افزایش قربانیان فاجعه بارندگی در برزیل به ۹۴ نفر

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، بارش‌ باران‌های سهمگین به خرابی‌های بسیار زیاد در شهر تاریخی «پتروپلیس» و مناطق کوهستانی اطراف در ایالت «ریودوژانیرو» برزیل منجر شد و دست‌کم مرگ ۹۴ نفر را رقم زد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد که در پی بارش‌های شدید که موجب رانش ویرانگر گل و سیل در منطقه‌ای کوهستانی در ایالت ریودوژانیرو برزیل شد، دست‌کم ۹۴ نفر جان خود را از دست دادند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شهر پتروپلیس، «شهر امپراتوری» که در قرن نوزدهم اقامتگاه تابستانی پادشاهان برزیل دقیقاً در مسیر سیلاب روز سه‌شنبه قرار گرفت. «روبنز بامتمپو» شهردار پتروپلیس اعلام کرد که در حالیکه عملیات جستجو در میان آوارها ادامه دارد، احتمالاً آمار تلفات این سیلاب شدید رو به افزایش می‌رود. در جریان عملیات جستجو، ۲۱ نفر زنده نجات پیدا کردند.

 

 

«کلودیو کاسترو» فرماندار ایالت ریودوژانیرو به خبرنگاران در پتروپلیس گفت: «اوضاع تقریباً به جنگ است….خودروها از تیرهای برق آویزان شده‌اند، خودروهایی واژگون شده‌اند و گل و لای و آب فراوانی در شهر پراکنده است».

طبق گزارش گاردین، روز گذشته (چهارشنبه)، تعداد زیادی از غیرنظامیان به عملیات جستجو برای یافتن بازماندگان احتمالی این فاجعه پیوستند به امید آنکه بتوانند خانواده‌های خود را زیر گل و لای و آوار برجای مانده نجات دهند.

 

 

کلودیو کاسترو اعلام کرد که در حال به کار گیری تمامی ماشین‌آلات سنگین ایالتی برای کمک به حفر منطقه مدفون شده هستند و به خبرنگاران گفت که سربازان نیز در تلاش در منطقه‌ای آسیب‌دیده هستند که در ژانویه ۲۰۱۱ شاهد کشته شدن حدود ۹۰۰ نفر بر اثر بارندگی بود.

 

واحد آتش‌نشانی پتروپلیس اواخر روز سه‌شنبه به وقت محلی اعلام کرد که این منطقه روز سه‌شنبه ظرف سه‌ ساعت شاهد بارش ۲۵.۸ سانتی‌متری بود که از تمامی بارش‌های ۳۰ روز گذشته بیشتر بوده است.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، ماشین‌ها و خانه‌ها را در حالی نشان می‌دهد که بر اثر رانش زمین در داخل زمین فرو رفته اند و آب در پتروپلیس و مناطق همجوار در حال چرخش است. شبکه تلویزیونی «گلوبو» نیز خانه‌هایی را نشان داد که در زیر گل و لای در مناطقی مدفون شده بودند و آتش‌نشان‌ها هنوز نتوانسته‌اند به این خانه‌ها دسترسی پیدا کنند.

 

طبق گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، در روز چهارشنبه به دلیل انباشته شدن خودروها و کالاهای خانگی و مسدود شدن دسترسی به بخش‌های بالاتر شهر، چندین خیابان غیرقابل دسترس باقی ماندند.

یکی از آسیب‌دیدگان فاجعه بارش سهمگین که به وسیله یک بالگرد نجات پیدا کرده بود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «شبیه به بهمن بود، یکباره فروریخت و من هرگز پیش از این چنین چیزی را مشاهده نکره بودم. تمامی همسایگان یکی از عزیزانشان را از دست دادند و دو، سه و چهار عضو یک خانواده و کودکانشان از دست رفتند».

 

شهرداری پتروپلیس سه روز عزای عمومی اعلام کرد. «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهور برزیل که در سفر به روسیه به سر می‌برد، در صفحه توییتر خود نوشت که به وزرای خود دستور داده است که از آسیب‌دیدگان حمایت فوری کنند و گفت: «خداوند به خانواده قربانیان صبر عنایت فرماید».

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که جنوب شرقی برزیل از ابتدای سال جاری با باران های شدید روبرو بوده است و بیش از ۴۰ مورد مرگ در حوادث ایالت میناس گرایس در اوایل ژانویه و ایالت سائوپائولو در اواخر همان ماه ثبت شده است.

 


افزایش قربانیان فاجعه بارندگی در برزیل به ۹۴ نفر