ابتلا به سلول داسی‌شکل احتمال مرده‌زایی را افزایش می‌دهد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد و وظیفه آن انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن است. هموگلوبین به طور طبیعی صاف و گرد است؛ گاهی هموگلوبین بسیار سخت، چسبنده و به شکل داس می‌شوند و به راحتی از مویرگ‌های خونی عبور نمی‌کنند. بنابراین اکسیژن به خوبی توسط خون حمل نمی‌شود و بیماری کم خونی داسی شکل به وجود می‌آید.

گاهی تغییر شکل و چسبندگی سلول‌ها سبب می‌شود که رگ‌های خونی مسدود شوند و بیمار به دنبال درد شدید، در بیمارستان بستری شود. گاهی این عارضه منجر به نارسایی ارگان‌های داخلی و مرگ زودهنگام می‌شود. عفونت شدید، سکته مغزی، سردرد، مشکلات قلبی و کبدی از مهمترین عوارض کم خون داسی شکل هستند.

مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا با بررسی بیش از ۶۳ هزار نفر نشان می‌دهد بیماری سلول داسی‌شکل خطر مرده‌زایی را افزایش می‌دهد. این مطالعه به ضرورت درمان این عارضه و مراقبت‌های بهداشتی زنان باردار بیش از پیش تاکید دارد.

بیماری سلول داسی شکل (SCD) یک بیماری ژنتیکی شایع است و آمار نشان می دهد که سالانه تقریبا ۵۰۰ هزار نوزاد با این بیماری متولد می‌شوند و ۵۰ درصد از این افراد قبل از پنج سالگی جان خود را از دست می‌دهند. این بیماری در همه نقاط دنیا شایع است؛ ولی در آفریقا و آسیا شیوع بیشتری دارد.

در حال حاضر یکی از مهمترین روش های درمان سلول داسی شکل، پیوند سلول های بنیادی است.
نتایج این مطالعه در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.

ابتلا به سلول داسی‌شکل احتمال مرده‌زایی را افزایش می‌دهد