییم.

 وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت نشست‌های برگزار شده در این همایش اظهار کرد: با توجه به حضور قریب یک دوم اعضای کابینه در طول هفته، از همین امروز حالا برگزاری جلسات در بخش‌های ذی ربط دولت برای بررسی مشکلات و راهکارهای ارائه شده از سوی روسای نمایندگی‌های ایران آغاز شده و کارگروه‌هایی نیز در این خصوص تشکیل شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی، واردات واکسن را در شرایط همه‌گیری کرونا، نخستین آزمون نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با پیگیری‌ها و تلاش‌های جهادی صورت گرفته، بیش از ۸۰ درصد مردم کشور واکسینه شده اند.

وی ادامه داد: علاوه برکشورهایی مانند چین، که بیشترین سهم از واکسن‌های وارداتی را به خود اختصاص داد، و کوبا که در زمینه انتقال تکنولوژی برای تولید مشترک با کشور ما همکاری داشت، از کشورهای دیگری نیز واردات واکسن صورت گرفت، به گونه‌ای که اکنون انبارهای وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر ظرفیت پذیرش واکس‌نهای وارداتی جدید را ندارد. 

امیرعبداللهیان حرکت در راستای کمک به تامین جنبه‌های معیشتی و نیازهای جامعه، به گونه‌ای که اثر آن در زندگی و سفره مردم مشخص باشد را دومین ماموریت محوله به وزارت امور خارجه دانست که در این حوزه نیز حرکت جهادی در مجموعه وزارت امور خارجه، در داخل کشور و در نمایندگی های خارج آغاز شده است.

امیر عبدالهیان خاطرنشان کرد: برنامه دولت سیزدهم توسعه راهبردی در داخل کشور، فارغ از نتیجه مذاکرات با دولت‌های دیگر است که سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ما همه توان و ظرفیت خود را در این راستا به کار خواهند گرفت.

امیرعبداللهیان: به توافق خوبی با آژانس دست پیدا کردیم