آمریکا: نیروهای روسیه به سمت اوکراین پیشروی کردند!

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که واشنگتن نشانه ای مبنی بر هرگونه عقب نشینی روسیه از مرزهای اوکراین ندیده حال آنکه حتی مسکو واحدهای نظامی حساس را به مناطق مرزی نزدیک تر کرده است.

به این ترتیب، بلینکن با دبیرکل ناتو و رئیس جمهور اوکراین در اظهار تردید نسبت به صحت ادعای روسیه مبنی بر عقب کشیدن شماری از نیروها و تجهیزاتش از مرز اوکراین، همصدا شد.

بلینکن در ادامه این ادعا افزود: اینکه روسیه چه می گوید یک چیز است و اینکه چه کاری انجام می دهد یک چیز دیگر. ما هیچ نشانه ای از عقب نشینی نیروها ندیده ایم. حتی شاهد ادامه پیشروی واحدهای اصلی به سمت مرزها هستیم درحالیکه آنچه باید ببینیم این است که این نیروها عقب نشینی کنند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین هم امروز چهارشنبه مدعی شد هنوز هیچ یک از نیروهای روسیه از مواضع نزدیک مرز اوکراین عقب نشینی نکرده اند.

همزمان، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، درخواست های غرب را برای راستی‌آزمایی عقب نشینی نیروهای روسیه پس از پایان رزمایش نظامی در مجاورت مرزهای اوکراین، محکوم و از آن به عنوان رفتار غیر حرفه ای یاد کرد.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه ویدئویی را منتشر کرده که نشان می دهد تجهیزات نظامی این کشور پس از انجام رزمایش در کریمه به پایگاه های خود باز می گردند.

با این حال، ناتو و آمریکا مدعی شده اند که باید درباره صحت این اقدام روسیه راستی آزمایی کنند. برای مثال، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو مدعی است که تاکنون شاهد کاهش تنش از سوی روسیه نبوده حال آنکه اگر این کشور واقعاً شروع به عقب کشیدن نظامیان خود کند، پیمان آتلانتیک شمالی هم از آن استقبال می کند اما این مسئله باید تائید شود.

آمریکا: نیروهای روسیه به سمت اوکراین پیشروی کردند!